Принцип Пітера : чому багато людей не ростуть в ієрархічній системі? "

Принцип Пітера : чому багато людей не ростуть в ієрархічній системі? "

Ради вас вітати, шановані читачі блогу Валерія Харламова! Як ви думаєте, чи здатна людина, що досягла успіхів в одній сфері, показати такий же добрий результат, займаючись чимось іншим, новим для себе? Можливо, але, існує принцип Пітера, який полягає в тому, що людина обов'язково досягне того рівня в системі ієрархії, де виявиться повністю некомпетентним, незважаючи на його стрімке просування по кар'єрних сходах у зв'язку з професіоналізмом.

Зміст:

  • У чому ж полягає цей принцип?
  • Суть
  • Приклади
  • Причини виникнення
  • Синдром «кінцевої зупинки»
  • Висновок

У чому ж полягає цей принцип?

Суть

Суть цієї теорії полягає в тому, що навіть дуже успішний фахівець, поступово піднімаючись, і отримуючи нові посади, зобов'язаний буде виконувати обов'язки, з якими раніше не стикався. Думаю, ви знаєте, як іноді непросто вчитися чомусь новому, та ще і показувати відмінний результат у результаті. Так от, кожного разу, отримуючи підвищення, йому припаде все складніше і складніше. Воднораз стане усім ясно, що пора щось міняти, тому що уся система із-за нього не функціонує.

Саме з цієї причини ми іноді стаємо мимовільними жертвами чийогось не професіоналізму. Ми щиро обурюємося, не розуміючи, як можна було оформити на роботу людину, що допускає такі грубі помилки.

Давайте, щоб було зрозуміліше, наведу пару прикладів.

Приклади

Зазвичай в торгових мережах дуже поширено просування по службі. Влаштовуючись на роботу, припустимо, касиром, людина має шанси дорости до керівника. Так от, дівчина, що успішно справляється з обов'язками працівника залу, швидко і акуратно викладала товар, зарекомендувала себе з краще за сторону. У наслідок цього, вона з часом отримала абсолютно нову посаду - адміністратора.

І ось чомусь покупцям став попадатися неякісний товар. Працювати з клієнтами, залагоджуючи мирно конфлікти, вона також не змогла. Внаслідок чого отримала звільнення і стійке бажання більше не працювати в цій сфері.

Чи інший приклад, автомеханік просто творив дива. У найкоротші терміни приводив машини в робочий стан, навіть в тих випадках, коли інші не давали шансів і пропонували власникові один варіант - пустити на запчастини свого «коня». У зв'язку з тим, що від клієнтів не було відбою і їм доводилося записуватися в автомайстерню за тижні вперед - нашого героя підвищили і призначили головним майстром.

І ось тут все пішло наперекосяк, він виявився зовсім некомпетентним в управлінні. Раніше необхідно було приділяти увагу тільки тому автомобілю, за який брався, а зараз виявилося складним просто спостерігати за роботою підлеглих. Він включався в ремонт кожної машини, що привело до затримки і невиконанні зобов'язань по відношенню до клієнтів. Майстерня зазнала збитків, поки не зняла його з посади.

І все б було добре в обох ситуаціях, якби кожен займався своєю справою і відточував майстерність. Але ні, иерархология має на увазі, що якщо людина коштує на місці і не просувається по кар'єрних сходах - те він «поганий» фахівець і співробітник.

Причини виникнення

Принцип Пітера підходить для абсолютно будь-якої системи, що має на увазі перехід від нижчого рівня до вищого. Найчастіше керівники, коли у них звільняється місце в компанії, вважають за краще не брати нового співробітника. Вони підвищують того, хто спочатку добре себе зарекомендував і проявив свої амбіції. І ось так просувати його далі, поки той в змозі буде справлятися з новими обов'язками.

Але існує цікавий момент, якщо раптом у нього не вийде, і він виявиться абсолютно нездібним до серйознішої роботи - його не знизять. Начебто цілком логічно, наділити його тими обов'язками, з якими він відмінно справляється, але в реальності на ділі такого практично не трапляється.

А знаєте, чому так відбувається? Не кожен начальник зможе визнати, що припустимо помилку і вибрав людину, яка ну ніяк не відповідає посаді. Та і, якщо визнає - повернути його назад, на попередню вакансію навряд чи вийде, тому що, вірогідно, старе місце має бути зайняте іншим співробітником. Так що, у більшості випадків, усі залишаються на місцях.

Сучасна людина невтомно прагне за досягненням успіху, він бажає визнання і влади. Матеріальні цінності грають величезне значення в життя практично кожного. Адже саме з їх допомогою можна пред'явити світу свою спроможність, розвиненість і особливість.

Тому рідко хто зможе добровільно відмовитися від вакансії, що приносить високий доход, навіть розуміючи, що абсолютно з нею не справляється. Мало того, він навряд чи відмовиться від підвищення, і буде готовий виступити в новій ролі, навіть не розуміючи, що необхідно в ній робити.

Пітер Лоуренс, творець цієї теорії, вважав, що непрофесіоналів все-таки прибирають. Їм пропонують роботу, абсолютно іншу, але дозволяючу залишитися на тому ж ступені в ієрархії, не зрушуючись з місця.

Також існує, так званий, «піднесений стусан», коли якась значима вакансія, що по суті, не дає влади, а лише номінально існуюча, дістається профанові, завдяки знайомству з керівником і іншими впливовими людьми. Наслідки такого пристрою виявляться украй несприятливими.

Синдром «кінцевої зупинки»

Полягає в тому, що особа, що досягла крайньої точки свого розвитку в компанії, усвідомлює, що в цій вакансії не компетентна, або ж здогадується про це, і намагається якось виправити ситуацію. Це їй необхідно, передусім, щоб не отримати звільнення і не «впасти» у власних очах із-за пониженої самооцінки. У такому разі вона організовує «підміну», роблячи акцент на іншій діяльності.

Приміром, може зажадати дотримання нових правил підлеглими, які абсолютно недоцільні. Цей синдром украй негативно позначається і на здоров'ї такої особи. Стрес поступово позбавляє запасу життєвої енергії, чому виникає як депресія, так і різні хронічні захворювання.

Єдиним виходом, на думку Лоуренса, є усвідомлення людиною його меж, що він не всевластен. Необхідно спробувати досліджувати свої життєві установки і знайти іншу роботу, де він ще не встиг досягти межі некомпетентності.

Незважаючи на популярність цього принципу, він не раз піддавався жорстокій критиці. Приміром, Сирил Паркинсон стверджував, що в реальності описане Лоуренсом не має місця бути, чому теорію, слід, просто розцінити як жарт, не більше того. Він навіть присвятив своїм роздумам і спростуванням книгу, яку назвав «Проблема Пітера».

Висновок

А на сьогодні все, шановані читачі! Якщо вас зацікавила ця теорія, рекомендую, у такому разі, ознайомитися безпосередньо з книгою Лоурэнса, яку він написав в 1968 році «Принцип Пітера», вона читається легко, внаслідок того, що викладена звичною мовою з включенням гумору і прикладів. Успіхів вам і звершень!

Також рекомендую вам ознайомитися із статтею: «Правильне ведення суперечок і дискусій за допомогою Піраміди Грэма».

Матеріал підготувала Журавина Аліна.

[4277] [1]

0

[4277] [1]

[4277] [1]

"


Надрукувати