"Акрофобия - страх висоти : причини, симптоми і лікування" "

"Акрофобия - страх висоти : причини, симптоми і лікування" "

Здрастуйте, шановані читачі сайту! Акрофобия - це панічна боязнь висоти. Сьогодні ми розберемо, звідки він з'являється у дорослої людини, чому люди бояться, а також методи боротьби з цим страхом.

Зміст:

 • Що є?
 • Причини
 • Ознаки
 • Соматичні прояви
 • Психологічні
 • Лікування
 • Рекомендації
 • Завершення

Що є?

Приблизно 400 мільйонів людей на планеті відчувають панічний страх висоти. Вони не можуть літати на літаку, ходити у гості до друзів, які живуть в хмарочосах, не відвідують гірськолижні курорти.

Та що вже говорити, вони іноді не в змозі залізти на драбину, пройти по мосту і просто вийти на балкон другого поверху, щоб подихати свіжим повітрям.

Навіть відвідування торгових центрів, де є ескалатори їм не під силу. Тому можна сміливо стверджувати, що акрофобам живеться нелегко.

Вони випробовують настільки сильний жах, потрапляючи на висоту, що іноді готові самостійно стрибнути вниз, тільки б припинити страждання. Причому це говорять особи, не схильні до суїциду.

Але в основному реакція у 80% людей з цим різновидом фобії одна - сісти на підлогу, відчувши опору і закрити обличчя руками, аби не бачити, що відбувається навкруги.

До речі, бояться впасти абсолютно усі тварини, які здатні бачити і не уміють літати.

Причини

Фахівці не можуть сказати точно, чому люди бояться висоти. Це може бути впливом декількох чинників, наприклад, генетична схильність разом з негативним досвідом.

Тому в кожному випадку потрібний індивідуальний підхід, як в діагностиці, так і в лікуванні.

Але існує ряд причин, які зустрічаються найчастіше. Отже, спровокувати виникнення фобії може:

 • Ураження головного мозку внаслідок травми або запальних, інфекційних захворювань.
 • Спадковість. Схильність до психічних розладів передається у спадок. Якщо у близького родича був діагноз, то велика вірогідність, приміром, у момент стресу не впоратися з почуттями і, так би мовити, придбати фобію.
 • І до слова про стреси. Життя в напрузі, коли людина часто стикається з емоційними потрясіннями - не проходить безслідно. Особливо це стосується трудоголіків, що намагаються впоратися з дедлайнами. Організм витрачає колосальні ресурси вхолосту, чому воднораз дає збій.
 • Алкогольна або наркотична інтоксикація. Будь-якого роду аддикция, так називається залежність, міняє не лише стан здоров'я людини, але і його сприйняття навколишньої дійсності, тип поведінки і характер.
 • Негативний досвід. Падіння з висоти, навіть невеликої, залишає відбиток в пам'яті. І у дорослого, і у дитини. Просто діти в основному причину страху витісняють з пам'яті і коли зростають, не можуть раціонально пояснити, звідки він взявся. Зрілим людям трохи простіше, вони в змозі розповісти, до яких наслідків це падіння привело, в скільки воно обійшлося і так далі. Чому оточення відноситься до них з великим розумінням.
 • Стиль виховання. Авторитарні батьки, схильні до деспотизму, насильства, як психологічного, так і фізичного, формують у своїх дітей низьку самооцінку і масу страхів. Життя в постійній тривозі і занепокоєнні складне, тому виникнення акрофобии - не це ще найстрашніше, що могло статися.
 • Тип особи. Іноді буває, що не треба ніяких стресових ситуацій, людина сама по собі є настільки чутливою і тривожною, що на будь-яку дрібницю реагуватиме бурхливо. Немов у нього сталося щось непоправне.

До речі, буває, що цей вид фобії виявляється природженим, а не придбаним. Але зазвичай супроводжується ще і боязню звуків, світла.

Фахівці стверджують, що це відгомін пам'яті предків. Страх висоти дозволяв їм виживати, оскільки вірогідність впасти із скелі була досить висока. Тим більше, в темряві, рятуючись втечею від хижаків, які на них полювали.

Ознаки

В принципі, акрафоб відчуває ті ж симптоми, що виникають при інших фобіях, нехай те буде боязнь коней або кольорів в горщиках.

Просто проявлятися вони в основному будуть, коли він подумає про те, що впаде, наприклад, зі сходів. Чи опиниться в умовах, які зазвичай у нього викликають напад паніки.

Соматичні прояви

 • Болить в грудях і здається, що ось-ось станеться серцевий напад. Що тільки посилює жах, оскільки думки про швидку смерть ніяк не заспокоюють і не дають можливості узяти себе в руки.
 • Задишка, складнощі з диханням, яке частішає до максимуму. Підвищується рівень кисню в крові, від надлишку якого людина може втратити свідомість.
 • Зміна шкірних покривів. Тобто, шкіра або блідне, або навпаки, червоніє.
 • Тремор кінцівок і усього тіла загалом.
 • Розлад шлунку, нудота, блювота.
 • Буває, спостерігається озноб, незважаючи на, припустимо, високу температуру в приміщенні.
 • Порушення сну, здолати які неможливо без снодійних препаратів. Тобто, акрофоб не зможе заснути до тих пір, поки не прийме пігулку. Попри те, що очі закриваються, і сил ніяких немає. Буває, мучать кошмари, після яких взагалі страшно лягати назад в ліжко.
 • Часті позиви в туалет, попри те, що сечовий напівпорожній.

Психологічні

 • Низька самооцінка - як причина виникнення цього виду розладу психіки, так і слідство. Неможливо відчувати упевненість в собі і своїх силах, коли постійно у фоні є присутньою тривога. І незрозуміло, в який момент проявиться панічна атака.
 • Агресивність. Занепокоєння, яке супроводить практично на кожному кроці, позбавляє сил і ресурсів адекватно реагувати на будь-які подразники. Чому людина відгукується агресією на спроби наблизитися до нього, поговорити.
 • Зниження когнітивних здібностей. Із-за переживань людина не в силах сконцентруватися на поставленому завданні. Він легко забуває потрібну інформацію, не в змозі вирішити просте завдання і взагалі, провести аналіз якихось подій у своєму житті.
 • Пригніченість і схильність до песимізму. Що цілком з'ясовно. Складно радіти кожному дню, коли досить обмежений у своїх діях. Тобто, акрофоб не може дозволити собі відправитися в торговий центр з друзями, відвідати родичів, тому що вони у багатоповерховому будинку живуть. А що найбільш гнітюче - вибрати роботу для душі. Адже шукати доводиться тільки ті, що знаходяться на першому поверсі.
 • Депресія. Впоратися з якою не так-то просто. Людина втрачає інтерес до життя, втомлюється від постійних неприємних переживань. Перестає стежити за своєю зовнішністю, не виходить з будинку і втрачає апетит. Це усе провокує думки про здійснення самогубства, а в крайніх випадках і спроби, які завершуються успішно.

Лікування

Люди з акрофобией зазвичай роблять одну помилку, замість того щоб поставити питання, як перестати боятися висоти, вони, випробувавши фізичне погіршення здоров'я в якості реакції на страх, вирушають по лікарях. Тільки не тим, які потрібні.

Наприклад, відвідують кардіологів, гастроентерологів, терапевтів. Проходять обстеження, довгі черги, оплачують рахунки і інше. Щоб, врешті-решт, дізнатися, що із здоров'ям, в принципі, все гаразд.

Позбавитися від фобії допоможе психотерапевт. У цій темі добре зарекомендували себе когнітивно-поведінкова терапія, гіпноз і гештальт терапія.

Також нелишним буде відвідування психіатра. Він призначить лікарські препарати, які допоможуть відновити сон, підняти настрій і звільнитися від тривоги.

Рекомендації

Часте проживання тривоги і напруги зношує серцево-судинну, а також нервову систему. А це загрожує інфарктом, астенією, психозом і так далі.

Так що ознайомтеся з дихальною технікою, яка допоможе перемогти стрес і позбавитися від його негативних наслідків. Адже неможливо людині уникнути ситуацій, які його турбують, розстроюють або злять.

Реальність буває не така прекрасна, як хотілося б. Тому важливо уміти позбавлятися від негативу і розслаблятися.

У цьому вам також допоможуть медитації. Прислухайтеся до себе, своїх бажань і заручіться підтримкою близьких людей, можливо, вони складуть вам компанію в тренуваннях.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! Залишайтеся з нами, і ви дізнаєтеся, що таке гаптофобия або як називається боязнь жінок.

Отримайте інформацію про те, як побороти страх літати на літаку і взагалі, багато чого іншого, що дозволить зробити своє життя цікавіше, а кругозір ширший. Досить просто підписатися на оновлення.

Успіхів вам, здоров'я і, звичайно ж, щастя!

Матеріал підготувала психолог, гештальт терапевт, Журавина Аліна

[9047] [1]

1

[9047] [1]

[9047] [1]

"


Надрукувати