Методи позбавлення від Софофобии - боязні вчитися "

Методи позбавлення від Софофобии - боязні вчитися "

Здрастуйте, шановані читачі! Софофобия - це ірраціональний, панічний страх отримання знань. Він дає про себе знати як в школі, університеті, так і при самонавчанні.

Зміст:

 • Що є?
 • Симптоми
 • Поведінкові
 • Соматичні
 • Причини
 • Сім'я
 • Тип виховання
 • Учителі
 • Агресія однолітків
 • Лікування
 • Рекомендації
 • Завершення

І сьогодні ми розглянемо, що провокує розвиток цього виду фобії, а також в чому саме вона полягає.

Що є?

Боязнь навчання найчастіше зустрічається серед дітей. У них-то в їх віці немає вибору, здобувати середню освіту необхідно усім.

Але і у дорослих трапляються панічні атаки, варто їм хоч би подумати про те, щоб підвищити кваліфікацію або змінити професію, а то і зовсім, нарешті, її набути.

Якщо боязнь навчання супроводжувала людину з раннього віку, а не з'явилася вже в зрілості, то він зазнає деякі труднощі з роботою.

Зокрема, не бажаючи гризти граніт науки, йому доводиться заробляти на життя фізичною працею.

Відповідно, якісь мрії і плани доводиться відсунути убік, адже реалізуватися професійно, побудувавши кар'єру і отримавши визнання в суто робочій сфері не так-то просто.

Симптоми

Поведінкові

У школярів перші прояви софофобии розпочинаються із слів: «Я не хочу йти на навчання». В деяких випадках відкидання викликають певні предмети.

Наприклад, дитина не в змозі впоратися з іноземною мовою, чому боїться безпосередньо цього предмета.

Все, що пов'язано з школою і нагадує її - викликає відразу упереміш з жахом. Тобто, сама будівля, крейда, ранці, парти, форма і навіть однокласники.

У такому разі він шукає будь-які шляхи, які допоможуть уникнути такої страшної долі - навчання.

Тому придумує, що у нього щось болить, що ніякої домашньої роботи не задавали і взагалі, зробили буденний день вихідним на честь якоїсь події.

Якщо відмовки не спрацьовують, або батьки вже не вірять - прогулює зайняття. З ранку збирається, виходить з дому, але до школи не доходить, а вирушає в місце, де може побути наодинці з собою.

Нерідко до нього приєднуються друзі, які з якихось причин також не поспішають пізнавати цей світ за допомогою учителів.

У дорослих цей розлад можна відстежити, при категоричній відмові відвідувати курси підвищення кваліфікації, освоєння нової професії або просто небажанні обіймати іншу посаду.

Тільки тому, що доведеться щось учити, а потім намагатися зберегти обличчя, не допускаючи помилок.

Навіть кухлі по інтересах викликають паніку. Попри те, що дуже хочеться, припустимо, уміти красиво танцювати, фоб ні в якому разі не погодиться записатися в танцювальну студію.

Він стверджуватиме, що позбавлений амбітності і забезпечений усім необхідним для життя, тому в доказі того, що розумний і на щось здатний, не має потреби. Що він простий і на кар'єрні висоти не претендує. Не усім же бути керівниками або мільйонерами.

Соматичні

Побачивши того, що нагадує школу, університет і просто при думках про зайняття у фоба виникає паніка.

Йому скоріше хочеться опинитися у безпечному місці, де ніхто його не мучитиме, і не діставатиме моралями про те, як важливо в цьому житті отримати освіту і тому подібне.

У нього розвивається тривожність, тобто, він виглядає, немов чекає у будь-який момент каверзи і виникнення небезпеки. Сіпається при кожному звуці, насторожено дивиться на співрозмовника, по сторонах.

Природно, нервова система виснажується, чому будь-яка дрібниця здатна викликати сльози. Через що страждає його авторитет серед однолітків і відношення з ними.

При панічній атаці трясяться руки і ноги, нерідко голос. Дихання стає частим і поверхневим, тиск піднімається, збільшується серцебиття.

Такі зміни в організмі не проходять непомітно, тому починає хворіти в ділянці грудей, адже збільшується навантаження на серце. І тоді здається, що ось-ось станеться інфаркт.

Ще важко дихати, людина лякається, що задихнеться. Відбувається гіпервентиляція легенів із-за частих коротких вдихів, тому і такі відчуття.

Нерідко болить шлунок, його починає «крутити». Спостерігається нудота, блювота, запаморочення, діарея або втрата свідомості. Виглядає, немов усі системи організму на мить відключаються.

Приміром, фоб заходить в приміщення, бачить дошку, строгого учителя і просто обм'якає, непритомніє від переляку.

Буває нервовий тик, коли сіпається якийсь м'яз обличчя, найчастіше в області ока. Кидає в піт, жар і шкіра стає яскраво-червоним.

Причини

Сім'я

Коли дитина починає зазнавати труднощі в навчанні, він звертається до дорослих, які про нього піклуються.

Тобто, скаржиться, що йому складне, не зрозуміло, нудно і взагалі, не вдається налагодити спільну мову ні з учителями, ні з однокласниками.

За статистикою, більше двох третин школярів випробовують в якісь періоди складності з навчанням. Навіть розвинені і здатні. І якщо в сім'ї вони не отримують в такий момент підтримку - то це цілком може дати початок розвитку софофобии.

Відсутність емоційного контакту з батьками викликає психологічну травму. Адже досвіду, як справлятися з труднощами, у нього ще немає.

Відповідно, виходить, що він позбавлений опори, йому не на щось спертися ліктем в мить, коли він ослаблений, розгублений, зляканий.

Поскаржившись мамі або папі і отримавши відповідь, приміром, що він просто ледар, і буде позбавлений чогось важливого в якості покарання за відсутність гарних оцінок, він тільки переконається в тому, що навчання - це зло.

Тип виховання

Також впливає на виникнення цього розладу насильство. Коли дорослі примушують малюка займатися тим, що, на їх думку важливо, престижно.

Замість того щоб мотивувати і зацікавити, вони використовують авторитарну модель поведінки.

Наприклад, стверджують, що математика украй важлива в житті, тим більше що в майбутньому в університеті згодиться для освоєння певній професії, яку, між іншим, самі вже визначили, не орієнтуючись на бажання свого чада.

І наймають репетиторів, примушують увесь вільний час присвячувати завданням, математичним прикладам.

А ще гірше - віднімають те, що дійсно любить дитина і що приносить йому задоволення. Припустимо, перестають оплачувати курси робототехники, поки він не підтягне оцінки в школі. Або не дозволяють грати з друзями, адже вони відволікають від найголовнішого.

Такі методи, окрім відрази і агресії нічого іншого не дають. Так, малюк підтягне успішність, але якою ціною? Постраждає його здоров'я, як фізичне, так і психічне.

Плюс до всього, зіпсуються стосунки, як з собою, так і з рідними, яким він не зможе надалі довіряти. З однієї простої причини - вони його не чують.

Учителі

Педагоги, які не зовсім люблять свою роботу, або не мають необхідних знань і умінь для того, щоб викликати інтерес до свого предмета - можна сказати, «нівечать» учнів.

Тому що складно концентруватися і випробовувати цікавість до того, як влаштований світ, якщо учитель упродовж тривалого часу монотонним голосом щось диктує.

А того гірше - примушує конспектувати кожне своє слово. Кричить, занижує оцінки і принижує.

Загалом, малюкові у такому разі доводиться здійснювати над собою насильство, примушуючи не лише доходити до класу, але і висиджувати по 30-40 хвилин в абсолютно нестерпних умовах.

Природно, при будь-якій згадці про навчання у нього виникатиме страх. Тому що витримувати подібне досить непросто.

Плюс до всього, якщо додати і інші складнощі, наприклад, удома і в стосунках з друзями - не дивно, що в якийсь момент психіка може дати збій. Що і спровокує появу софофобии і інших видів розладів.

Агресія однолітків

Якщо стосунки з якихось причин з однокласниками і однокурсниками не склалися, то у дитини формуватиметься стійке небажання йти туди, де він почуває себе не комфортно.

Особливо, якщо він піддається буллингу. Тобто, систематичному цькуванню, коли одна сторона виступає в ролі агресора, а інша стає жертвою.

Кепкування, приниження, побої, наклеп, загрози або ігнорування - усе це є проявом буллинга. І фобическое розлад ще не найстрашніший, що може статися в результаті.

Нерідко подібне насильство доводить до виникнення ряду інших захворювань на тлі переживань, небезпечних або невиліковних, а також до самогубства.

Лікування

Будьте уважні до своїх дітей або до себе. При перших же ознаках наявності софофобии обов'язково звернетеся по допомогу. Кваліфікованою.

Це означає, що не варто сподіватися, що симптоми самі по собі пройдуть. Фобії самі просто так не зникають. Потрібна робота із страхами і лікарські препарати при необхідності.

Психотерапевт зробить підтримку і допоможе з'ясувати, що саме спровокувало розвиток розладу.

Це дозволить підібрати індивідуальні методи для зміни моделі поведінки, реакції на подразники, що не дають можливості реалізувати свої потреби. А також техніка для релаксації, заспокоєння.

Психіатр призначить антидепресанти, седативні препарати і транквілізатори, снодійне.

Загалом, саме ті ліки, які допомагають поліпшити емоційний і фізичний стан. Адже, позбавившись від нічних кошмарів, самопочуття стане краще, фоб виспиться і відновить витрачені ресурси.

Знизиться рівень тривоги, і він отримає можливість випробовувати абсолютно іншу гамму почуттів, не лише занепокоєння і жах.

Рекомендації

Якщо справа в стосунках з однолітками, а можливо, і з учителями, подумайте, раптом зміна школи допоможе відновити душевну рівновагу? В деяких випадках украй рекомендується домашня форма навчання.

Психічне здоров'я важливіше за оцінки, чи не так? Тому робіть акцент на тому, що вдалося зрозуміти, упізнати нового, а не на те, яке місце в рейтингу малюк зайняв.

Якщо за відсутність бажання гризти граніт науки ви його каратимете і позбавлятимете радощів - це дасть абсолютно протилежний ефект. Він ще більше зненавидить те, через що доводиться мучитися і терпіти.

Заохочення у вигляді вседозволеності, грошової оплати також не вітаються. Так, мотивацію підвищувати необхідно, але і при цьому важливо сформувати цінність навчання.

Щоб він сам розумів, для чого воно йому потрібне. Інакше, вирішуючи приклади, тільки щоб отримати годину гри в приставку, він мало чому навчиться.

Завершення

Існує трохи схоже на софофобию розлад. Воно полягає в ірраціональному страху безпосередньо знань.

Тобто, людина боїться розвиватися, ставати розумніше, дізнаватися щось нове про себе і навколишній світ. І називається вона гнозиофобия.

Переходьте в розділ «Страхи і фобії», і ви зрозумієте, що їх існує просто незліченна кількість.

Деякі дивують і розчулюють(так, навіть таке буває, наприклад, боязнь повітряних кульок), а деякі трохи відгукуються. Припустимо, кого не страхає вірогідність захворіти онкологічним захворюванням?

Загалом, підписуйтеся на оновлення сайту, ми намагаємося щодня викладати нову порцію інформації, яка цілком може згодитися в житті.

Бережіть себе і будьте здорові!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9877] [1]

0

[9877] [1]

[9877] [1]

"


Надрукувати