Дементофобия — страх з'їхати з глузду : чому він виникає і як проявляється? "

Дементофобия — страх з'їхати з глузду : чому він виникає і як проявляється? "

Ради Вас вітати, шановані читачі сайту! Дементофобия(лиссофобия, маніофобія) — це страх з'їхати з глузду, боязнь втратити контроль над своєю свідомістю. У списку фобій займає одне з лідируючих місць, унаслідок того, що виникає дуже часто серед населення планети. І не дивно, адже від психічних захворювань ніхто не застрахований.

Зміст:

 • Характеристика
 • Основні ознаки
 • Причини виникнення
 • Спадковість
 • Біологічні, фізіологічні чинники
 • Стрес
 • Пережиті травми
 • Особливості характеру
 • Спосіб виховання
 • Завершення

Плюс до всього у літніх людей деменції цілком ожидаемы. Ясністю розуму і відмінною пам'яттю не кожен з них може похвалитися.

І сьогодні ми розглянемо, як саме дементофобия проявляється і які причини провокують її виникнення.

Характеристика

Спершу хочу зробити акцент на тому, що такі поняття, як страх і фобія слід розмежовувати. Попри те, що у них є схожі риси в прояві.

Страх - це цілком природне почуття, яке дозволяє людині піклуватися про власну безпеку.

Приміром, якби ми не боялися висоти, то абсолютно спокійно б крокували по краю прірви. Ризикуючи впасти і розбитися. Бачачи незнайому агресивну людину з ножем, не втікали б від нього, а продовжували йти назустріч.

А фобії характеризуються нав'язливістю, коли практично неможливо узяти самостійно під контроль виниклі почуття. У такому разі особа, побоюючись висоти, випробовуватиме тривогу і жах перед нею навіть тоді, коли лежить в ліжку.

Вона може «замкнутися» в собі і просто не виходити з будинку, тому що мозок «малює» картинки як вона несподівано провалюється в люк, падає зі сходів і так далі.

Так от, дементофобия є дивовижним явищем. Вона втілює смерть психічну, але, вірогідно, масштабніший виглядає фізична. Хоч би тому, що вона неминуча для кожної живої істоти на планеті. Тільки ось більший жах виникає при думці про втрату зв'язку тіла з душею, а не навпаки.

Основні ознаки

Маніофобія, так ще називають страх захворіти шизофренією, може проявлятися у вигляді таких вегетативних реакцій, як:

 • Зміна кольору шкіри, тобто почервоніння або блідість;
 • Тремор;
 • Почастішання пульсу і дихання;
 • Надмірне потовиділення;
 • Перепочинок.

Люди, які страждають дементофобией, можуть здійснювати ірраціональні вчинки. І волання до логіки абсолютно даремні у момент виникнення підвищеної тривоги і паніки. Вони просто втрачають контроль над своїми емоціями. Які буквально поглинають їх, чому не в силах миттєво узяти і заспокоїтися.

Складність в тому, що небезпека, що відчувається ними, виходить не із зовнішнього світу. Вона є за природою своєю ендогенною. Тобто, внутрішньо обумовленою. Хоча і екзогенні(зовнішні) стимули також можуть вплинути на інтенсивність переживань.

До речі, вищезгадані симптоми, які є цілком характерними для панічних атак, тільки підтверджують гіпотезу людини про власне безумство.

Приміром, напад супроводжується аритмією, блювотою, порушенням дихання, він намагається «узяти себе в руки». Але силою думки погіршення здоров'я нікуди не діваються, а навпаки, посилюються, додається запаморочення, діарея.

Спроба проконтролювати свій стан терпить лихо. Чому людина ще більше переконується в тому, що з ним не все гаразд. І що він нестримно наближається до перспективи, що так лякає його, стати пацієнтом психіатричної клініки.

Причини виникнення

Спадковість

На жаль, нерідко на появу фобій впливає генетика. Якщо близький родич, наприклад, мама або папа страждає від цього виду розладів, то дитина знаходиться в групі ризику. Тобто, велика вірогідність, що одного разу і у нього діагностують лиссофобию(ще одна назва).

Біологічні, фізіологічні чинники

Ураження головного мозку внаслідок травм, інфекцій і інше можуть викликати ірраціональні нав'язливі думки, страхи.

Нерідко на дементофобию страждають особи, у яких діагностована шизофренія. Про неї детальніше ви дізнаєтеся з цієї статті.

Якщо організм відчуває дефіцит гамма-аміномасляної кислоти, то це провокує підвищення рівня тривожності. Оскільки ця кислота має заспокійливу, розслабляючу дію.

Її кількість знижується внаслідок тривалого прийняття яких-небудь лікарських препаратів, психотропних речовин. Знову-таки, мають вплив травми головного мозку і затяжні депресії, сильні стреси.

Вегето-судинна дистонія характеризується симптомами, схожими з ознаками панічних атак. Відповідно, у особи зважаючи на досвід проживання певних погіршень здоров'я і втратою контролю над своїм станом цілком обгрунтовано росте жах і тривога. Що одного разу це повториться, і він не впорається, втративши розум назавжди.

Стрес

Стрес небезпечний для організму. Особливо, якщо людина не уміє розслаблятися, знімати напругу, випускати «пару» і так далі. Тоді психіка просто може не витримати тиску і дати збій.

Звичайно, не буває такого, щоб щодня приносив тільки радість. А проблеми виникали лише зрідка, і те, коли ми до них готові.

Тому при кожному «ударі долі» може здаватися, що вже немає сил триматися і стійко витримувати їх. І взагалі, що саме цей біль або злість спровокують виникнення якого-небудь психіатричного діагнозу.

На жаль, іноді саме так і трапляється, ніхто не застрахований від втрати розуму. Цей стан може наздогнати людину незалежно від його фінансового або сімейного положення, стани здоров'я або характеру. Що і викликає жах.

Психоемоційні навантаження призводять до виснаження організму. Це стосується трудоголіків, які в гонитві за кар'єрними досягненнями не дають собі можливості призупинитися, розслабитися, щоб набратися сил і відновити ресурси. Або тих, хто піддається рискам і тиску на робочому місці, справляється з дедлайнами і так далі.

Загалом, життя в постійній напрузі і психотравмуючих умовах залишає слід, і зовсім не позитивний, на психічному, та і фізичному здоров'ї індивіда. Особливо, якщо він не звертається за допомогою і підтримкою.

Пережиті травми

Також позначаються якого-небудь роду травми у минулому, сьогоденні, негативний досвід. Наприклад, пережите емоційне або фізичне насильство, операція. Навіть якщо людина стала не учасником, жертвою, а свідком події, що лякає, такої, як аварія, особливо, із смертельним результатом, важка хвороба родича і тому подібне.

Психіка намагається або витіснити подію, або якось його «перетворити», щоб засвоїти - і це абсолютно нормальна реакція на ненормальні події.

Просто, якщо людина не отримала своєчасної допомоги, а, припустимо, «закрився» в собі - його можуть почати переслідувати ірраціональні страхи.

Особливості характеру

Особи з низькою самооцінкою, підвищеним рівнем тривожності, з схильністю до депресивних станів, знецінювальних реакціям і так далі, мають схильність до маніофобії.

Також до групи ризику входять індивіди з різного роду аддикциями, тобто залежні. Навіть ті, хто не має своєї думки, а орієнтується на оточення. Вони не здатні контролювати свою пристрасть до якихось речовин, дій. Не можуть спертися на себе і, прийнявши рішення, нести за нього відповідальність.

Тому лякаються, що одного разу втратять зв'язок з собою і почнуть здійснювати вчинки, які їм не властиві. І які не можна піддати логічному обгрунтуванню. Тому що предмет пристрасті узяв верх над їх особою. А від таких думок хочеться втекти.

А за допомогою чого це можна зробити? За допомогою того, що дозволяє їм хоч ненадовго підмінити реальність. У алкозависимых це спиртні напої, у игроманов - комп'ютер, наркоманів - психотропні речовини і так далі.

Це нагадує біг по кругу, тільки з кожним кроком наслідку придбавають більший масштаб, поступово посилюючи симптоми захворювань.

Детальніше про аддикциях ви дізнаєтеся із статті, яка знаходиться тут.

Спосіб виховання

Дитина переймає у батьків або у інших значимих дорослих стиль поведінки, відношення до життя і інше. Чому легко може навчитися певним реакціям на якийсь стимул.

Припустимо, якщо він спостерігав, що мама кожного разу побачивши людей з психічними відхиленнями починала поводитися неприродно. Приміром, сильно лякалася, червоніла, задихалася - те повторюватиме за нею.

Адже він ще не здатний піддавати якісь процеси критиці, раціоналізації і так далі. Мама значима для нього тому, якщо так робить - значить, так правильно і єдино вірно.

У його картинці світу, якщо така рідна людина боїться чогось - значить, це коштує того, щоб теж побоюватися.

Також позначається похвала або критика дитини за певні реакції. Якщо він побачивши божевільних ховався за дорослого, втікав і невербально демонстрував, говорив, що боїться - а йому відповідали, що він молодець, тому що від таких людей і правда треба триматися чимдалі. Те у нього в такі моменти ця фобія отримувала підкріплення, стаючи стійкіше.

Або ж, навпаки, лаяли, якщо він намагався налагодити контакт з психічнохворими, наблизитися до них зважаючи на виниклий інтерес і інший.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! Звертайтеся до фахівців, коли розумієте, що не в силах самостійно впоратися з якимись своїми внутрішніми переживаннями, думками. Своєчасна кваліфікована допомога і підтримка, корекція поведінки і реакцій цілком можуть передбачити виникнення будь-якого роду фобій, не лише боязнь з'їхати з глузду.

А ще ознайомтеся із статтею, в якій вказані способи боротьби з негативними наслідками стресу. Уміти знімати напругу дуже важливо для нашого психічного і фізичного здоров'я. І не просто уміти, але і знать, як це робити правильно, стабільно практикуючи ці методи.

Бережіть себе і будьте щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[8847] [1]

0

[8847] [1]

[8847] [1]

"


Надрукувати