5 причин появи аддикции і 4 методи позбавлення від цієї залежності "

5 причин появи аддикции і 4 методи позбавлення від цієї залежності "

Здрастуйте, шановані читачі сайту! Аддикция - це нав'язлива потреба в якійсь діяльності, речовинах і інше. Якщо простими словами - це залежність.

Зміст:

 • Що є?
 • Винні погані компанії?
 • Причини
 • Гіперопіка
 • Внутрішньоособові конфлікти
 • Насильство
 • Середовище виховання
 • Історія розвитку країни
 • Як позбавитися від аддикции
 • Визнання
 • Список
 • Планування
 • Визначте час
 • Завершення

Наприклад, від алкоголю, комп'ютерних ігор, їжі, стосунків і так далі. У психології існує маса видів, і сьогодні ми спробуємо розібратися, чому вона виникає. А також, яким чином можна скоректувати свою поведінку і впоратися з нею.

Що є?

По факту, аддикция - це, на жаль, нездорова прихильність до чогось, що дозволяє відчувати задоволення, заспокоюватися і розслаблятися.

Нездорова - тому що людині немає необхідності докладати зусилля, щоб досягти цих станів.

По факту, щоб не сталося в його життя, вихід один - є звичний об'єкт, який практично завжди доступний, і який обов'язково допоможе.

Наприклад, проблеми в сім'ї, на роботі, та просто щось захворіло або посварився з випадковим перехожим - залежний, замість того, щоб прислухатися до себе і вибрати варіант вирішення проблеми, просто відправиться в магазин і купить пляшку горілки.

Це спрощує процес досягнення бажаного стану. Витрачається набагато менше енергії, ресурсів, не доводиться ризикувати, долати власні обмеження, «сушити» голову над пошуком інших методів реалізації бажань і планів.

Тут все просто, узяв гроші, купив алкоголь, випив і розслабився. Немає грошей - щось продав, вкрав, попросив, позичив.

Винні погані компанії?

Зазвичай батьки засмучуються, що ось у них була прекрасна, добра і розумна дитина, але воднораз він різко змінився. А тому, що зв'язався з якимись хуліганами і вони його зіпсували, погано вплинувши своїм прикладом.

Таким чином, і відповідальність за наслідки знята з власних плечей, з'являються об'єкти, які можна звинувачувати і на які можна злитися. Адже коли б не вони, то тоді.

Насправді, на жаль, відбувається абсолютно протилежна ситуація. Дорослі, які вирощували цього малюка, піклувалися про нього, навчали і виховували, заклали ту основу, завдяки якій він і опинився в «поганій компанії».

Тобто, якщо у особи немає схильності, припустимо, до хімічної залежності, то і людей, які вживають наркотичні речовини, вона обходитиме стороною.

Ось подумайте, які люди найбільше вас дратують? Ось з ким ну зовсім не можете спілкуватися, тому що виникає маса злості, обурення, відрази і так далі?

І якщо ціла група таких людей виявиться поруч, бажаючи подружитися і «узяти» у свої ряди, ви погодитеся? Маловірогідно, чи не так? Так само йдуть справи і із залежністю.

Причини

Найцікавіше, що ми, народжуючись, проводимо якийсь період життя, будучи повністю залежними від того, хто взявся нас вирощувати. Життя немовляти в руках його матері або іншого дорослого, який опікає.

Саме з цієї причини, ще не уміючи сидіти, ходити або розмовляти, він, приблизно з 1,5 місяця починає усвідомлено посміхатися тому, кого бачить частіше.

Посмішка викликає приємні почуття, а в той же час і бажання продовжувати піклуватися, любити. Це формує прихильність і допомагає забезпечувати на ранніх термінах базові потреби для виживання.

Але, поступово дорослішаючи, це немовля стає автономним, тому як навчається самостійно розпізнавати свої бажання і вибирати способи їх реалізації, докладаючи зусиль і розвиваючись при цьому.

Ось так поступово, крок за кроком він дорослішає і стає незалежним. Так проявляється самодостатність - в прагненні пізнавати світ, дізнаватися щось нове, ризикувати при цьому і виходити із зони комфорту заради просування.

На жаль, при формуванні аддикции на якомусь етапі становлення і дорослішання просто відбувається збій, із-за якого виникають порушення в сприйнятті навколишньої дійсності.

Так от, давайте ж розглянемо, якими бувають головні причини, які призводять до залежності :

Гіперопіка

Наддбайливі батьки зазвичай намагаються захистити свого малюка від усіх життєвих негараздів. Вони передбачають його бажання, реалізовують їх замість нього.

Це нормально в дитячому віці, але ніяк не тоді, коли він вже цілком, припустимо, може сам ходити. Йому немає нужди працювати, напружуватися і намагатися дістати свою улюблену іграшку.

Досить показати на неї пальцем і розплакатися - як люблячі дорослі швиденько прибіжать і вкладуть прямо в руки, аби він не засмучувався.

І якщо такий стиль поведінки входить в норму - у нього просто не розвиваються власні механізми задоволення потреб. Він знає один спосіб - зажадати, попросити.

І якщо в крузі сім'ї все нормально і спокійно, то, потрапляючи в соціум, а це неминучий процес, він стикається з величезною проблемою. Виявляється, оточення не бажає підкорятися його вимогам і виконувати його об'єм роботи.

Вони навіть навпаки, вимагають відповідати їх очікуванням.

І, спостерігаючи, як інші діти, наприклад, в саду легко справляються з поставленими завданнями самостійно, лише зрідка спираючись на допомогу дорослих, він випробовує масу роздратування, розчарування, розгубленості і інших складних, неприємних почуттів. А як з ними впоратися - поняття не має.

У підлітковому періоді, якщо в такий момент виявляться поруч якісь об'єкти, завдяки яким він зможе досягти заспокоєння, - він обов'язково ними скористається.

Так нерідко виникає хімічна аддикция. Тому що, на жаль, наркотики, сигарети або алкоголь у сучасному світі придбати не складає складності.

Доросла людина може в засмучених почуттях вирушати по магазинах і витрачати даремно гроші, переживаючи відчуття ілюзорного задоволення від покупок.

Адже він їх придбаває не тому, що вони йому потрібні, а тому що дозволяють відчути, що хоч щось він контролює і здатний зробити.

Внутрішньоособові конфлікти

Коли у людини виникає дві абсолютно протилежні один одному потреби - це формує, так званий, внутрішньоособовий конфлікт.

Візьмемо той же приклад з гіперопікою. Дитина шалено любить свою наддбайливу маму, яка на першу ж вимогу мчиться на допомогу незважаючи на вік свого «малюка».

Нерідко яким може бути і сорокарічний чоловік. Фізично розвинений, але психологічно, емоційно незрілий.

Так от, він одночасно її любить і ненавидить. Але ж ненавидіти і злитися на людину, яка задовольняє практично усі потреби не можна, чи не так?

Тоді доводиться цю злість копити, ігнорувати і направляти на інших, або на самого ж себе.

І ось коли почуття досягають такої інтенсивності, що просто неможливо витримати, а якщо не витримувати, то настане афективний стан.

Коли людина не віддає контроль своїм діям і може завдати шкоди, як власному здоров'ю, так і людям, що оточують його, предметам.

І, щоб впоратися з цією напругою, хоч трохи його випустити, допомагає «гаряче улюблений» і звичний метод. Хтось йде у віртуальну реальність, цілодобово безперервно граючи в комп'ютерні ігри, хтось напивається, накурюється, наїдається і інше.

Випускаючи зайву енергію, отримуючи ілюзорне задоволення, аддикт «бере» себе в руки до наступного зриву. Як тільки виникне щонайменша напруга, він знову «втратить» голову, адже як оволодіти собою і що робити - не знає.

Насильство

На формуванні залежності впливає як фізичне насильство, сексуальне, так і емоційне, наприклад, у вигляді ігнорування, знецінення і надмірної критики.

Буває ще і економічне насильство, коли людину позбавляють фінансів, бажаючи відчувати тотальну владу над ним, примушуючи, припустимо, заслужити хорошою поведінкою якусь копійку.

Загалом, у будь-якому випадку, не отримуючи адекватної підтримки, маленький чоловічок просто не матиме ресурсів, для того, щоб адаптуватися, використати здорові способи отримання задоволення.

Сенс, приміром, добре вчитися, якщо ніхто не похвалить і не скаже, який ти молодець? А навіть навпаки, постарається принизити або зовсім не помітить присутності.

Буває, батьки тільки функціонально включені в життя своїх дітей, емоційно не реагуючи на них. Їсти є, в що одягатися теж є, спить в теплі, що ще потрібно?

А ось щоб поговорити, що тривожить сина або дочку, про що він або вона мріє, як пройшов день і що нового вони дізналися - і в голову не приходить.

Це, природно, «прочитується» як нелюбов, дитині здається, що він зовсім не потрібний своїм батькам. І вирушає на пошуки того, хто ж зможе замінити «холодне серце» матері і таки подарувати тепло, любов, ніжність.

«Обростаючи« шкідливими звичками, такому чоловічкові стає не так тривожно і нестерпно наодинці з відчуттям непотрібності.

Тому що є предмет або об'єкт, який опиниться в доступі при необхідності, на відміну від вічно зайнятої і відстороненої матері.

Будь-який вид насильства викликає емоційну діру в грудях, її зазвичай називають психологічною травмою.

І якщо не отримати своєчасно підтримку або кваліфіковану допомогу, людина може намагатися «заткнути» її будь-якими іншими способами, які викликають стійкий нав'язливий стан.

Середовище виховання

Зростаючи в умовах, скажімо так, не особливо сприятливих для психічного, розумового і емоційного розвитку, людина просто не опановує здорові навички задоволення своїх потреб.

Малюк беззастережно довіряє тим, хто його виховує. Оскільки у нього поки що немає власного досвіду, він не уміє критично мислити. Чому як губка вбирає все, що бачить, чує.

І якщо сім'я була украй неблагополучна, це навіть може спровокувати будь-які психічні розлади. Особливо, якщо занадто часто стикався з жахом, болем, тривогою.

Наведу приклад: якщо дитина бачила, як при щонайменшій складності батько напивався і бив матір, у нього три варіанти в перспективі:

 • Стати таким самим, перейнявши моделі поведінки і реакції батька;
 • «Піти« в контрперенесення. Тобто зненавидіти батька і алкоголь в принципі, практикуючи здоровий спосіб життя і так далі. І це як би прекрасно, але кожна дія, кожен крок здійснюватиметься не тому, що так хоче ця людина і що це робить його щасливим і забезпечує особове зростання. А як би усупереч батьку, аби лише довести, що він зовсім на нього не схожий. Така поведінка також позбавляє свободи вибору. Такі ось дві крайнощі, один сильно пив, а інший на противагу веде надмірно здоровий спосіб життя, позбавляючи себе простих радощів і так далі.
 • Зайнятися саморозвитком. Тобто спробувати усвідомити, якою я є, які моделі поведінки є такими, що руйнують, з якими психологічними травмами я зіткнувся, що досі не можу знайти спокій. Як мені поводитися, чого я хочу, як я можу досягти бажаного? Зазвичай відповіді на ці питання людина отримує в процесі психотерапії. Але цілком можна спробувати і самостійно розвинути в собі навичку усвідомленості.

Історія розвитку країни

Ми живемо в соціумі, який, природно, впливає на становлення нашої особи, наших інтересів, цінностей. Так от, країна, в якій ми народилися і виросли, також відображається на нашому характері і сприйнятті навколишньої дійсності.

Якщо в історії нашої країни були війни, голод і інші катастрофи - це означає, що нашим предкам доводилося якось виживати в ненормальних умовах.

Вони не переживали відчуття безпеки, не дивилися в майбутнє з вірою в хороше. Їх хвилювало одне - як вижити і врятувати своє потомство.

Тому, коли умови їх життя змінилися, не усі змогли адаптуватися. Велика частина ростила своїх дітей, спираючись на здійснено інший життєвий досвід і знання, які могли не відповідати новій реальності.

Наприклад, в період голодомору людям доводилося «розтягувати» шматок хліба на багато днів, щоб не померти від виснаження.

А після закінчення війни, коли зник дефіцит продуктів, і кожна людина могла дозволити собі є практично все, що хоче і коли хоче.

Ці люди, травмовані голодомором, зазвичай не з'їдали усю порцію, відкладаючи десь під подушкою про всяк випадок печиво або булку.

А бувало, навпаки, їли без міри, не відчуваючи насичення, поки не з'являлися складнощі із здоров'ям.

Учені довели існування пам'яті роду. Це коли в генетичному коді людини «записана» інформація, отримана його предками, досвід, який вони отримали і завдяки якому вижили.

Іноді ми не усвідомлюємо мотиви своїх вчинків і інстинктів. І якщо звернутися до історії свого походження, то цілком можна отримати відповіді на багато питань.

Як позбавитися від аддикции

Визнання

Перш, ніж почати лікування, необхідно спершу визнати, що є хвороба, яку слід лікувати, чи не так? Це стосується абсолютно різних захворювань.

Тому першим кроком до звільнення від аддикции буде визнання того, що вона є і приносить дискомфорт. Саме тій людині, у якої вона виникла.

Тому що, якщо наркомана в принципі все в його житті влаштовує, і він не представляє свій день без уколу, як деякі без чашки збадьорюючої кави з ранку - ніхто жодним способом йому допомогти не зможе.

Нехай те будуть сльози гаряче улюбленої матері, побої від братів, щоб взявся за розум, приводи в поліцію і жорстокі тортури, обіцянки виконати будь-яку мрію і так далі. Список можна продовжувати до безкінечності. Людина не зміниться, поки сам цього не захоче.

Бувають ситуації, коли родичі насильно поміщають залежного в клініку. Він начебто показує добрі результати, що дає надію на те, що тепер все стане інакше. Але, повернувшись додому, береться за старе.

А знаєте, чому відбувається рецидив? Тому що по факту сталося те, що зазвичай і провокує виникнення аддиктивного поведінки.

Тобто, родичі потурбувалися і виконали замість нього його роботу. Вони знайшли центр, відвезли його, заплатили за лікування.

Загалом, ви зрозуміли, щоб впоратися зі своїми шкідливими звичками - доведеться потрудитися, визнавши, що дійсно є проблеми, які цілком реально виправити.

Варто тільки усвідомити, що за своє життя несете відповідальність тільки ви, і ніхто інший замість вас її не влаштує, щоб було дійсне так, як хочеться.

Список

Тепер випишіть за пунктами, який саме негативний вплив має ваша залежність на ваше життя, здоров'я, стосунки.

Припустимо, від паління неприємний запах з рота, важко дихати і високий ризик померти від раку легенів. Витрачається багато грошей, підвищується тиск і ще багато чого іншого. Це дозволить усвідомити увесь об'єм проблеми, що запустить процеси внутрішньої роботи над собою.

Після чого в якості мотивації напишіть інший список, навіщо вам треба позбавитися від своєї згубної звички?

Психіка має цілий набір різних захисних механізмів, серед яких уникнення. Людині властиво ігнорувати щось, що викликає негативні емоції.

Приміром, більшість курців знають, що нікотин приводить до онкологічних захворювань. Але кожного разу відганяють цю думку куди чимдалі, намагаючись думати про те, що саме з ними це не статися.

Тому така важлива друга частина вправи, вона надихає і надає сил. Адже розуміння того, що зміцниться волосся і покращає колір шкіри для жінки, якій важливо бути красивою, є найбільш вагомим аргументом не підпалювати у черговий раз сигарету.

Планування

Тепер необхідно продумати кроки і стратегії свого одужання. Комусь слід рубати з плеча, комусь потрібно час, щоб поступово, минимизировав «контакт» зі своїм «ворогом», звести його нанівець.

Подумайте, що ви робитимете, коли з'являтиметься бажання зірватися і послати усіх до біса? А такі стани обов'язково будуть. Чи дозволятимете собі трохи відступати назад, щоб потім зробити крок вперед упевненіше?

До кого зможете звернутися за підтримкою? І що робити, якщо «накриє» серед ночі і поблизу не виявиться ні душі, яка вислухає і дасть раду?

А ще доведеться вирішити, з ким з оточення необхідно обмежити спілкування. Тобто, вести звичний спосіб життя вже не вийде.

І якщо ви маєте схильність до алкоголю, то на перших етапах одужання вирушати на вечірки не сама краща ідея.

Продовжувати стосунки з токсичними людьми, після зустрічей з якими хочеться «забутися» будь-яким способом, також не варіант.

Жити разом з гіперопікаючими або контролюючими батьками далі теж не коштує. Загалом, це найскладніший етап. Але дуже важливий. Будьте уважні.

Визначте час

Виберіть термін, впродовж якого ви зобов'язуєтеся триматися і намагатися заспокоюватися, розслаблятися і отримувати задоволення зовсім іншими способами, здоровішими.

Ідея про те, що доведеться кинути пити лише на рік, не так страшенно виглядає, як назавжди. Тому що назавжди звучить страхітливо, адже хто знає, як воно буде взагалі? А якщо рік, то цілком можна і протриматися, правда?

По закінченню терміну ви зможете сісти і чесно признатися самому собі, як воно було, без своєї аддикции витримати такий період. Що ви зрозуміли за цей час, що змінилося.

Тоді, цілком імовірно, що у вас навіть не виникне і бажання знецінювати свої зусилля, і ви продовжите піклуватися про себе і якість свого життя і далі.

Завершення

Пам'ятайте, що залишатися наодинці зі своїми проблемами - не варіант. Зверніться по спеціалізовану допомогу до психотерапевта.

Краще всього з цими темами справляється когнітивно-поведінкова терапія, гештальт, гіпноз. Але ви маєте право вибрати саме той напрям, який вас притягне і зацікавить. Адже головне - результат, чи не так?

Підписуйтеся на сайт, тут ви знайдете масу інформації, яка допоможе стати більше усвідомленим, емоційно і духовно розвиненим, зрілим, та і просто начитаним. Загалом, залежно від ваших інтересів і переваг.

Ми намагаємося викладати статті на різноманітні теми, щоб бути максимально корисними для вас.

Бережіть себе і своє здоров'я!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9581] [1]

16

[9581] [1]

[9581] [1]

"

 

Cgbcjr ksnthfnehb


Надрукувати