Звідки береться страх лікарень і як боротися з Нозокомефобией "

Звідки береться страх лікарень і як боротися з Нозокомефобией "

Здрастуйте, шановані читачі сайту! Нозокомефобия - це панічна боязнь лікарень і медичних установ. І сьогодні ми розглянемо методи боротьби з цим страхом.

Зміст:

 • Що є?
 • Симптоми
 • Причини виникнення
 • Сприйняття
 • ЗМІ
 • Вартість
 • Властивості особи
 • Досвід
 • Лікування
 • Рекомендації
 • Завершення

Що є?

Нозокомефобы всіляко намагаються уникнути відвідування клінік. Якщо фобія тільки почала свій розвиток, то вони можуть звертатися до лікарів, просто випробовують дискомфорт і масу тривоги до тих пір, поки не покинуть стіни лікарні. Навіть якщо виявилися там в якості підтримки близької людини.

Причому страх виникає тільки у вигляді реакції на необхідність відправитися туди. На самих лікарів він може не поширюватися.

Тому цілком спокійно може викликати додому свого дільничного терапевта, навіть швидку допомогу. За умови, що необхідні маніпуляції йому зроблять на місці і поїдуть.

Але при важкій формі прояву людина не в змозі навіть думати про те, що існують які-небудь медичні установи.

Він не дивиться фільмів, де показують історії життя пацієнтів, неважливо, якого жанру. Не слухає оповідань і, тим більше, не провідує рідних і близьких людей, якщо їм довелося оформитися на стаціонарне лікування. І близько до будівлі не підходить, хто б в нім не знаходився.

На жаль, при такій течії розладу особа і зовсім може перестати виходити з будинку. Вона обмежить контакт з навколишнім світом і «замкнеться в собі». Що поступово приведе до затяжної депресії і деградації.

Симптоми

Нозокомефоб випробовує масу тривоги, навіть при думці про те, що доведеться йти в клініку. У нього піднімається тиск, частішає пульс, дихання.

Здається, що серце просто вискочить з грудей із-за емоцій. У такі моменти людина готова на все, тільки б уникнути долі виявитися пацієнтом лікарні.

Від страху, до речі, може втратити свідомість, або контроль над собою і впасти в істерику, вириваючись, кусаючись, голосно кричучи і плакавши.

Обличчя стає блідим, оскільки кров підливає до м'язів, готуючись до втечі. Іноді, із-за підвищеного тиску навпаки, червоним. Кидає в піт, жар притому, що в приміщенні може бути дуже холодно.

Трясяться коліна, руки, губи, турбують болі в животі, який починає бурчати, «крутити». Іноді починається діарея або блювота.

Також невроз нав'язливих станів, коли особа від хвилювання без перерви поправляє на собі одяг, прибирає невидимі нитки і так далі.

Якщо ігнорувати фобію, боязнь лікарень може привести до астенії, тобто повному виснаженню організму, а ще до депресії. Начебто, причин страждати немає, але життя втрачає свої фарби і більше не приносить задоволення.

Чому виникає бажання скоріше покінчити з цим і припинити страждання шляхом здійснення самогубства.

Причини виникнення

Сприйняття

Будь-яка медична установа асоціюється з місцем, де людина обов'язково страждає, відчуває нестерпний біль, а ще ризикує померти. Також воно нагадує про те, що все не так прекрасно, як хотілося б.

Адже здорова людина туди не потрапляє. Хіба що на профілактичний огляд, що в принципі, у нозокомефобов відбувається рідко. А вірніше - ніколи.

Хочеться жити ні без чого, не тривожившись про майбутнє, проблем адже і так у кожного хапає. Існує стереотип, особливо серед людей більшою мірою безвідповідальних, що якщо щось ігнорувати, не помічати - те і як би тоді цього чогось не існує.

Так зазвичай мислять діти, закриваючи, наприклад очі і думаючи, що вони не видно. Ось з хворобами іноді така ж штука відбувається, людина не лікується, не звертається за допомогою, вважаючи, що саме по собі пройде.

Адже, оправившись в клініку, є вірогідність почути про страшний діагноз. А так виходить, що його ніби і немає.

Самих лікарів особи з цим розладом вважають жорстокими, меркантильними і нелюдяними. Тому що в їх сприйнятті хто, щодня стикаючись з кров'ю, муками пацієнтів, збереже нормальну психіку?

Природно ті, хто любить заподіювати страждання, хто втратив людське обличчя і співчуття. Як же тут можна довірити своє тіло і добровільно вирушати на екзекуції до маніяків?

ЗМІ

Дуже часто в новинах показують репортажі про жертв медичних помилок. Як хтось постраждав, або помер з вини лікарів, із-за неправильної діагностики, призначеного лікування і так далі.

А скільки існує фільмів, особливо про пацієнтів психіатричних лікарень. Ви знаєте хоч один такий, який показує їх з хорошого боку? Як персонал з повагою відноситься до хворих, піклується про них?

В основному це старі будівлі, за стінами яких відбуваються страшні речі. Психічно хворих людей піддають тортурам і експериментам, «підсмажують» електричними імпульсами мозок з лікувальною метою і навіть насилують.

Загалом, не дивно, що при думці про відвідування такого закладу волосся «встає» дибки і хочеться втекти куди чимдалі.

Вартість

Плюс до всього, лякає вартість зроблених послуг. Сучасна медицина пішла далеко, по порівнянню, припустимо, з минулим століттям.

Але при цьому і лікування обходиться зовсім недешево. Воно, в принципі, по суті, безкоштовне. Тільки про якість найчастіше доводиться умовчувати.

Наприклад, наркоз, який виділяє державу, істотно відрізняється від того, який пацієнт сам купує. Від платного не такі тяжкі наслідки, тобто, не болить голова, не нудить і так далі.

Так от, якщо людина обмежена в засобах, він розуміє, якого рівня послуги йому дістануться. Плюс до всього ще і сам страх медичних установ дає про себе знать. Усе це в сукупності викликає панічну атаку.

Властивості особи

Відправитися в лікарню - це означає визнати, що над своїм організмом я втратив контроль, і тепер доведеться довіритися стороннім людям у білих халатах.

А для людей, які звикли керувати іншими, абсолютно непросто самим комусь підкорятися.

Також тривожні особи можуть боятися будь-якого погляду медпрацівника, розцінюючи його як загрозливий. Та і самі стіни лікарні жахають, особливо в маленьких містах, де відсутній ремонт і хороше устаткування.

Досвід

І, звичайно ж, основний, принаймні, найбільш частою причиною виникнення цього виду фобії є негативний досвід, отриманий у минулому, в основному, в дитинстві.

Варто було хоч раз пережити неприємні процедури, тим більше, операції - як в пам'яті надовго, а то і назавжди залишаться неприємні спогади, асоціації.

Тим більше, якщо дитині довелося лежати в лікарні наодинці, без мами або іншої людини, яка про нього піклувалася. Окрім того що і так боляче, адже коли добре - лікування не потрібно.

Так плюс до всього незнайомі люди дозволяють собі, як хочуть, вірніше, як їм потрібно, поводитися з тілом малюка, не реагуючи на те, що йому це не подобається.

Та і у дорослих така ж історія. Доводиться терпіти процедури, які викликають не лише страх, а іноді і жах, але і сором, злість, а потім провину за свою поведінку.

Лікування

Важливо розуміти, що нозокомефобия - це хвороба, розлад, з яким не завжди вдається впоратися, спираючись тільки на себе. Тому обов'язково слід звернутися до психотерапевта, психолога, гипнологу, психіатрові.

Спершу до когось одного, а там вже залежно від обставин, фахівець направить вас далі.

Наприклад, психіатр призначить медикаментозне лікування, щоб зняти тривожність, позбавити вас від безсоння і нав'язливих думок.

З психотерапевтом ви досліджуєте причини, які спровокували виникнення фобії. А також зможете виявити способи, спрямовані на те, як перебороть страх лікарень.

Психолог же проконсультує, дасть рекомендації, з чого слід почати свої дії і куди звертатися в певних випадках. Протестує на наявність, припустимо, депресії і інше.

Рекомендації

 • Якщо ви розумієте, що лежати в лікарні таки доведеться, візьміть з собою річ, яка зазвичай заспокоює вас, викликає приємні асоціації. Створивши більш менш комфорт і затишок в палаті - вам простіше буде в ній обжитися, без особливих емоційних потрясінь. Якщо не заборонено адміністрацією, прихопите, припустимо, ноутбук з викачаними фільмами на випадок, якщо там не ловить інтернет. Також не завадить постільна білизна, цікава книга, можливо, м'яка іграшка, якщо ви звикли засинати не наодинці.
 • Ви знаєте, що робити, якщо виникла панічна атака і ви відчуваєте, що буквально задихаєтеся і абсолютно себе не контролюєте? Складіть руки в долоньки і подихайте в них. Крутиться голова із-за надлишку кисню в організмі, ви стабілізуєте свій стан, якщо понизите його рівень. Людина на видиху виділяє вуглекислий газ, саме він вам і допоможе прийти в себе. Пробуйте робити повільні вдихи і видихи(у долоньки), закрийте очі і уявляйте, що знаходитеся в улюбленому місці, яке вас радує, заспокоює.
 • Практикуйте йогу, медитації і дихальну техніку. Це дозволить набути, якщо не гармонію, так душевна рівновага напевно. Стрес і зайву напругу скидати украй необхідно, інакше неможливо розслабитися, відновити ресурси. Звільнивши простір від негативних почуттів, ви отримаєте можливість заповнити його тими емоціями, якими побажаєте. Та і сенс «носити» з собою постійно вантаж, від якого абсолютно ніякого толку? Загалом, як заспокоїтися, ви дізнаєтеся з цієї статті. Переходьте по посиланню і виконуйте інструкції.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! У світі існує величезна кількість фобій, ми поступово розповідаємо про кожну з них.

Так що, якщо вам цікаво дізнатися, як називається, приміром, боязнь жінок, і чому вона виникає, підписуйтеся на оновлення сайту. Вас чекає багато захоплюючої і розвиваючої інформації.

Бережіть себе і будьте здорові, а також щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9078] [1]

1

[9078] [1]

[9078] [1]

"


Надрукувати