Ознаки самодостатності і як стати самодостатньою людиною? "

Ознаки самодостатності і як стати самодостатньою людиною? "

Здрастуйте, шановані читачі. Сьогодні хочеться поговорити про того, хто така самодостатня людина, а також кому і навіщо необхідно розвивати в собі цю якість. Саме поняття не є однозначним, тому залежно від ситуації і використання навички може приносити як конструктивні, так і негативні результати. Розберемося детальніше.

Зміст:

 • Поняття самодостатність
 • Позитивна і негативна самодостатність
 • Що впливає на рівень самодостатності?
 • Розвиток самодостатності
 • Побутова
 • Психологічна
 • Соціальна
 • Висновок

Поняття самодостатність

Самодостатність - ця якість, що дозволяє людині повноцінно мешкати своє життя без опори на оточенні і страху самотності. Є не окремою рисою, а сукупність багатьох людських проявів, які у результаті зводяться до можливості прояву максимальної самостійності.

Виділяють декілька видів самодостатності :

Побутова - включає навички самостійного життєзабезпечення. Сюди входить не лише здатність заробляти необхідну кількість грошей і розподіляти їх відносно власних потреб, але також і навички самообслуговування.

Прикладом може бути уміння готувати, здатність користуватися побутовою технікою, навички будувати маршрути до необхідної точки і безліч інших моментів. Украй не самодостатні в побутовому плані діти. Діти зазвичай не уміють користуватися більшістю технічних пристосувань, а також не можуть елементарно погодувати себе.

Психологічна - припускає незалежність від спілкування. Це своєрідна здатність спокійно переносити самотність, уміння зайняти себе, коли нікого немає поруч, відсутність панічних реакцій в тиші.

Людина, яка постійно оточує себе друзями або знайомими, аби не знаходитися наодинці, постійно дзвонить комусь від неробства або що відчуває практично фізичну потребу щодня спілкуватися з одними і тими ж людьми - він психологічно залежний. Подібну поведінку важливо відділяти від реакцій стресу і горя. Вони в крайніх проявах міняють стосунки і психологічні потреби контакту.

Соціальна — включає досягнення, вимірні в суспільстві. Сюди відносяться займані посади, рівень освіти, сфера застосування навичок, успішність і самореалізація. Т. е. просто бути розумним, сильним, красивим(особливо за словами мами) недостатньо, потрібне соціальне визнання високого рівня розвитку цих якостей і одночасна незалежність в розвитку.

Одна і та ж людина може проявляти самодостатність за усіма трьома параметрами або справлятися тільки з одним. При цьому спосіб організації своїх умінь визначає, наскільки сприятлива самодостатність для конкретної особи.

Позитивна і негативна самодостатність

З визначення терміну самодостатності зрозуміло, що цю якість корисно розвивати кожному. По суті, це відмінна навичка соціального виживання. Проте, як і усі багатоаспектні поняття, що стосуються людської психіки, самодостатність може мати спотворений прояв, в якому шкодить.

Прикладом здорової і позитивної побутової самодостатності може бути людина, яка заробляє досить грошей. Він організував доставку продуктів, опанував усі досягнення техніки для самозабезпечення і не потребує сторонньої допомоги.

У негативний прояв ця ситуація переростає досить швидко, відразу після того, як така людина повністю обмежує контакт з соціумом і закривається у своєму ізольованому світі. Так, надрозвинена побутова самодостатність поступово знищує соціальні навички. Це усе у результаті може привести до особових змін.

Ознаки здорової психологічної самодостатності проявляються в умінні переживати моменти самотності, не нав'язуватися людям, здатності вирішувати усі свої виникаючі питання без рад і перекладання відповідальності. Проте, коли така людина перестає брати до уваги думку оточення і проявляти ініціативу в спілкуванні, він залишається один.

Згадайте, на якому моменті у вас пропадає бажання дзвонити своєму знайомому, якого треба постійно запрошувати зустрітися, а він поблажливо приймає запрошення або відмовляється. Значно приємніше дзвонити тому, хто сам періодично з'являється і пропонує цікаві ідеї для спільного проведення часу.

В соціальному плані негативна самодостатність може виглядати проявами всезнайства і самодурства. Який сенс вважати себе найкрутішим фахівцем, якщо вас все одно не звуть на роботу із-за важкої вдачі?!

Так само пошук постійної соціальної підтримки своїх досягнень лише створює видимість успіху. Той, хто дійсно приймає відповідальність за своє життя і вчинки, хобі і інтереси, не закривається від людей і не проявляє снобізм. Навпаки, такі люди завжди відкриті діловим радам, мудрим пропозиціям, але остаточне рішення залишають за собою.

Для зрілої особи реакція оточення є лише зворотним зв'язком. Вона може враховуватися або ні, залежно від важливості цілей, але ніколи не є визначальним чинником поведінки або ухвалення рішення.

Що впливає на рівень самодостатності?

Самодостатність не є природженою якістю, також його не можна придбати одного разу і остаточно. З ходом життя, становленням і проходженням різних криз людина набуває нових здібностей, навичок і поглядів на життя. Досконалі помилки і аналіз ситуацій додають досвід і формують самостійність. Також важливу роль грає соціальне оточення.

Чим більше чоловік бере на себе відповідальності за те, що відбувається в його житті, тим більший рівень самодостатності він придбаває. Важливо стежити за збереженням конструктивної спрямованості розвитку.

Також варто пам'ятати, що рівень проявленности цієї якості може знижуватися у момент переживання гострих стресів і після них. У такі періоди відбувається тимчасовий особовий відкат назад. Чим сильніше травма, тим далі людину відкидає в дитинство. Згадайте, як після пережитої смерті близької людини багато хто не може вийти на роботу або навіть встати приготувати собі їду. Хтось забуває міняти одяг або здійснювати гігієнічні процедури.

Так діє не лише негативний стрес, але і різкі позитивні зміни :

 • закоханість знижує концентрацію уваги і робить людину нездатною вирішувати колишні завдання;
 • материнство звужує круг інтересів;
 • збори в довгождану поїздку можуть привести до відчуття повної безпорадності перед вибором квитків.

Усі ці випадки вимагають допомоги з боку, попри те, що раніше чоловік спокійно міг вирішити виниклі проблеми самостійно. Єдина різниця в тому, що зрілі особи, що мають високий рівень самодостатності, після переживання дестабілізуючих подій не лише відновлюються, але і набувають нового досвіду. Він  допомагає ним ставати ще стійкіше в подальших ситуаціях.

В цей же час ті, хто не умів самостійно переживати труднощі, можуть остаточно зламатися або залишитися на пониженому стресовому рівні. У такому стані зручніше, витрачається менше енергії.

Розвиток самодостатності

Найпростіший шлях, як стати самодостатнім, полягає в тому, щоб присвоїти собі відповідальність за власне життя. Це означає, що треба зробити наступні кроки:

 1. перестати чекати сприятливих змін, а почати їх планувати;
 2. замість вимоги від оточення виконання своїх бажань почати діяти у напрямі їх здійснення;
 3. відповідати за наслідки досконалих дій.

Побутова

Дані поради досить абстрактні, вони показують загальний напрям. Але що робити тим, хто знаходиться на початку шляху до самостійної організації свого життя? Починати варто з побутової або господарської частини прояву цієї якості. Для цього треба навчитися:

 • Заробляти гроші. Заробляти не на цукерки і розваги, а для самостійної оплати житла, одягу, продуктів і інших речей першої життєвої необхідності);
 • Обслуговувати себе і свої побутові потреби. Можна вчитися готувати або користуватися мультиварінням, а можна укладати угоди з ресторанами і службами доставки - головне організувати своє якісне харчування;
 • Піклуватися про своє тіло, красу і здоров'я. Сюди відноситься організація правильного способу життя, отримання мінімальних знань в області медицини, щоб мати можливість зробити собі і що оточує першу допомогу, а також постійні заходи, що стосуються турботи про зовнішній вигляд.

Психологічна

Психологічна самодостатність вимагає більше душевних сил, але менше витрат з боку дій. Для її розвитку необхідно:

 • Переглянути коло спілкування, залишаючи тільки тих, хто дійсно важливий;
 • Пропрацювати внутрішні комплекси і психологічні травми, які розвивають залежну позицію і примушують постійно чекати підтримки і витрачати свій час на догоду іншим;
 • Практикувати самотність, що приносить користь - для цього можна виділити один день або декілька годин в кожному дні, коли свій час ви присвячуватимете саморозвитку, читанню, турботі про своє тіло, при цьому ні з ким не контактуючи. Подібна практика додає стійкості в ситуаціях несподівано виниклої самотності, а також дозволяє краще розуміти власні бажання.

Соціальна

Соціальна самодостатність розвивається органічно за допомогою опрацювання перших двох базових. Чим більше чоловік ставить перед собою цілей і успішно їх домагається, тим вище його рівень самодостатності. Очевидно, що така позиція є зрілою, а відповідальність здатна істотно змінити життєву лінію.

Висновок

Якщо ви впоралися з цією статтею і вважаєте, що ви самодостатня людина, то я рекомендую Вам прочитати статтю про самоактуализацию. Це буде наступний етап на шляху вашого саморозвитку.

Підписуйтеся на блог, діліться інформацією з друзями. Скоро будуть нові цікаві теми.

До скорих зустрічей!

[5015] [1]

6

[5015] [1]

[5015] [1]

"


Надрукувати