Індивідуально-психологічні особливості особи "

Індивідуально-психологічні особливості особи "

Здрастуйте, шановані читачі блогу! Психологія - точна наука і хоч ми говоримо про те, що кожен з нас унікальний, існують певні принципи, яким підвладні психічні процеси усіх людей.

Зміст:

 • Темперамент
 • Історія виникнення
 • Класифікація
 • Сангвінік
 • Холерик
 • Флегматик
 • Меланхолік
 • Тетраверт
 • Характер
 • Класифікація рис по відношенню до:
 • Акцентуація характеру
 • Гипертимный
 • Дистимный
 • Циклоїдний
 • Збудливий
 • Що застряє
 • Педантичний
 • Тривожний
 • Демонстративний
 • Здібності
 • Класифікація
 • Почуття і емоції
 • Класифікація видів
 • Воля
 • Завершення

Ось чому так важливо знати індивідуально психологічні особливості особи. Спираючись на них, ми зможемо спрогнозувати її поведінку, зрозуміти, які мотиви рухають нею. Чого його вона хоче і яким чином краще з нею взаємодіяти.

Полягають вони з таких ключових компонентів, як темперамент, воля, характер, здібності і почуття. І сьогодні ми розглянемо детально кожного з них.

Темперамент

Історія виникнення

У V столітті до нашої ери в Древній Греції жил і працював Гіппократ. Так от, одного разу він дійшов думки, що здоров'я і активність людини залежать від, так званих, соків, які виробляються в організмі. Це лімфа, жовта жовч, чорна жовч і кров. Саме від їх пропорцій залежить його поведінка.

Наприклад, високий рівень лімфи свідчить про урівноваженість, жовта жовч - про імпульсивність і запальність. Чорна жовч - характеризує людей як сумних, схильних до меланхолії, а кров - це життєрадісність.

Клавдій Гален, спираючись на ідеї Гіппократа, запропонував першу класифікацію типів темпераменту, а вчений Іван Павлов злегка їй модернізував, довівши, що він є природженим і змінити його просто неможливо.

Класифікація

Давайте розглянемо коротко кожного з цих типів. Детальнішу інформацію ви зможете отримати, натиснувши на це посилання.

Сангвінік

Такі люди досить активні, непосидючі і жадають нових відчуттів. Тому удома ви їх рідко застанете, вони зазвичай десь на виставках, в музеях, подорожах. Люблять спілкуватися і це їм відмінно вдається.

Професію найчастіше вибирають таку, щоб постійно знаходитися серед людей. Розмовляють швидко, голосно, використовуючи міміку і жестикуляцію. Їх вважають життєрадісними, іноді наївними, але щирими.

Ви завжди точно знатимете, як вони до вас відносяться. Приховувати емоції не уміють. Якщо їм доводиться тривало знаходитися в одних і тих же умовах - згасають від одноманітності і нудьги.

Холерик

Холерик, як і сангвінік, досить активний і рухливий. Тільки абсолютно нестабільний і неурівноважений. Приміром, може розлютитися «як сірник», а через хвилину вже буде спокійним, відчуваючи подив від того, чому навкруги усі засмучені і інше.

Ця особливість нерідко є причиною розриву стосунків, як дружніх, так і сімейних, любовних. У роботі досить відповідальні і организованны, їм можна довірити якесь складне і важливе завдання.

Найбільш відповідна діяльність - керівництво. Тут вже напевно можна покластися на їх чесність і справедливість.

Флегматик

Основна характеристика - стриманість. Він ніколи не дозволить собі необдуманих слів і вчинків. Його практично неможливо вивести з рівноваги, щоб він втратив контроль і проявив емоції.

Надійний, відповідальний, він може довго і монотонно займатися однією і тією ж справою, не кидаючи його на півдорозі, навіть якщо сил продовжувати вже не буде.

Флегматик зазвичай не амбітний і вважає за краще, щоб влада була у партнера. Йому краще виконати чийсь наказ, чим приймати рішення самостійно. Недовірливий, але вже якщо впустив у своє життя - те в його вірності можете не сумніватися.

Меланхолік

Повільний і сумний. Рівень енергії практично завжди низький. Він зазвичай занурений у свої думки, які зовсім не оптимістичні.

У разі виникнення якоїсь складності надовго втратить інтерес до життя, занурившись в тугу і сумні роздуми про те, як все погано.

Така сповільненість і пасивність із-за надмірного пригнічення інших почуттів. Вони тяжким вантажем «висять на шиї», чому радіти і веселитися досить непросто.

Тетраверт

Симбіоз декількох типів темпераменту. «Чистий тип» зустрічається дуже рідко, в основному у кожного з нас в певні моменти дають про себе знати різні особливості і види поведінки, реакції на подразник.

Характер

Характер - це сукупність стійких особливостей особи, які проявляються в її поведінці, спілкуванні, способі досягнення своїх цілей і інше. На відміну від темпераменту, він не є природженим, а формується в процесі розвитку, знання себе і навколишнього світу, активної діяльності і взаємодії з іншими людьми.

Класифікація рис по відношенню до:

 • Навколишнім людям: доброта, правдивість, тактовність, справедливість, закритість, відкритість, довірливість, недовірливість, товариськість, грубість, різкість, дбайливість, вірність, запальність і так далі.
 • Роботі: відповідальність, надійність, виконавча, безвідповідальність, працьовитість, лінощі, недобросовісна, неисполнительность, непосидючість, амбітність і інше.
 • Собі: самокритичність, самозакоханість, зарозумілість, гордість, невпевненість, соромливість, сором'язливість, скромність і так далі
 • Своїй власності: ревнощі, жадність, марнотратство, охайність, неохайність, ощадливість, безвідповідальність, акуратність, неакуратність.

Акцентуація характеру

Ми звикли розглядати характер людини з точки зору екстраверсії або навпаки, интроверсии. Тобто, спрямованості на свої внутрішні переживання і думки, що властиво інтровертам. Чи зовні, на інших людей, без уваги яких не представляють життю экстраверты.

Але окрім цих різновидів, існує ширша класифікація акцентуації.

Гипертимный

Такі люди життєрадісні, оптимістичні і дуже активні. У них маса захоплень, хобі, вони ніколи не сидять на одному місці і люблять дізнаватися щось нове, вчитися чомусь. Можуть підняти настрій іншим, підтримати їх і надихнути на вчинки.

Прагнуть до успіху і слави, визнання. Досить демонстративні, тобто роблять щось напоказ, заради оцінки, похвали. З ними цікаво, але не просто працювати, особливо, якщо знаходитися у них в підпорядкуванні.

Тому що гипертимики рухливі і легко збудливі, відповідно, не завжди віддають звіт своїм діям і словам, а також вважаються трохи не раціональними, іноді вважаючи за краще знаходитися у власних фантазіях, чим помічати реальність.

Дистимный

Дистимность - ця властивість психіки знаходитися в основному в пригніченому стані, іноді навіть депресивному. Саме тому серед таких людей багато тих, хто вчинив успішну спробу самогубства.

Цей стан може бути як тимчасовим, викликаним життєвими негараздами, або стабільним, тривалим, що згодом може бути причиною виникнення яких-небудь психічних захворювань.

Дистимному людині здається, що його життя позбавлене радості і легкості, що всім навкруги більше повезло. Він постійно тривожитися про майбутнє і не в силах упоратися зі своїми страхами. Може різко впасти в гнів, потім мешкаючи смуток, розчарування і біль із-за зруйнованих стосунків.

Він замкнутий, оскільки боїться відкритися і довіритися, повільно виконує роботу і довго не наважується зробити вибір, сумніваючись в його правильності.

Циклоїдний

Циклоїд відрізняється постійними коливаннями між двома станами - пригніченість або навпаки, натхненність. Коли у них гарний настрій, вони прагнуть бути серед людей, упевнені в собі і оптимістично дивляться в майбутнє.

У протилежному ж випадку, випробовують невпевненість, пригніченість і прагнуть усамітнитися, щоб відновити ресурси і набратися сил.

Точно також хаотично і працюють, є натхнення - здатні гори зрушити, якщо ж немає - ніхто не не в змозі їх змусити зібратися і приступити до виконання завдання.

Подібні скачки настрою вимотують і відштовхують людей, яким не вдається ніяк пристосуватися до них в силу постійних змін.

Збудливий

Такі люди не уміють контролювати свої бажання і зазвичай йдуть у них на поводі, що нерідко призводить до негативних наслідків. Про яких, до речі, заздалегідь абсолютно не турбуються.

Живуть і приймають рішення, керуючись почуттями і інстинктами, дуже рідко підключаючи логіку і раціональність. Відрізняються нетерпимістю до оточення, а особливо до їх недоліків.

Не сприймають критику, не люблять вчитися і дуже часто недобросовісний виконують свої обов'язки. Так відбувається, тому що, приміром, у них виникла якась потреба, яку терміново необхідно задовольнити, а доводиться працювати і витримувати напругу.

Збудливі особи часто стають призвідниками конфліктів і схильні бурхливо з'ясовувати стосунки. Тобто, застосовують ляскання дверима, демонстративне мовчання і навіть крах предметів.

Що застряє

Коплять образи, замість того щоб заявити про те, що не влаштовує. Злопам'ятні і мстиві. Ділять людей на ворогів і друзів, в першу категорію дуже легко потрапити, досить одного необдуманого вчинку або слова.

Відмітною особливістю вважаються ревнощі, вона руйнівна для обох партнерів, тобто страждає той, хто її випробовує і той, по відношенню до кого проявляється таке «власництво».

Риси, що забезпечують успіх, такі як, напористість, самовпевненість і уміння відстоювати свою точку зору не дивлячись ні на що, яскраво виражені. Тому зазвичай досягають колосальних результатів у будь-якій професії.

Педантичний

Вважають за краще знаходитися в тіні, а не займати лідерські позиції. Велику увагу приділяють дрібницям, іноді надмірне. Якщо щось роблять - те на віки, оскільки добросовісні і працелюбні.

Але нетерпимі, тому часто бурчать і повчають тих, хто не так ідеально працює. Довго приймають рішення, намагаючись переконатися, що воно стовідсоткове вірне. Із-за скрупульозності їх нерідко вважають занудами.

Стабільні і стійкі, тому будь-які зміни, навіть які до кращого, приводять педантів в жах. А форс-мажори взагалі можуть вибити надовго з колії.

Намагаються уникати конфліктних ситуацій, але на ділі не виходить, тому що моралі не кожен готовий терпіти.

Тривожний

Тривожний тип самий невпевнених з усіх інших. Він постійно сумнівається і боїться чогось. Хоча для оточення це зовсім непомітно, оскільки не ділиться своїми переживаннями і намагається їх приховувати.

Не любить сперечатися, оскільки не уміє відстоювати свою точку зору. Боязкий, особливо перед вищестоящим керівництвом, або значимою людиною. Мовчки терпить, якщо його межі порушують, або проявляють несправедливість. Виконавчий, тому що боїться засудження і критики.

Доброзичливо налагоджений до людей, відповідальний, але абсолютно безпорадний при виникненні труднощів.

Демонстративний

Як можна здогадатися, демонстранти люблять увагу і прагнуть його отримати за всяку ціну. Відрізняються егоїстичністю, лицемірством і ввічливістю. Ці якості просто життєво потрібні при побудові нових стосунків, щоб запам'ятатися, вразити.

В основному мають неординарне мислення, артистичність, що і виділяє їх з натовпу.

Іноді надмірно самовпевнені, що відштовхує і викликає неприємні емоції.

Не випробовують розкаянь совісті, хоч би тому, що дуже швидко забувають про свої помилки, намагаючись не акцентувати на них увагу.

Здібності

Здібності є такими індивідуально психологічними особливостями особи, які забезпечують їй успіх у будь-якій сфері життя. Причому успішність визначається наявністю декількох здібностей, а не одній.

Вони розвиваються із завдатків за умови, що людина постійно практикується і поповнює запас знань. Самі ж завдатки передаються у спадок, оскільки обумовлені генами.

Наприклад, якщо папа чемпіон по боксу, то його син, швидше за все, зможе досягти таких же результатів в спорті. Звичайно, якщо тренуватиметься, тільки тоді можна буде говорити про його здібності.

Швидше за все - тому що дитині передадуться гени не лише батька, але і матері, а якщо вона прагненнями до спортивної діяльності не відрізнялася, у малюка істотно знизиться шанс повторити подвиги у боксі.

Класифікація

 1. Природні, тобто, біологічно обумовлені. Про що говорилося вище, спадкові завдатки плюс навчання, практика і життєвий досвід дають у результаті бажану професійну самореалізацію.
 2. Специфічні - забезпечують життя в соціальному середовищі і мають суспільно-історичне походження. Розрізняють:
 • Загальні(будь-який вид діяльності) і спеціальні(успіхи в певному виді);
 • Теоретичні(абстрактно-логічне мислення) і практичні;
 • Учбові. Вони впливають на засвоєння нового матеріалу, обробку інформації, формування навичок.
 • Товариськість, уміння взаємодіяти з людьми і знаходити спільну мову абсолютно з кожним.

По виду діяльності розрізняють математичні здібності, художні, артистичні, літературні, музичні, спортивні, інженерні, організаційні і так далі. По рівню розвитку існує обдарованість, талант і, звичайно ж, геніальність.

Почуття і емоції

Емоція - це переживання, яке виникає згодом задоволення, або навпаки, незадоволення якої-небудь потреби. Це реакція на будь-який подразник, яка здатна формувати перше враження, що нерідко буває стійким.

Почуття - це глибше і складніше переживання, ніж емоція. Воно може відчуватися тривалий час, іноді навіть роками, якщо не «працювати» з ним.

Наприклад, людина, скоївши злочин, іноді випробовує провину до кінця життя, поки не наважиться з фахівцем позбавитися від неї, усвідомивши свої помилки і визнавши їх.

Детальніше про те, які існують почуття, ви дізнаєтеся, натиснувши на це посилання.

Класифікація видів

 • Моральні. З'являються як відношення до власної поведінки, або вчинків інших людей. Наприклад, в суспільстві існує маса негласних і навіть гласних правив, такі як, порушення особистого простору, етики.
 • Інтелектуальні. Пов'язані з пізнавальними процесами і є продуктом розумової діяльності. Тобто, ця цікавість, сумнів, здивування, упевненість, натхнення і так далі.
 • Естетичні виникають як наслідок сприйняття предметів. Вони відображають відношення до них. Припустимо, коли людина милується природою або предметом мистецтва, він мешкає захват, щастя, здивування, натхнення.

Воля

Воля - це уміння людини контролювати і регулювати свою поведінку. Її суть полягає в тому, щоб допомагати досягати успіху, реалізовувати свої плани і наміри, долати перешкоди.

Характеризується такими властивостями, як цілеспрямованість, наполегливість, упевненість, витримка і терпіння. Якщо вольова людина щось задумала, то не дивлячись ні на що, він наполегливо йтиме до своєї мети, навіть якщо весь світ буде налагоджений проти нього.

Він не потребує підтримки, коли приймає яке-небудь рішення. Так, йому важливе визнання інших людей, але поступатися своїм принципам заради діставання їх схвалення не буде.

Вольова особа дисциплинированна, витривала, смілива і енергійна. Вона не боїться важкої роботи і готова працювати мало не без відпочинку, якщо завдяки цьому вдасться реалізувати свої мрії.

Дослідження фахівців показують, що воля штовхає людину на рішучі дії, він навіть готовий жертвувати власними інтересами заради інтересів суспільства.

Якщо ви хочете підвищити рівень власної цілеспрямованості, ознайомтеся з цією статтею.

Завершення

На завершення хочу рекомендувати пройти тест, який дозволить визначити наявність вольових якостей у вас.

А на сьогодні все, шановані читачі! Бережіть себе і будьте щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[7293] [1]

3

[7293] [1]

[7293] [1]

"

 

Список літератури


Надрукувати