Звідки береться Апифобия і як позбавитися від боязні ос і бджіл? "

Звідки береться Апифобия і як позбавитися від боязні ос і бджіл? "

Всім привіт! Апифобия - це панічна боязнь бджіл, ос і джмелів. Як думаєте, чому він виникає і хто більше схильний до боязні комах?

Зміст:

 • Що є?
 • Симптоми
 • Поведінкові
 • Соматичні
 • Причини
 • Виховання
 • Алергія
 • Властивості особи
 • Генетичний чинник
 • Лікування
 • Завершення

Саме про це ми і поговоримо сьогодні. А також з'ясуємо, по яких симптомах можна діагностувати наявність цієї фобії. І, найбільш важливе - як від неї вилікуватися.

Що є?

Апифобия походить від грецького слова «apis», що означає «бджола», а також слова «phobos», що, як ви могли здогадатися, переводиться, як панічний, ірраціональний страх.

У цього розладу є ще декілька назв, ви можете зустріти терміни мелиссофобия і сфексофобия.

У число фобів входять в основному діти і люди, у яких є алергія на отруту, що міститься в жалі. Щоб випробувати жах і впасти в паніку, їм досить почути дзижчання.

Не обов'язково їх бачити або відчувати паління внаслідок укусу. Іноді фотографія, будь-яка картинка або навіть думка здатна спровокувати напад.

Симптоми

Поведінкові

Апифоб прагне уникати місць, де можуть водитися бджоли, оси і джмелі. Чому нерідко відмовляється від поїздок за місто, екскурсій на пасіки і так далі.

Але якщо вже довелося виявитися поряд з комахою, то впадає в паніку. Він кричить, розмахує руками, біжить, світ за очі, і благає про допомогу.

Буває, намагається тут же убити об'єкт свого страху. Тільки з боку виглядає це жахливо. Тільки представте, тремтяча від жаху людина хаотично ганяється за осою і голосно кричить.

Побачивши такої поведінки у оточення також може виникнути паніка. Особливо у тих, хто схильний до тривожних станів.

Соматичні

У момент проживання панічної атаки у фоба спостерігаються складнощі з диханням. Йому здається, що він задихається, чому прагне захопити якомога більше повітря.

Це призводить до гіпервентиляції легенів і, відповідно, погіршення симптоматики.

Також болить в ділянці грудей, це наштовхує на думки про інфаркт, що серце зараз розірветься на частини від страху.

Нудить, крутиться голова, з'являються спазми в шлунку. Буває блювота і втрата свідомості. Тиск різко підвищується, що і провокує непритомність. А ще почервоніння шкірних покривів і підвищене потовиділення.

Тремтять ноги і руки, нерідко при паніці сіпається око, або інший лицьовий нерв. Це називають нервовим тиком.

Причини

Виховання

Якщо дитина не боїться і намагається, припустимо, зловити комаху, щоб розглянути його або пограти з ним, то дорослий цілком може спробувати вплинути на нього за допомогою залякування.

Адже малюк про наслідки не знає, на відміну від нього, але як йому донести, що буде хворе або навіть смертельне небезпечно - не розуміє.

Тому простіше розповісти щось страшне, щоб відохотити навіть наближатися до ненависних джмелів і іншим комашкам.

Також впливає, якщо батьки лякалися бджіл і переставали контролювати себе, коли ті виявлялися поруч.

Наприклад, хапали дитину і втікали з нею геть або ганялися за комахою, намагаючись його убити - то це цілком могло сформувати неправдиве уявлення про небезпеку у малюка.

Адже якщо дорослі так бояться, значить, цей маленький джміль дійсно несе загрозу життя. Тому необхідно зробити все, аби уникнути зустрічі з ним.

Якщо ж це зробити не вдалося - те в якості реакції виникає панічна атака. І поступово звичайний страх переростає у фобію, відкладаючи свій відбиток на життя.

Алергія

Люди, у яких є серйозна алергічна реакція на укус, жах цілком виправданий. Адже одна маленька оса може коштувати життя.

Причому смерть у такому разі тяжка. Це при важкому прояви алергії - анафілактичному шоці.

Він характеризується почервонінням шкірних покривів, сильним головним болем, судомами. Людина втрачає свідомість, у нього спостерігається мимовільне сечовипускання.

Ці симптоми виникають миттєво, в перші ж секунди після попадання алергену в кров. Відповідно, діяти в таких випадках слід негайно.

Оскільки є загроза інфаркту або задушення із-за ангіоневротичного набряку гортані. У 25% випадків алергічної реакції на укус хворий помирає. Просто тому, що йому з якихось причин не змогли надати медичну допомогу.

В принципі, в таких ситуаціях страх ос не можна назвати ірраціональним, адже, по суті, вони дійсно несуть загрозу життя. І особи, схильні до алергії, мають повне право остерігатися комах. Від цього залежить їх майбутнє.

Тільки ось фоби надто багато уваги приділяють своїй безпеці. У плані, їм скрізь чується дзижчання, вони бояться гуляти в парку, в лісі, оскільки чекають нападу «безжальних» джмелів і так далі.

Властивості особи

Вразливим особам досить побачити новини про те, як хтось загинув страшною смертю внаслідок укусу оси. Або ж проглянути фільм жахів про бджіл-вбивць.

Вони настільки можуть злякатися, що повірять в їх існування. І при кожній зустрічі з комахою згадуватимуть жахливі кадри з побаченої картини.

А якщо раптом довелося стати жертвою, то фобія тільки посилиться. Адже симптоми панічної атаки і анафілактичного шоку дуже схожі. Їх легко можна переплутати.

Тому не дивно, що в таких ситуаціях людина повністю втрачає контроль над собою.

Тим більше, якщо він спочатку схильний до іпохондрії. Тобто схильності виявляти у себе усі існуючі хвороби, включаючи смертельні і важко виліковні.

Генетичний чинник

У генетичний код кожного з нас «вписана» інформація, що дозволяла раніше нашим предкам виживати. Вони, так би мовити, передали нам важливі знання у спадок.

Правда, велика частина з них абсолютно неактуальна для сучасної людини, але все ж.

Так от, раніше, як ви знаєте, люди жили в печерах, кочували і постійно билися за своє життя і територію з тваринним світом.

Потрапляючи в нове місце, вони наражалися на небезпеку, коли, приміром, величезна кількість комах нападала на них.

Причому раніше вони були набагато більші за тих, кого ми звикли бачити. Відповідно, страх бджіл виникає завдяки сформованому гену загрози, у вигляді інстинктивної реакції самозбереження.

Детальніше про те, як це працює, ви дізнаєтеся із статті про генетичну пам'ять людини.

Лікування

Інформація про те, що зазвичай бджоли жалять, тільки щоб захистити себе, апифобу не допомагає.

У його сприйнятті вони - жахливі монстри, які тільки і чекають, щоб встромити в нього жало з отрутою. Навіть, попри те, що самі помирають після цього.

Однієї сили волі, щоб вилікуватися, не вистачає. Украй необхідно звернутися по кваліфіковану допомогу.

На сьогодні існує маса напрямів, які показали ефективні результати в лікуванні фобій. Це гіпноз, нейролінгвістичне програмування(НЛП), гештальт і когнітивно-поведінкова терапія.

Ви маєте право вибрати будь-який метод психотерапії, оскільки у будь-якому випадку отримаєте підтримку фахівця в дослідженні причин появи апифобии.

Буває, психологи для отримання комплексного лікування переадресовують клієнта до психіатра.

Це робиться не тому, що його вважають божевільним. У випадку з фобіями важливо паралельно з терапією отримувати лікарські препарати для зниження тривожності. Іноді психіатр призначає антидепресанти, транквілізатори і снодійне.

Ці медикаменти дозволяють швидше видужати і узяти своє життя під контроль, отримуючи від неї задоволення і радість.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! Залишайтеся з нами, підписавшись на оновлення сайту, попереду вас чекає ще багато цікавих статей.

Бережіть себе і своїх близьких!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9886] [1]

1

[9886] [1]

[9886] [1]

"


Надрукувати