Що таке психологічний абьюз і хто його застосовує? "

Що таке психологічний абьюз і хто його застосовує? "

Здрастуйте, шановані читачі блогу! Психологічний абьюз - це насильство, воно украй негативно позначається на психіці людини, по відношенню до якої воно було застосоване.

Зміст:

 • Наслідки спілкування з абьюзером
 • Як виглядає сам процес
 • Ознаки
 • Прийоми
 • Що робити?
 • Як виживати у вертикальних стосунках?
 • Хто застосовує і чому виникає?
 • Завершення

Причому саме ця форма є досить складною, оскільки її довести практично неможливо. Приміром, при фізичному насильстві залишаються видимі сліди на тілі, в деяких випадках і каліцтва, які цілком можна зафіксувати.

Наслідки спілкування з абьюзером

Попри те, що насильство є емоційним, без нанесення побоїв, воно все одно досить небезпечно для здоров'я. Оскільки призводить до зниження самооцінки, викликає депресію. Яка, як ви знаєте, якщо набуде особливо важких форм, то може закінчитися успішною спробою вчинити самогубство.

Особа втрачає віру у свою особливість, винятковість. І починає сумніватися в тому, а чи дійсно має які-небудь можливості і ресурси. Чи тиран, що переконує її в нікчемності, дійсно прав?

На тлі подібних роздумів постійно є присутньою тривога, яка пригнічує інші емоції, легші і приємніші до проживання. Починаються проблеми з сном, відповідно, знижується рівень енергії і продуктивність. Що спричиняє за собою проблеми на роботі і в стосунках з іншими людьми.

Як виглядає сам процес

Зазвичай з перших зустрічей досить складно розпізнати абьюзера, так би мовити, розкусити його. Тому що, якби спочатку він проявляв свою «істинну особу», йому б не вдавалося входити в довіру до людей і отримувати владу над ними.

Тому насамперед, він намагається налагодити контакт, стати ближче, цікавіше. Він може здаватися наймилішою людиною на світі, найцікавішою, добрішою, розумнішою. І неважливо, який формат спілкування, встановити довіру - це його первинна мета.

Після чого тиран показує себе в усій красі, тобто, починає критикувати, знецінювати, принижувати і інше.

І якщо спочатку жертва намагається чинити опір, відстоювати свої права і межі, то поступово почне здаватися. Оскільки звикає до ролі винуватою і розуміє, що опір даремний.

Потім слідує ізоляція від навколишнього світу. Тобто, втрачаються колишні зв'язки, контакти - так простіше маніпулювати, коли одна людина залежна від іншого.

Ізоляція відбувається не шляхом заборон виходити з дому, такого, активнішого прояву насильства. А цілком собі непомітно. Наприклад, у вигляді ревнощів до друзів і подруг, навіть якщо вони однієї і тієї ж статі.

Аргументом служать слова про те, що йому недостатньо часу, який йому приділяють, кому ж приємно не буде таким бажаним і значимим для іншої людини?  Це стосується не лише любовних стосунків, але і партнерських, приятельських.

Ознаки

Важливо запам'ятати, що основною ознакою того що ви спілкуєтеся з абьюзером - це тривога, страх і навіть паніка в тих моментах, коли має бути присутнім навпаки, турбота і підтримка.

Якщо вам постійно вказують на вашу недосконалість, пояснюючи цю дію тим, що просто допомагають стати краще - це контроль і спроба домінувати. Тільки той, хто знаходиться в позиції згори, може критикувати, оцінювати, вважаючи себе в чомусь краще.

Тиран домагатиметься того, щоб його жертва втратила здатність приймати самостійно рішення. Тільки спираючись на його думку, запитуючи у нього ради, як краще поступити.

Він постійно порушує межі інших людей, абсолютно не піклуючись про те, що заподіює незручності і чинить тиск.

Припустимо, начальник може залишати працювати понад встановлений час, наполягаючи на тому, що робота - це головне. А потім вже йде сім'я, відпочинок і інше. Будь-які спроби заперечити виявляться провальними, оскільки він знайде «слабке місце» і давитиме на нього до останнього, не нехтуючи маніпуляціями.

Важливо пам'ятати, що таким емоційним насильником може бути не лише чоловік. Жінки нерідко прагнуть також добитися повного підпорядкування своїй волі. Просто діяти можуть м'якше, акуратно, не так директивно.

Іноді таких людей називають перверзными нарцисами, що це таке і що у них спільного з абьюзерами, ви дізнаєтеся з цієї статті.

Прийоми

 • Спалах гніву. Коли абсолютно несподівано тиран впадає в сказ, причому з абсолютно незначної причини. Після чого його партнер постійно знаходиться в тривозі. І боїться зробити зайвий рух, щоб не спровокувати знову нез'ясовну хвилю гніву.
 • Порушення обіцянок. Причому може не лише не додержати слова, але і звинуватити в тому, що це сталося саме через вас.
 • Загрози. Пред'являє вимоги, апелюючи тим, що у разі невиконання послідує припинення спілкування і інше.
 • Бойкот. Впадає в демонстративну образу у разі, якщо ви з ним не погоджуєтеся в чомусь, зробили те, що йому не сподобалося, просто сказали не тим тоном і так далі. Може мовчати і усім видом показувати, як страждає, поки не загладите свою провину.
 • Заперечення. Заперечуватиме до останнього, що маніпулює, намагається підпорядкувати своїй владі і просто, кривдить, розстроює, злить. Навіть якщо вам буде боляче, наполягатиме на тому, що ви самі собі придумали проблему ні з чого і тепер зображуєте жертву. А він абсолютно не при справах.
 • Відмова. Ігнорує спроби поговорити відверто, по душах. Кожного разу, коли ви намагатиметеся заявити про свої почуття і думки, він переводитиме тему розмови. Так і не давши шансу виговоритися, стати почутим.
 • Перевертыш. Ваші слова переверне таким чином, що ви пошкодуєте про те, що взагалі почали розмову.
 • Ідеальність. Після здійснення насильства обов'язково застосовує режим «ідеальність». Щоб жертва не «зіскочила з гачка», вирішивши розлучитися, він принаджує її назад, стаючи знову чуйним і найкращим. Це утримує в контакті, оскільки формує ілюзію про те, що так добре і далі буде. Варто тільки слухатися і поводитися правильно, щоб не втратити розташування.

Що робити?

Кращий спосіб зберегти свою ідентичність - це скоротити кількість спілкування з емоційним тираном. Варто тримати його на відстані, не відкриваючи душу і не посвячувавши у свої особисті історії.

Важливо навчитися говорити «ні», не випробовуючи при цьому сором і провину. Інакше саме за допомогою цих почуттів вас легко буде «підчепити» на гачок. Запам'ятайте - якщо ви не даватимете насильникові шансу вами управляти, у нього пропаде всякий інтерес до вашої персони. А саме цього і слід домагатися, природно, за умови, що хочеться зберегти своє душевне здоров'я і рівновагу.

Завжди прямо говорите про те, що думаєте або відчуваєте. Іноді інші люди можуть не здогадуватися, що щось роблять не так, заподіюють незручності. Так що не варто терпіти і чекати, що співрозмовник одумається і припинить чинити тиск на вас.

Якщо розумієте, що ваш випадок важкий, обов'язково звернетеся до фахівця. З його допомогою ви повернете собі самооцінку, відновите ресурси, довіра до світу і повернете інтерес до життя, нових стосунків. Навчіться піклуватися про безпеку і обстоювати свою думку, особливо, якщо воно дуже відрізняється від чужого.

Як виживати у вертикальних стосунках?

Вертикальний формат спілкування - це коли хтось має більше влади, наприклад, начальник по відношенню до підлеглого.

Витримувати дистанцію і постійно в чомусь відмовляти - не самий кращий варіант, особливо, якщо робота дорога. Але ось не впускати у своє особисте життя цілком реально. Розмовляйте тільки про робочі моменти, ні про сім'ю, дозвілля, друзів, вільний час, майно і іншому краще делікатно умовчувати. Навіть, незважаючи на його активні спроби «подружитися».

Якщо він зловживає своїм положенням і дозволяє собі принижувати вас, змушувати до чогось - фіксуйте на диктофон подібні ситуації.

Якщо намагатиметеся уникати його суспільства, ховатися, то напевно потрапите в позицію жертви, чим викличете ще більше бажання вас переслідувати. Спроби угодить ні до чого хорошому не приведуть.

Визнання ви не заслужите, а лише придбаєте астено-депрессивный синдром. Простіше кажучи, увесь час відчуватимете знесилення, відсутність бажань, а думки про майбутнє придбають украй негативне забарвлення.

При виникненні будь-яких захворювань на тлі стресу - гарненько подумайте, чи коштує ця робота здоров'я і життя. І якщо немає - сміливо звільняйтеся.

Хочете стати краще і працюєте навіть по вихідних, щоб швидше реалізувати свої цілі - прекрасно. Але якщо здійснюєте подібні дії не для себе, а для начальника, щоб він оцінив і схвалив - ви в пастці.

Хто застосовує і чому виникає?

Абьюз взагалі існує в трьох формах - сексуальний, фізичний і психологічний. Ті, хто одного разу йому піддався, ризикують придбати виктимность. Тобто, часто виявлятися в ролі жертви. З якою поступають несправедливо, а іноді і жорстоко, нелюдяно.

Найбільш поширений приклад, коли жінка, будучи в шлюбі з тираном, нехай навіть і емоційним, якимсь чином звільнившись, надалі вибирає такого чоловіка, який також її утискуватиме, контролюватиме, чинитиме тиск.

Витоки такої поведінки, як завжди, беруть початок з дитинства. Діти, які спостерігали насильство в сім'ї, вважають його цілком нормальним. Батьки, якими б вони не були, є значимими фігурами. І якщо папа дозволяв собі принижувати маму - значить, так і необхідно поводитися з жінкою. Хлопчик зростає і проявляє агресію до дівчат, які, у свою чергу, дозволяють їм так з собою поводитися.

Той, хто здійснює утиск, насправді глибоко нещасна особа з низькою самооцінкою. Не найрадісніші і приємніші емоції штовхають його на агресивні дії. Тому, хто щасливий, немає потреби контролювати, продумувати прийоми, за допомогою яких він зможе впливати на інших людей, утримувати їх рядом.

Багато, отримавши в дитинстві психологічну травму, звикнувши відчувати біль, зростаючи, організовують додаткові джерела надбання страждань, тому що вже інакше не можуть. Якщо, звичайно, не вирішать зайнятися саморозвитком, розібравшись з власними обмеженнями і складнощами.

Вони можуть або заподіювати своєму тілу невеликі каліцтва, здійснюючи порізи, проколи. Будучи переконаними, що фізичний біль притуплює емоційну і допомагає їм хоч на якийсь час набути свободи або спокою.

Завершення

Слово abuse з англійського переводиться, як «зловживати». Тому намагайтеся дотримуватися не лише власних меж, але і чужі. Тільки помітили, що дієте в чомусь нав'язливо, призупиняйтеся і замислюйтеся над тим, що робите і навіщо.

Дуже важливо уміти зберігати баланс і гармонію у всьому. Це стосується абсолютно усіх сфер життя. А як відчути внутрішню свободу, щоб дихати повними грудьми і радіти кожному дню, ви дізнаєтеся, натиснувши на це посилання.

Бережіть себе і будьте щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна.

[7739] [1]

2

[7739] [1]

[7739] [1]

"

 

Список літератури


Надрукувати