Чи можна довіряти життєвій психології? "

Чи можна довіряти життєвій психології? "

Всім привіт! Життєва психологія - це знання про людську психіку, які були отримані завдяки досвіду. Але це досить індивідуальний процес, та і виведення з однієї і тієї ж ситуації люди можуть винести різні.

Зміст:

  • Що включає цей термін?
  • Чи існують відмінності?
  • Відмінності
  • Поверхневість — глибина
  • Відповідальність - безвідповідальність
  • Досвід з життя - експериментальні дані
  • Інтуїція - раціоналізація
  • Довіра - бажання перевірити
  • Завершення

Відповідно, ці знання є суб'єктивними. Чи так можна довіряти тим, хто стверджує, що сам собі по життю психолог навіть без спеціалізованої освіти? Сьогодні ми зважимо все «за і проти». Щоб ви могли самостійно визначити, можна або таки немає.

Що включає цей термін?

Хочу зробити невелику замітку, що життєві фахівці формують, так би мовити, базу знань, спираючись не лише на власний досвід, але і на спостереження за навколишніми людьми. До речі, ця інформація накопичується і допомагає не лише своєму творцеві в ухваленні важливих рішень і інше.

А також передається з покоління в покоління. Найбільш цінні відомості перетворюються у байки, приказки, казки, міфи. Щоб найбільш широке коло людей мав до них доступ.

Є особи з дійсно унікальними інтуїтивними здібностями. Вони від природи або завдяки своїй професії стають чуйними і розуміючими таємниці людської душі.

Наприклад, водії таксі або офіціанти, бармени досить часто спілкуються з людьми. Причому в неформальній обстановці, що розташовує до діалогу і чесності. Вони чують масу різних історій, настільки різних, що з багато чого вже не дивуються, оскільки знають випадки і більше незвичайні.

Але чи є життєва психологія протиставленою науковою? Думаю, вони більше один одного доповнює, чим спростовують. До того ж, якщо людина з багатим життєвим багажем знань отримає спеціалізоване навчання, він стане прекрасним фахівцем.

Чи існують відмінності?

Так от, що ж вибрати, коли виникає якась складність, з якою не виходить розібратися самому? Вилити душу улюбленій подрузі за келихом вина, гарненько погуляти з друзями до ранку або все-таки записатися на консультацію? Вибір безпосередньо за вами.

Але хочу запропонувати вашій увазі відмінності в роботі фахівця і життєвого психолога. Знаючи різницю в їх підході, простіше орієнтуватиметься у своїх потребах. Тобто, чого саме у результаті важливо отримати.

Іноді дійсно «рятівними» виявляються посиденьки з близькими людьми. Коли важливо просто виговориться тому, хто знає вас «тисячу років». Така довіра за пару зустрічей до психотерапевта навряд чи можна відчути.

Але бувають моменти, коли друг просто не уміє слухати, або необхідно прийняти рішення, а він дає поради виходячи з власної історії. І вони у вашій ситуації можуть «спрацювати» не так, як у нього. Та і важливо розуміти, звідки береться проблема, тоді можливо з нею впоратися.

Відмінності

Поверхневість — глибина

Що відбувається, коли хтось скаржиться іншій людині на життя? Швидше за все, той, до кого зверталися, незважаючи на його зрілість, досвід і особливості особи даватиме поради, як слід поступити.

Можливо, поділиться своєю схожою історією. Це дозволить відчути, що я не один у цьому світі, мені співпереживають і колись теж стикалися з такою ситуацією.

Таке єднання іноді важливе, так, як і пряме керівництво до дії, але саму проблему не вирішує.

Воно допоможе тільки якщо основна потреба - випустити пару, зняти напругу, звільнитися від думок, що накопичилися, і почуттів, зрозуміти, що не один у цьому світі. Але людина навряд чи усвідомлює, в який момент відбувається збій.

Чи що такого він робить, що призводить до подібного результату. Відповідно, трохи пізніше він зіткнеться з схожою ситуацією. Як мовиться в народі «наступить на ті ж граблі».

Наприклад, дівчиною постійно користуються чоловіки, стосунки не складаються і вона у відчаї після чергового розриву, розчарування.

Досвідчена подруга може, припустимо, порадити бути уважнішою, обережнішою у виборі. Цінувати себе і користуватися протилежною статтю. Запропонує познайомити з якимсь своїм хорошим другом, якому також не вдається сімейне життя і інше.

І якась з рад навіть може допомогти, але через час, швидше за все вона знову прийде, скаржачись на непідходящих чоловіків.

Психотерапевт не роздаватиме ради. Він постарається разом з клієнткою досліджувати, що служить причиною таких невдач в стосунках.

В ході роботи, навчаючись усвідомлювати свої почуття і задовольняючи витіснені потреби, дівчина почне мінятися. Що, звичайно ж, спричинить зміни і в її повсякденному житті.

Відповідальність - безвідповідальність

Коли людина дає пораду, нехай навіть дуже хорошу, який допоміг багатьом людям - він бере відповідальність за наслідки на себе. Навіть якщо не розуміє цього.

Наприклад, чоловік, дізнавшись про зраду дружини, не знаючи як бути, звертається до друга. Той рекомендує розвестися, адже як можна пробачити після такого? Він би сам напевно так би поступив.

Але ось проходить час і він виявляється винуватим в тому, що втрутився і зіпсував життя своєму другу. Оскільки той від страждань не в силах жити далі і шкодує, що послухав ради.

Практичний психолог би був поруч, навідними питаннями допомагаючи йому самостійно вирішити, готовий він пробачити або ні. Але точно не брав би відповідальність на себе, виходячи з ідеї, що краще знає, навіть якщо це так.

Кожна людина, щоб щось зрозуміти, повинна самостійно дійти якогось висновку, тільки тоді отриманий досвід асимілюватиметься і буде вбудованим в структуру його особи. Що надалі позбавить від попадання на «ті ж граблі».

Насправді приймати рішення, намагатися зрозуміти і прийняти свою недосконалість - досить непроста робота. Дуже багато сил і інших ресурсів необхідно іноді прикласти, щоб, нарешті, усвідомити щось.

Деяким роками доводиться важко працювати, щоб впоратися з травмою, стикаючись з непростими переживаннями раз по раз.

Саме з цієї причини більшість людей, зазнаючи труднощі, вважають за краще звертатися до всяких магів, знахарів або навіть друзів, щоб вони сказали, як бути. Щоб заспокоїли, що все буде добре.

Це дуже легкий шлях, коли хтось інший зробить за мене мою роботу і я заживу прекрасно. Досить інфантильна ідея, яка іноді призводить до украй неприємних наслідків.

Досвід з життя - експериментальні дані

Відмінність наукової психології в тому, що вона спирається на дані, отримані шляхом проведення досліджень, аналізу, синтезу, тестування і інших методів. Які цілком можна обгрунтувати, довести. Тоді як людина, що вважає себе фахівцем в цій області, вимушена обмежуватися власними спостереженнями і висновками.

Досить часто можна чути фразу: «А ось у моєї знайомої було також. Вона зробила те-то і їй допомогло».

Що за знайома? Чи існує вона насправді або порадник просто вирішив надати ваговитості своїм словам? Чи дійсно вона поступила, як він розповідає? І чи правда була така ідеальна схожість в ситуаціях двох незнайомих людей, що одна рекомендація приведе до ідентичних результатів?

Загалом, як ви зрозуміли, у людини, яка критично відноситься до подібних, випадково таких, що співпали історій, питань може бути маса.

Інтуїція - раціоналізація

Життєві фахівці в цілому керуються інтуїцією. У них є внутрішнє знання, в який момент краще промовчати, а в якій висловити свою думку. З якою людиною як поводитися. Коли варто поспівчувати, а коли ефективнішим буде словесний «прочухан».

У випадку з дипломованими фахівцями, навіть якщо у них прекрасно розвинена інтуїція і вони цілком можуть на неї покладатися - припущення і ідеї будують більшою мірою, спираючись на раціоналізацію і результати різних експериментів, наукових теорій.

Так, вони можуть висловити свої припущення, уточнюючи у клієнта, чи це так. Тому що кожна людина індивідуальна і важливо в роботі помічати його особливості і відмінності. Але «навішувати» ярлики і ставити діагнози, керуючись тільки інтуїцією - не будуть.

Довіра - бажання перевірити

Наукові теорії рідко викликають сумніви, особливо, якщо доведені. Їх вивчають студенти, іноді школярі і ті, кому цікава психологія.

Життєві знання, хоч і передаються через покоління в покоління, не завжди своєчасно признаються і приймаються.

Як вже говорилося вище, людина краще засвоює інформацію, коли приходить до висновків власними силами. Тобто, отримує досвід. А тепер згадаєте себе в дитинстві. Чи завжди ви поступали так, як говорили вам батьки? Опиралися їх проханням або вказівкам, а потім розуміли, що виявляється, мама була права і потрібно було її слухати?

Завершення

Наостанок хочу нагадати, будьте уважні до своїх потреб. І вже залежно від них робіть вибір, до кого відправитися по допомогу, до близької людини або психотерапевта.

Бережіть себе і будьте щасливі!

А наостанок рекомендуємо шанувати статтю, про життєстійкість особи людини.

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[7196] [1]

0

[7196] [1]

[7196] [1]

"

 

Список літератури


Надрукувати