Ятрофобия — страх лікарів навіть у дорослої людини: причини і методи лікування "

Ятрофобия — страх лікарів навіть у дорослої людини: причини і методи лікування "

Здрастуйте, шановані читачі сайту! Ятрофобия - це патологічна боязнь лікарів навіть у дорослої людини. І сьогодні ми розберемося, звідки він береться і як побороти цей страх.

Зміст:

 • Що є?
 • Ознаки
 • Причини виникнення
 • Пам'ять предків
 • Досвід
 • Особливості характеру
 • Низький больовий поріг
 • Виховання
 • Лікування
 • Рекомендації
 • Раціональність
 • Боротьба із стресом
 • Довіра
 • Завершення

Що є?

Ятрофоб випробовує паніку вже при думці про те, що колись виникне необхідність відправитися до лікаря.

Тому зазвичай потрапляє до лікарні в самому крайньому випадку. Коли не в силах справлятися з болем або унаслідок вимушеної госпіталізації, знаходячись в несвідомому стані.

Лікуватися вважає за краще всякими відварами трав, корінцями і іншими методами нетрадиційної медицини. Переконати його в тому, що людина, що дала клятву Гіппократу, намагається допомогти, а не навпаки, зашкодити - нереально.

А якщо і якимсь дивом вдасться це зробити, виникне інша складність - невіра в професіоналізм.

Страх з'являється навіть при перегляді фільмів, новин і просто фотографій людей у білих халатах. Нав'язливі думки про те, що колись доведеться з ними зіткнутися лицем до лиця, призводять до депресії і апатії.

Що недивно, адже тривога нікуди не дівається, а постійно супроводжує, знаходячись як би у фоні. Чому ні розслабитися, ні заспокоїтися.

Щоб хоч якось проконтролювати свій розлад, а вірніше, досягти спокою, ятрофобы в основному проповідують здоровий спосіб життя.

Вони приділяють багато уваги профілактиці яких-небудь захворювань, самостійно, за допомогою гуглу ставлять собі діагнози і призначають лікування.

Ознаки

При думці про відвідування лікарні у ятрофоба потіють долоньки, руки трясяться і підкошуються ноги. Може захворіти в грудях, немов ось-ось станеться серцевий напад.

Голова крутиться і не виходить толком сконцентруватися на чомусь, зрозуміти, що відбувається. Паніка охоплює до такої міри, що повітря бракує і крутить живіт, у роті пересихає, з'являється задишка і навіть блювота.

Людина в такому стані може падати на коліна перед докторами і благати їх про пощаду. Або навпаки, агресивно реагувати на будь-яку спробу підійти ближче.

Але найчастіше намагається втекти, голосно кричучи і плакавши. Якщо спробувати зупинити - почне кусатися, вириваючись, немов дикий звір, що потрапив в пастку.

В окремих випадках від жаху втрачає свідомість, а потім, опам'ятовувавшись, розмовляє не чітко, плутає слова, забуває їх.

Також піднімається тиск, частішає пульс і червоніє, або блідне шкіра. При тривалому проживанні стресу з'являється безсоння, йому можуть снитися кошмари ночами.

Природно, за участю людей у білих халатах, які намагаються його «вилікувати». Це усе негативно позначається на його загальному здоров'ї, що призводить до депресії, яка нерідко закінчується спробою вчинити самогубство.

Іноді буває, коли поставлений страшний діагноз, ятрофоб вважає за краще замість традиційного лікування йти, припустимо, в ліс і вести відлюдницький спосіб життя.

Він готовий зазнавати поневіряння і незручності в побуті, аби не опинитися в клініці, поряд з нещадними і жорстокими медичними працівниками. Як ви розумієте, в основному такі історії закінчуються сумно.

У будь-якому випадку, навіть якщо якимсь дивом вдається зцілитися від смертельної хвороби, відбувається деградація особи. Коли вона втрачає навички, якими володіла раніше унаслідок того, що не було необхідності їх використати.

Відсутність спілкування позначається на соціалізації і сприйнятті себе, природно, не в кращу сторону.

Причини виникнення

Пам'ять предків

Раніше, особливо у військові часи використовувалися хірургічні інструменти для того, щоб «розговорити» полоненого. Ті, хто виживав після цих тортур, випробовували паніку при виді до болю знайомих предметів, які нанесли їм каліцтва, травми.

Та і методи лікування не завжди були щадними, більшою мірою вони виявлялися даремними і заподіювали масу страждань.

Так що, якщо брати до уваги теорію генетичної пам'яті, то цілком імовірно, що синдром боязні лікарів - послання роду бути обережним з людьми у білих халатах і різними інструментами в руках.

Досвід

Негативний досвід, отриманий раніше, провокує розвиток ятрофобии. Переживши сильний біль і жах, пов'язаний з маніпуляціями, які проводилися з тілом, - хочеться більше ніколи у своєму житті з подібним не стикатися.

І тоді людина буде готова терпіти будь-які симптоми хвороби, але не звернеться по допомогу до тих, хто асоціюється з монстрами. Які жадають страждань і крові.

Також вплинути на відношення до медицини може не власний досвід, а друзів, знайомих. Наслухавшись історій про те, як з близькими людьми нелюдяно поступили.

Або як вони постраждали і отримали інвалідність через халатність і відсутність компетентності - людина з цією фобією не то що обходити лікарню стороною буде, він ніколи в житті не зможе довіритися медикам.

До речі, в ЗМІ нерідко з'являються репортажі з історіями людей, хто постраждав помилково лікарів. А це позначиться на вразливому глядачі, слухачі або читачі, тільки посиливши його тривоги і переконавши в правильності сумнівів.

Особливості характеру

Інфантильні особи, тобто ті, хто не готовий брати на себе відповідальність за своє життя, зазвичай чекають чудес. Не роблячи яких-небудь дій.

Наприклад, відчувши симптоми якогось серйозного захворювання, не підуть до фахівців. А сподіватимуться, що вони самі по собі зникнуть. Ось якимсь чином організм сам візьме, і вилікується.

Також вони бояться почути, що них смертельний діагноз. І тоді простіше жити в невіданні, тривожившись періодично про свій стан. Чим просто знать, що справа погано.

Хоча, як показує практика, на початкових стадіях практично будь-якого захворювання цілком реально видужати повністю. Якщо, звичайно, дотримуватися рекомендацій доктора і приймати прописані препарати.

А чим довше чекати, що саме по собі, так би мовити розсмокчеться - тим менше шансів на те, що вдасться перемогти в сутичці з хворобою.

Низький больовий поріг

Одним таланить, і вони можуть витерпіти практично будь-який біль, навіть не сіпнувшись. Але особам з низьким больовим порогом доводиться грунтовно мучитися.

Тому що дотики приносять дискомфорт, що вже говорити про уколи і інші види маніпуляцій.

Зазвичай низький больовий поріг спостерігається у дітей. Велика частина з них підпускає до свого тіла тільки близьких родичів. Якщо ж стороння людина спробує підійти досить близько - істерика буде забезпечена.

Дорослому ж необхідно стримувати свої почуття. А приховати паніку досить непросто, що і призводить до втрати свідомості. Це більше прийнятно в суспільстві, чим визнання своєї слабкості.

Виховання

Якщо батьки не приділяли належної уваги здоров'ю малюка, зокрема, не вакцинували його, не водили на огляди і, тим більше, не використали медичних препаратів при лікуванні - маловірогідно, що він поводитиметься інакше, коли виросте.

Хіба що, якщо інший значимий дорослий покаже приклад, який захочеться перейняти.

Також провокують виникнення ятрофобии не зовсім конструктивні методи впливу на поведінку дитини.

Йдеться про залякування. Що зроблять хворобливий укол, якщо не слухатиметься. Чи що відведуть в лікарню, і він напевно пошкодує про те, що не хотів їсти кашу і тихо поводитися в магазині.

Або ж у випадках, коли батьки не вважали потрібним розмовляти зі своїм дитем, пояснювати йому, що робитимуть, коли він хворіє.

Наприклад, поклали малюка на операцію, але не попередили про біль, не заспокоїли і не підтримали. Йому і так страшно, що незнайомі люди торкаються до нього, щось роблять з його тілом, не завжди пускають маму в палату.

Плюс до всього не зрозуміло, навіщо це усе і коли закінчиться. А ще стогони, плач інших дітей, погані санітарні умови і грубість санітарів, медсестер.

Тут будь-який дорослий скаже: «боюся», не те, що маленький чоловічок, у якого ще немає толком знань і досвіду.

Лікування

Насамперед, при виявленні у себе перших ознак фобії слід звернутися до психолога, психотерапевта.

Під час терапії ви зможете виявити причини, які викликають такі ірраціональні переживання і ставлять під загрозу життя, здоров'я. І захисні механізми, які зовсім не допомагають, а навпаки, тільки ускладнюють усі.

Наприклад, заперечення дозволяє понизити рівень тривоги, заспокоїтися, сказавши собі, що насправді ніякої небезпечної хвороби немає.

І тоді, коли украй необхідно терміново вживати якісь заходи, людина просто знаходиться в ілюзіях. Оскільки психіка таким неконструктивним способом вирішила зберегти свою стійкість.

Найчастіше для боротьби з ятрофобией використовується гіпноз, когнітивно-поведінкова терапія і гештальт терапія.

Також варто відвідати і психіатра, незважаючи на свій жах перед медиками. Тому що він зможе призначити препарати, які допоможуть впоратися з безсонням, знімуть тривожність і піднімуть хоч трохи настрій.

Оскільки якщо виникне депресія і інші супутні захворювання на тлі виснаження організму від напруги - відновитися буде зовсім непросто.

Загалом, ваше життя, і її якість - у ваших руках. Адже як перестати боятися, якщо зовсім не робити ніяких спроб змінити свій стан?

Рекомендації

Раціональність

Буквально два століття тому люди мали усі підстави боятися лікарів, хоч би тому, що раніше не знали, що таке наркоз. Людину готували до операції за допомогою алкоголю, в окремих випадках приголомшували.

Тобто, били по голові, щоб він втратив свідомість. Відповідно, велика частина пацієнтів гинула на операційному столі від больового шоку. Навіть при абсолютно простих на сьогодні маніпуляціях.

Але не варто забувати про те, що сучасні технології дозволяють творити дива, витягуючи з того світу абсолютно безнадійних хворих.

Шануйте, наскільки далеко пішла наука. Можливо інформація, яку ви отримаєте, допоможе трохи заспокоїтися. Фантазія людини безмежна, і він може багато чого собі придумати, а потім злякатися.

Хоча по факту реальність абсолютно інша, не така небезпечна і незрозуміла. Тому завжди в таких випадках, коли почуття зашкалюють, пробуйте включати раціональність і логіку.

Боротьба із стресом

Практикуйте йогу, медитацію і дихальну техніку. Стрес зношує наш організм, позбавляє ресурсів, сил і бажання жити. Чому виходить, що ятрофоб потрапляє в замкнутий круг.

Він боїться лікарів, випробовує масу напруги у зв'язку з цим фактом, що провокує розвиток соматичних захворювань і викликає необхідність таки до них звертатися.

Так що вчитеся розслаблятися і бережіть свої нерви. Тоді ви забудете про поганий настрій і безсоння.

Довіра

Практично у кожної людини на планеті є історія про те, як йому поставили невірний діагноз, щось упустили або недогледіли. Нелюдяно поступили, виманили гроші, не проявили співчуття. Вірно?

Спрацьовує людський чинник, і від цього нікуди не подітися. Але не лікуватися взагалі - не варіант. Спробуйте попрацювати над своїм умінням довіряти.

Розпитайте у своїх друзів, знайомих, колег, до кого вони звертаються, в яких клініках стоять на обліку. Зберіть інформацію про фахівців, їх сильні і слабкі сторони.

Якщо вийде, відправтеся на консультацію, щоб поспілкуватися і зрозуміти, що не так вже вони страшні, ці медики.

Головне - виберіть по відгуках доброзичливого, людяного доктора, який з вами поговорить, детально розповість про методи роботи з конкретним діагнозом.

Тоді і рівень тривоги трохи спаде, якщо вам вдасться побудувати з ним більш менш довірчі стосунки. Поясніть, що ви дуже боїтеся людей у білих халатах і тому потребуєте терпимості і розуміння.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! Якщо вам цікаво дізнатися, як називається боязнь жінок або дотиків - залишайтеся з нами.

Підписавшись на оновлення сайту, ви зможете щодня отримувати порцію цікавої і розвиваючої інформації. Яка дозволить поліпшити якість життя і зробити її яскравіше!

Бережіть себе і, звичайно ж, будьте щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9056] [1]

0

[9056] [1]

[9056] [1]

"


Надрукувати