8 методів підвищення життєстійкості особи в психології "

8 методів підвищення життєстійкості особи в психології "

Здрастуйте, шановані читачі! Життєстійкість в психології - це уміння протистояти стресам. Проявляти свої кращі якості, не дивлячись ні на що, розвиватися, долати різні перешкоди, не боячись ризикувати і діяти.

Зміст:

 • Звідки вона береться?
 • Загартовують не лише труднощі
 • Дослідження Сальваторе Мадди
 • Отримані результати
 • Компоненти
 • Залучення
 • Контроль
 • Ризикована
 • Методи підвищення життєстійкості
 • Зосередження на перевагах
 • Добродійність
 • Гнучкість
 • Відповідальність
 • Боротьба з шкідливими звичками
 • Розслаблення
 • Здоровий спосіб життя
 • Плануйте свою діяльність
 • Завершення

Також оптимістично дивитися на життя і виносити досвід з негативних ситуацій, щоб надалі не допускати помилки, які призводять до програшу і не допомагають досягти бажаного. Здатність розуміти життєві процеси і отримувати при цьому задоволення і радість. А ще поважати оточення і допомагати тим, хто слабкіший.

І сьогодні ми розглянемо способи, які допоможуть підвищити ваш рівень стрессоустойчивости.

Звідки вона береться?

Вона не є природженою, а виробляється в процесі життя. Психологічні травми, отримані в дитинстві, не завжди залишають після себе душевний біль, страхи, невпевненість і інше. Іноді вони дуже загартовують.

Впоравшись з чимось в ранньому віці, людині стають під силу потужніші удари долі. Які він не лише витримає, але і почерпне з них користь, наприклад, навчившись чомусь, що просуне його в розвитку.

Такою травмою може бути розлучення батьків, їх смерть, часті переїзди, зміни садків і шкіл. Виникнення серйозних захворювань не лише у дитини, але і у дорослих, які йому дороги або живуть поруч. Навіть матеріальні утруднення можуть позитивно позначитися на здатності витримувати стрес, знаходити вихід із складних ситуацій.

Загартовують не лише труднощі

Але не обов'язкова наявність труднощів в житті дитини допомагає йому виживати надалі, підтримка рідних може бути тим фундаментом, на який він спиратиметься надалі. Навіть якщо їх вже не буде в живих.

Интроекты, тобто твердження, думки, ідеї, отримані від значимих людей, - можуть «жити» глибоко усередині в надрах підсвідомості мало не до кінця його днів. Ось згадаєте, коли ви намагаєтеся прийняти рішення, чи буває, що ніби, приміром, мамин голос виникає в голові? А коли хочете щось зробити, то перед очима бабусина особа, яка дивиться з докором?

Ось це і є интроекты. Іноді вони допомагають людині виживати і розвиватися, а іноді навпаки, заважають йому, обмежуючи і зупиняючи.

На життєстійкість також впливає визнання рідних, що їх чадо є особливим, таким, що має якийсь талант, здібності. В крайньому випадку, прийняття його таким, яким він є.

Відповідно, складніше з життєвими негараздами справляються ті, хто не відчував підтримки близьких людей. Не розумів і досі не розуміє сенсу свого існування. Не отримав уваги, батьківського залучення до життя.

У таких випадках самооцінка схильна знижуватися. А, як ви знаєте, особи, які не вірять у свої сили, навряд чи ризикуватимуть і перевірятимуть, дійсно так, або вони все-таки помиляються і даремно боялися.

Дослідження Сальваторе Мадди

Першою термін «життєстійкість» почала вживати Сьюзен Кобейс. Але саме Сальватор Мадди запам'ятався своїми дослідженнями, завдяки яким йому вдалося виявити три основні компоненти стрессоустойчивости, про яких ми поговоримо трохи пізніше.

Мадди працював в університеті Чикаго і приблизно в 1975 році до нього і його колегам звернулися по допомогу представники Телефонної Компанії Ілінойса, яка на той момент була однією з найбільших. У них, так би мовити, сталася криза, чому украй потрібне було втручання психологів.

В ті роки уряд США вирішив посилити закони безпосередньо у сфері телекомунікації. А це означало, що керівникам цих компаній необхідно було піти на крайній крок - звільнити практично чверть усього персоналу.

Закон був ухвалений за рік до його обов'язкового виконання, чому співробітники знаходилися в украй неприємному стані. Вони випробовували розгубленість і жах, оскільки не знали, за яким критерієм проводитиметься відбір. Чому кожен з них знаходився під загрозою звільнення.

Тільки представте, який рівень стресу їм довелося витримувати упродовж 12 місяців. Боячись зробити зайвий крок убік або зробити щонайменшу помилку.

Отримані результати

Мадди досліджував приблизно 450 менеджерів цієї компанії. Він оцінював їх стан не лише за психологічними критеріями, але і медичним.

В результаті він з'ясував, що близько 300 співробітників дуже сильно «здали» в плані здоров'я і емоційного самопочуття. Існує концепція стресу Ганса Селье, яка полягає в тому, що життєві негаразди і отриманий досвід завдають шкоди організму, викликаючи передчасне старіння і ряд захворювань. Так от, за допомогою спостережень Сальваторе у черговий раз вдалося підтвердити цю концепцію.

У цієї частини співробітників виникли складнощі в сімейних і дружніх, колективних стосунках. Вони стали дратівливіші, що впливало не лише на процес спілкування, але і ефективність їх роботи. Продуктивність падала, а разом з ним погіршувалося і здоров'я.

Було зафіксовано багато випадків виникнення ракових утворень, мігрені, проблем з артеріальним тиском. Спостерігалися спроби покінчити життя самогубством, щоб позбавитися від болю і не згасаючої тривоги.

А у третини, що залишилася, навпаки, спостерігалося підвищення активності. Їх стосунки з близькими людьми тільки зміцнювалися, самопочуття покращувалося і навіть переставали турбувати хронічні хвороби.

Вони ставали більше працездатними, чим раніше і висували ряд цінних ідей, які сприятливо позначалися на ефективності роботи. Навіть якщо їм доводилося звільнятися з компанії, вони знаходили себе у іншому місці, аж до того, що починали власний бізнес.

Цей момент надзвичайно зацікавив дослідників. Адже по факту, знаходячись в одних і тих же умовах, люди повелися по-різному. Одні виявилися жертвою обставин, втративши багато що, для інших же труднощі і невизначеність стали першопричиною їх успішності.

Компоненти

Вивчивши особисті особливості кожного співробітника, Сальваторе вдалося виявити основні компоненти життєстійкості, які напевно допоможуть не просто вижити в складних обставинах, але і значно досягти успіху, винести з них користь. Отже, що ж він помітив?

Залучення

Це поняття означає «включення» людини в різні процеси. Якщо спостерігати за чимось з боку, то з часом виникне відчуття, що життя проходить мимо. Відвідуватиме почуття тотальної самотності і знижуватиметься самооцінка.

Тому що особа, яка відмовляється брати активну участь в тому, що відбувається навколо неї, поступово дійде думки, що не на що не здатна.

Той, хто практично завжди діє, а не спостерігає з боку - отримує задоволення і насичення від своєї діяльності. Парадоксально, але знаходячись в центрі подій, він краще захищений від негативного впливу стресу, чим інші.

А знаєте чому? Тому що коли ми потрапляємо у вихор подій, ми відчуваємо різні емоції, нам необхідно щось робити, приймати рішення і інше. Ми в процесі. Просто ніколи хвилюватися і фантазувати, представляючи жахи.

Контроль

Людина, яка розуміє, що сам несе відповідальність за своє життя і її якість, вірить в те, що здатний позитивно впливати на якісь події. Щоб вони принесли йому бажаний результат. Якщо ж ситуація ніяк не піддається його впливу, він не опускає руки. А приймає її і намагається адаптуватися до нових умов. Шукає ресурси і переваги в тому, що сталося.

У протилежному ж випадку людина випробовує перед будь-якою трудністю стан безпорадності, яка з часом впливає на його поведінку, формуючи, так звану «вивчену безпорадність».

Тобто, приміром, він в змозі щось змінити, але не робить ніяких кроків, щоб почати діяти, тому що заздалегідь переконаний у своєму безсиллі. І тоді страждає при абсолютно простих обставинах, які будь-якій іншій здолав би в мить.

Ризикована

Особа, яка здатна йти на ризик, вірить в те, що будь-які події в її життя, навіть неприємні, - це досвід, який дозволяє розвиватися і ставати сильнішим, усвідомленим, витривалим.

Якщо ж вона боїться ризикувати, робити перший крок або щось міняти - вона приречена на деградацію. Оскільки неможливо отримати новий досвід, діючи одним і тим же способом. Як мовиться «хто не ризикує, той не п'є шампанського».

Так, відмова від дій, коли немає ніяких гарантій в успішному результаті подій, дозволяє потурбуватися про свою безпеку. Але, з іншого боку, не наважуючись на вчинки, можна упустити велику кількість можливостей.

Методи підвищення життєстійкості

Отже, як ви могли переконатися, вищезгадані риси вдачі і стилі поведінки формуються упродовж життя людини залежно від досвіду, який він придбав і умов, в яких знаходиться.

І навіть якщо з яких-небудь причин у вас не було можливості натренувати свою стрессоустойчивость, не варто зневірятися. Ми знаємо основні її складові, відповідно, за бажання можемо змінитися.

Зосередження на перевагах

Коли відбувається якась неприємність, цілком природно, що, засмучуючись, людина не здатна думати про можливості, які вона перед ним відкриває. З часом, остигнувши і змирившись, якщо він так і не знайде в собі сили їх виявити, то «застрягне» на одному місці, втративши шанс просунутися вперед і стати сильніше, успішніше.

Коли вас долають неприємні почуття, насамперед, спробуйте їх конструктивно, тобто, не руйнуючи себе і оточення, виразити. Наприклад, при злості побити подушку, побігати, погойдати прес. При смутку поплакати, поскаржитися близькій і рідній людині.

Після чого, випустивши пару, «включайте» раціональність і творче, нестандартне мислення. Візьміть блокнот і напишіть не менше 5 пунктів, в яких вкажіть переваги і можливості, які дарує виникла «біда».

Ми живемо так, як відносимося до життя. Якщо здатні помічати і концентруватися тільки на поганому, то навряд чи вважатимемося щасливими людьми і випробовувати душевну рівновагу.

Добродійність

Життєві негаразди здатні повергнути у відчай. Коли здається, що ніхто у світі так не страждає, як я. Але якщо хоч на чуточку змістити фокус уваги з власної особи і озирнутися, то можна зрозуміти, що є ті, хто має потребу більше мене. І якщо постаратися надати їм допомогу, власні труднощі втратять свою масштабність і глобальність.

Наприклад, більшість мільярдерів, навіть доки ще не були відомі, займалися добродійністю. Деякі були настільки бідні, що спали на підлозі, за відсутністю ліжка або голодували. Але все одно, незважаючи це, допомагали іншим, віддавали останнє.

Гнучкість

Вчіться бути гнучкими. Принципи - це, звичайно, добре, вони є опорою для кожного з нас. Але якщо неухильно їх наслідувати, ігноруючи той факт, що вони вже приносять більше шкоди, ніж користі - можна одного разу «зламатися», не витримавши натиску.

Слід адаптуватися до нових умов, а не триматися за старе, сподіваючись, що воно колись повернеться. Сучасний світ настільки швидко розвивається, що не можна втрачати пильність.

Міняйте своє мислення, кожного разу, коли в голові виникне думка «я не можу» - прибирайте частинку «не» і відразу ж приступайте до дій. Тому що обмеження тільки в нашій голові. І тільки ми в змозі їх зняти, якщо повіримо в себе і свої сили.

Відповідальність

Жити розслаблено, нічого не робити і при цьому отримувати все, що хочеться - швидше, можливо тільки в дитинстві або якщо вдасться організувати собі «паразитарний» спосіб існування.

Зріла особа несе відповідальність за свої дії. Нехай навіть якщо не завжди це виходить. І якщо ви хочете виробити життєстійкість, прийміть той факт, що необхідно щодня робити вибори, починаючи з того, що приготувати і закінчуючи вибором партнера для життя, професії. Від наших виборів якраз і залежить те, як ми себе почуваємо і в яких умовах живемо.

Якщо я дію, реалізовую свої мрії, оскільки розумію, що сам відповідальний за своє щастя, у мене більше шансів стати успішним. Чим у того, хто просто в очікуванні, що одного разу вдало стануть зірки на небі або прийде добрий чарівник і вирішить усі проблеми.

Боротьба з шкідливими звичками

Людина, у якої є схильність до аддиктивному поведінки, навряд чи може вважатися життєстійкою. Якщо ви палите, п'єте, захоплюєтеся азартними і віртуальними іграми і інше, то ніякі життєві установки не допоможуть зберегти здоров'я і душевну рівновагу.

При щонайменшому стресі залежна особа завдає шкоди своєму організму, замість того, щоб впоратися з ним, побачити перспективи.

Тому оголошуйте бій своїм шкідливим звичкам, ви в силах впоратися і без них.

Розслаблення

У житті кожної людини щодня виникають ситуації, які викликають надмірну напругу. І щоб воно не встигло завдати збитку, важливо уміти розслаблятися і випускати його.

Вивчіть різну дихальну техніку, займайтеся в такі моменти тим, що приносить задоволення і практикуйте йогу. Спілкуйтеся з приємними людьми, бігайте, загалом, що завгодно, але обов'язково знімайте напругу. Інакше воно залишиться у вашому тілі і доставлятиме дискомфорт, як фізичний, так і емоційний.

Здоровий спосіб життя

Допоможіть собі, вживаючи достатню кількість води, продукти, що містять необхідні речовини для якісної життєдіяльності організму. Спіть встановлений час і відпочивайте.

Тоді ви відчуватимете енергію, бажання, мотивацію діяти, а не апатію і безсилля. Ви накопичуватимете ресурси, а не розтрачувати їх вхолосту.

Плануйте свою діяльність

Більшості людей вдається досягти успіху не лише готовності йти на ризик, але і умінню вірно розпоряджатися своїм часом, силами і іншими ресурсами. Обов'язково заведіть ежедневник, в якому вестимете облік своїх цілей, перспектив. Плануйте і розставляйте пріоритети.

Краще витратити 10 хвилин на записи у блокноті, чим на страхи і переживання, які тільки обмежують.

Детальніше про те, як заповнювати і вести ежедневник, ви дізнаєтеся тут.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! Любіть своє життя, цінуйте воно. Розуміючи сенс свого існування, набагато легше вистоюватиме проти життєвих знегод. Якщо ж ви досі його не виявили, ознайомтеся із статтею, яка знаходиться по цьому посиланню.

Щастя вам і, звичайно ж, життєстійкості!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[7187] [1]

6

[7187] [1]

[7187] [1]

"

 

Список літератури


Надрукувати