Що з себе представляє інстинкт самозбереження у сучасної людини? "

Що з себе представляє інстинкт самозбереження у сучасної людини? "

Здрастуйте, шановані читачі сайту! Інстинкт самозбереження є найбільш значимим інстинктом в житті людини.

Зміст:

  • Що є?
  • Порушення
  • Посилення ІС
  • Послаблення ІС
  • Що послабляє ІС?
  • Завершення

Хоч би тому, що дозволяє її продовжити. І сьогодні ми спробуємо розібратися, що ж він є, а також які порушення найчастіше зустрічаються?

Що є?

Як ми можемо зрозуміти, що спрацював інстинкт самозбереження? А легко, ми просто злякаємося яких-небудь чинників, які несуть загрозу нашому здоров'ю і життю в цілому.

Сучасна людина наражається на небезпеку, мало не кожну секунду, навіть знаходячись удома, він ризикує загинути від пожежі, обвалу будівлі, вибуху газу і так далі.

Що вже говорити про людей, чиї професії є досить ризикованими? Ті ж пожежники, поліцейські, щодня виходячи на роботу, не можуть бути стовідсотково упевнені в тому, що увечері цілими і неушкодженими повернуться додому.

Щоб забезпечити собі виживаність людина повинна уміти концентруватися на поставленому завданні в екстремальних умовах. Простіше кажучи, брати себе в руки, а, не піддававшись паніці бігти не оглядаючись.

Ця особливість організму реагувати на небезпеку була досить актуальна в древні часи, коли людям доводилося рятуватися від хижаків.

Тоді уміння за секунду зірватися з місця, тільки почувши шерех, могло дійсно забезпечити ще, як мінімум, день на цій планеті.

Сучасній людині не завжди варто реагувати так само, думаю, ви самі знаєте масу випадків, коли панічний напад тільки ускладнював і без того непросту ситуацію.

Наприклад, при пожежі, злякавшись вірогідності задихнутися, людина просто стрибала у вікно, не чекаючи допомоги рятувальників, їх вказівок.

Порушення

У когось цей інстинкт самозбереження(далі ІС) гіпертрофований, а у когось відсутній практично повністю, залежить від умов, в яких людина знаходиться.

Припустимо, якщо дитина була народжена за часів військових дій, то будь-який шум він може сприймати як загрозу, чому здригатиметься і намагатиметься сховатися в затишному місці, яке не постраждає при обвалі.

Тоді як малюк, який не стикався у своєму житті з обстрілом і його наслідками, цілком може навіть не помітити, що щось відбувається не особливо нормальне.

Посилення ІС

Людина, у якої надмірно активно розвинений ІС зазвичай страждає різними видами фобических і інших психічних розладів.

Він схильний до іпохондрії, коли будь-який симптом будь-якої хвороби його лякає жахливо, а ще викликає чітке відчуття, що він обов'язково смертельно хворий.

Просто оточення не розуміє, наскільки все серйозно і не беруть до уваги його скарги на здоров'я, відмовляючись лікувати і взагалі, проводити діагностику стану.

Зазвичай особи з посиленим інстинктом самозбереження з побоюванням відносяться до усього нового, незнайомого.

Вони зациклені на збереженні молодості і здоров'я, чому відмовляються від шкідливих продуктів, звичок, увесь вільний час займаються спортом, гартуються і так далі.

І це прекрасно, коли б не одне але - вони буквально зациклені на здоровому способі життя.

Щодня наповнений тривогами і занепокоєнням, які і штовхають на дії, що, на їх думку, здатні продовжити їх існування на цій землі, мало не зробивши безсмертними.

Послаблення ІС

Проявляється в нанесенні травм своєму тілу. Вони відбуваються як випадково, так і спеціально. Тобто, людина просто може потрапляти в неприємні ситуації, врізаючись в щось, падаючи.

А може і здійснювати ушкодження абсолютно усвідомлено, наприклад, різати шкіру, спотворювати і нівечити себе.

В основному послаблення ІС спостерігається при важких формах психічних захворювань, припустимо, при шизофренії людина втрачає зв'язок з реальністю, і можливість вірно ідентифікувати себе.

Тобто, він цілком може вважати, що є частиною якогось механізму, або що певні частини тіла просто зайві і від них необхідно позбавитися.

Суїциїдальну поведінку також можна віднести до послаблення ІС, як і агресивність.

В принципі, уміння захистити себе в складній ситуації украй потрібне. Але якщо людина із приводу і без, прагне завдати комусь шкоди, досить зухвало поводиться і є постійним учасником, призвідником бійок - то це ну ніяк не дозволить забезпечити йому безпеку і довге щасливе життя.

Що послабляє ІС?

Знаєте, як відключити інстинкт самозбереження у дитини? Просто постійно його зупиняти в діяльності, вказуючи на усі наявні навкруги небезпеки.

При гіперопіці батьки не дають можливості дітям отримати самостійно досвід і знання, познайомитися зі світом, упізнати його краще.

Туди не ходи, там хулігани, до цього не торкайся - обпечешся, сюди теж пальці не сунь - відірве. Загалом, у таких дітей практично немає шансів зрозуміти, що насправді є небезпекою.

Вони про неї тільки чують від рідних, які і управляють ними, заміщаючи самі інстинкти, як би виконуючи роль «зовнішніх сигналізаторів».

Відповідно, те, що спочатку було закладене природою, втрачається унаслідок невикористання. Адже навіщо турбуватися про щось, якщо мама не давала команди?

Це утрирувано, але все таки, при гіперопіці саме так і йдуть справи. У відмінності, приміром, від методів виховання в африканських селах. Де діточки без нагляду можуть весь день провести на краю прірви.

І ніхто з дорослих навіть думки не припустимо про те, що малюки в процесі гри оступляться і зірвуться. Тому що вони відчувають своє тіло, його межі, разом з межами прірви.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! Рекомендуємо ознайомитися з розділом «Фобії і страхи», в нім вказані статті про людей з високим рівнем тривожності.

Наприклад, є такі, хто жахливо боїться зустріти лису людину, або отримати подарунок, почути своє ім'я.

Загалом, підписуйтеся на оновлення сайту, і ви дізнаєтеся, як багато у світі існує фобій і взагалі, масу іншої інформації. Починаючи від того, як стати гармонійнішим, розвиненішим, успішнішим, і закінчуючи мотивуючими віршами і афоризмами.

Бережіть себе і будьте здорові!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9929] [1]

0

[9929] [1]

[9929] [1]

"

 

Cgbcjr ksnthfnehb


Надрукувати