Що робити коли говорять «їсти таке слово потрібно»? «

Що робити коли говорять «їсти таке слово потрібно»? «

Всім привіт! Чули фразу «Є таке слово потрібно»? Зазвичай на неї дуже бурхливо реагують підлітки і ті, хто тільки на шляху становлення, ще не дозрів внутрішньо і бажає «ушитися» від зобов'язань.

Зміст:

 • Відповідальність
 • «Уявна« свобода
 • Борг
 • Як же бути?
 • Усвідомленість
 • Список
 • Бажання
 • Аутотренинг
 • Рекомендації
 • Спогади
 • Планування
 • Дієві способи підвищення мотивації
 • Завершення

Але бувають випадки, коли людина, навпаки, за допомогою цієї фрази заганяє себе у безвихідь, роздаючи існуючі і не існуючі борги.

Так що ж робити і як приступити до роботи, якщо дійсно потрібно, але зовсім не хочеться?

Відповідальність

Відповідальність в психології вважається основним помічником в досягненні автономності. Тобто, особа вважається зрілою і розвиненою, якщо вона здатна відповідати за свої вчинки і слова.

Вона може самостійно робити вибір і розуміє, які наслідки її чекають. Але іноді відбувається перекіс, тобто, або її надто багато, або занадто мало.

У першому випадку людина хапає на себе купу зобов'язань і схильна думати, що саме він відповідає за рядом людей, що знаходяться, і їх благополуччя.

У другому - індивід просто намагається уникнути відповідальності. І якщо це не дитина - те його просто можна зарахувати до ряду залежних осіб. Адже той, хто не здатний відповідати за свої вчинки - не в силах і приймати рішення.

Він як би чекає, що хтось інший прийде і вирішить за нього усі проблеми. Чи думає, що навколишні люди і навіть предмети винні в його невдачах.

«Уявна« свобода

Людина має право поступати так, як вважає потрібним. І якщо зовсім ігнорувати частину «потрібно», орієнтуючись тільки на «хочу» — те можна дуже сильно постраждати. Так само схильні поводитися діти і інфантильні особи. Про це вже згадувалося, вони не здатні нести відповідальність за свої дії.

Їм хочеться, щоб у них все було і за це їм нічого не було. З одного боку - звучить прекрасно, але з іншої - подібне реально тільки в казках або мультиках.

Життя - дивовижна, але не зовсім проста штука. І якщо чогось хочеться, необхідно докласти зусилля, щоб бажання реалізувалося. Комусь більше, комусь менше, але все одно потрібно.

Тому що, наприклад, переставши ходити на роботу і не маючи іншого джерела доходу, в якийсь прекрасний день можна виявити, що виявився без тепла, світла, води і їжі.

Свобода «уявна», тому що ми маємо право поступати так, як хочемо. Але, у свою чергу, хочемо ми цього або ні, нести відповідальність доведеться.

Борг

Існує ряд зобов'язань, які зазвичай «прищеплюють» в дитинстві. Я про борг перед Батьківщиною, батьками і усіма тими, хто брав участь у вирощенні маленької людини.

З одного боку - вони формують його моральність, моральність. Але, з іншої - «заганяють» в токсичну провину, яка не розвиває і від якої практично неможливо позбавитися.

Можна скільки завгодно віддавати борги, але результат один - вони ніби розчиняються як сніг в печі. Насичення, задоволення або щастя не настає, скільки б чоловік не старався.

Візьмемо найбільш актуальний для сучасного суспільства приклад з батьківським боргом. Деякі особи настільки серйозно до нього відносяться, що намагаються розплатитися з батьками за те, що та далечінь їм життя.

А знаєте як? Відмовляються від неї, присвячуючи ім. Припустимо, намагаючись бути хорошим, таким, як вони бажають бачити і вирушають вчитися на лікаря. Тому що потрібно дотримуватися традицій. Мама з папою стільки сил вклали, щоб виростити, їх очікування не можна підводити і ставати актором, як душа бажає.

І щоб людина не робила, які б жертви не приносив - він ризикує отримати внутрішній конфлікт, коли одночасно є любов до рідних і бажання їх знищити.

Але борг таким чином він ніколи не віддасть. З однієї простої причини - він не брав участь у своєму зачатті. І не просив дарувати йому життя. Це було чужим рішенням. І єдине, що він може зробити - це потім своїм дітям передати ту любов і знання, що він отримав від мами і папи. Щоб тим, у свою чергу, було що передавати далі.

Як же бути?

Усвідомленість

Якщо вам кидають фразу «є таке слово потрібно», передусім, подумайте, а кому потрібно те? У разі, якщо вам, то чому ви самі про це не здогадалися? Але якщо іншій людині - те наскільки ви дійсно відповідальні за його благополуччя? Для чого вам треба вирішувати його складнощі?

У випадку якщо бажаєте допомогти, виявитися корисними і просто проявити любов, турботу, показати, наскільки він вам важливий - це одне. Але якщо доводиться докладати зусилля і допомагати йому тільки тому, що він, припустимо, маніпулює - слід гарненько розібратися в тому, навіщо ви «вірите» його хитрощам.

І взагалі, тут важливо самостійно досліджувати кожен випадок і задаватися питанням «А для чого я це роблю»?, «Що я хочу отримати»?. Тому що, як ні крути, а відповідальність за вибір доведеться нести тому, хто прийняв рішення. І тільки він може прислухатися до власних відчуттів, думок, бажань, реакціям на втручання з боку.

Список

Щоб розібратися зі своїми боргами, пропоную розділити аркуш паперу на три колонки. У першу випишіть людей, яким, по вашому або їх думці ви щось повинні.

У другу, навпроти кожного імені, спробуйте описати, за що саме ви відчуваєте свою провину. Ну, а в третій колонці вкажіть, за допомогою яких дій ви можете повністю закрити цей борг і випробувати насичення, спокій і полегшення.

Трапляється так, що ми винимо перед тими, кого вже немає в живих. Це ускладнює завдання, але постарайтеся тоді звернутися до нього подумки. Або ж запишіть те, що турбує на папері, який потім віддасте вогню або просто порвете.

Якщо ви завдали йому серйозної шкоди і одними словами не обійтися - звернетеся до близьких людей, яких він любив і зробіть щось хороше для них.

Бажання

У суспільстві існує маса норм і правил, яких слід дотримуватися. І щоб отримати схвалення, іноді доводитися «вилазити з власної шкури». Там, де немає бажання - немає енергії. Тому не дивно, що виникає опір на якісь вчинки.

Спробуйте досліджувати, чого ви насправді хочете. Підберіть способи, які виявляться для вас прийнятнішими, щоб досягти бажаного.

Якщо вам складно зробити хоч би нарис своїх незадоволених потреб, скористайтеся пірамідою Маслоу. У ній вони структуровані і послужать основою, на яку можна спертися.

Аутотренинг

Промовте фрази, вказані нижче і спробуйте прислухатися, які почуття виникають на них.

 1. Я відповідаю за:
 • те, що говорю, як поводжуся і що роблю;
 • своє життя і все, що в ній відбувається;
 1. Я ціную:
 • життя іншої людини. Але я за неї не відповідаю. Це тільки його право мешкати її і облаштовувати так, як хочеться.
 • своє життя, а також те, що зі мною трапляється. Мені важливий той досвід, який я отримав.

Детальніше про аутотренинг, ви можете шанувати тут.

Рекомендації

Але як бути, якщо виявилося що робити щось потрібно, але зовсім не хочеться?

Спогади

Спробуйте згадати, як ця небажана дія пов'язана з вашим минулим? Наприклад, не ходите до лікаря, тому що одного разу в дитинстві злякалися якоїсь процедури. Психіка витіснила цю ситуацію, час пройшов, ви абсолютно про цей випадок забули. Але ось змусити себе відправитися на прийом не можете.

«Попорпайтеся« в чертогах своєї пам'яті, раптом вам вдасться виявити зв'язок між подіями у минулому і відсутністю мотивації в певній сфері.

Планування

Планування дозволяє людині внутрішньо підготуватися до того, що викликає протест. Розподілити обов'язки, організувати себе і простір до змін, анонсувати зміни таким, що оточує, якщо це необхідно. Але найголовніше - налаштуватися на них, зрозуміти, що це неминуче, змиритися і виробити план дій, який допоможе швидше завершити задумане.

Дієві способи підвищення мотивації

Що вас надихає і мотивує діяти? Може, думки про те, що бажане збулося? Адже візуалізація, тобто детальне представлення того, що мрія реалізована, дійсно допомагає в таких випадках.

Чи може вас більше стимулює конкуренція? Дух суперництва підігріває почуття і активізує організм, він витрачатиме енергію і інші ресурси безпосередньо на досягнення перемоги.

Якщо ви самостійно не в силах відповісти на це питання, не біда. У цій статті вказані багато способів, які допоможуть підвищити вашу мотивацію.

Завершення

Якщо ви відчуваєте знесилення і відсутність бажань, коли просто хочеться лежати, нічого не робити і ні з ким не спілкуватися, швидше за все, йде мова про депресію, апатію. Скористайтеся рекомендаціями з цієї статті.

Бережіть себе і будьте щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[7117] [1]

1

[7117] [1]

[7117] [1]

"

 

Список літератури


Надрукувати