6 принципів переконливої мови : як навчитися бути оратором? "

6 принципів переконливої мови : як навчитися бути оратором? "

Добридень, дорогі читачі. Напевно, кожному доводилося бути учасником ситуацій, в ході яких завдяки вдало підібраному слову і упевненому виступу оратора кардинально мінявся настрій одного або декількох чоловік. І це не чаклунство. Ключову роль в цьому зіграла переконлива мова.

Зміст:

 • Принципи переконливої мови
 • Перший: чіткість думок і висловлювань
 • Другий: чесність і відкритість
 • Третій: мотивація
 • Четвертий: різноманітність мови
 • П'ятий: контроль над емоційним фоном аудиторії
 • Шостий: аргументи відповідно до передбачуваної реакції слухачів
 • Кроки підготовки успішної мови
 • Висновок

Принципи переконливої мови

Далеко не кожен має здібності переконувати в чому-небудь інших людей за допомогою слів. Але за бажання всьому можна навчитися. Досить дотримуватися наступних принципів.

Перший: чіткість думок і висловлювань

Ретельна підготовка до виступу - запорука успіху. Їй треба присвятити як мінімум 2 дні. І йдеться не лише про складання структури тексту, його багатократне промовляння і перечитування, але також і про продумування потенційних питань і відповідей на них. Часто навіть чітка структурована мова після декількох раптових питань може зблякнути і залишити в пам'яті аудиторії зовсім небажані для оратора асоціації.

Ваша мова обов'язково повинна містити:

 • Вступ - 20%. Непогано буде, якщо в цій частині будуть озвучені вигоди, переваги або просто факти, які точно заінтригують цільову аудиторію і викличуть бажання ознайомитися з підготовленою інформацією в повному об'ємі.
 • Основна частина - 60%. Якомога більше конкретики, факти, події, статистика і цифри.
 • Укладення - 20%. Озвучуються реальний або потенційний результат обумовлюваних речей і подій. Обов'язково висловлюється вдячність аудиторії за уважність. У кінці треба поцікавитися, чи залишилися питання від прослуханого матеріалу.

Успішні оратори упродовж своєї мови створюють відчуття ведення діалогу з аудиторією. Для цього в процесі мовлення досить вставити банальні питання: «Ви згодні»?, «Адже, правда»?. При такому підході кожен член аудиторії відчуває себе активним учасником бесіди, тому повністю сприймає і усвідомлює почуті факти.

Другий: чесність і відкритість

Головна порада - треба представити себе на місці слухача, і тоді стане зрозуміло, що і як треба говорити для діставання схвалення і підтримки своїх позицій.

Чесність ваших висловлювань гратиме головну роль.

Необхідно:

 • говорити виключно правду;
 • не вступати в суперечку з тими, хто не підтримує вашу точку зору;
 • не перебільшувати результати і не «прикрашати» факти;
 • надавати джерела вашої інформації, підвищуючи рівень довіри до своїх слів.

Третій: мотивація

Для того, щоб слухачі уловлювали кожне слово, вам необхідно їх мотивувати. Озвучте стимул - так люди відчувають, що ви пропонуєте оптимальний вихід з ситуації, що склалася, або якоїсь проблеми. Треба, щоб у слухача з'явилося бажання йти за вами.

Одним з найпоширеніших стимулів є волання до громадянського обов'язку. Якщо людей вдасться переконати, що саме їх вибір грає вирішальну роль, що їх дії важливі і героїчні, тоді вони без зайвих питань підуть за вами.

Четвертий: різноманітність мови

Ваш виступ ні в якому разі не має бути монотонним. Міміка, жести, гучність мови - усе це повинно мінятися, підтримуючи інтерес до ваших слів. Періодичне звернення до аудиторії без очікування відповіді зробить ваш текст «чуйнішим» і логічнішим.

Хоча коли відповідь від слухачів все ж очікується, це теж ефективно. Адже таким чином можна зрозуміти настрій слухача і позначити для себе деталі, на які варто звернути увагу. Але також пам'ятаєте, що наявність більше 2-3 питань може упередити ваш виступ на сумбур. Тому не перестарайтеся!

П'ятий: контроль над емоційним фоном аудиторії

Настрой слухачів можна зрозуміти практично з першої секунди мови. Досить просто добре придивитися. Досвідчені оратори знають, яким чином можна створювати і міняти ті або інші емоції.

Спочатку слухачі можуть бути налагоджені позитивно або негативно, або взагалі не мати власної думки. Існують приклади, коли в процесі озвучування доповідей або виступів емоції слухачів кардинально мінялися. Тобто, людина настільки майстерно орудує словом, що може практично без зусиль переконати інших людей в їх судженнях.

Правила, по яких варто планувати свій виступ, залежно від емоцій слухачів :

Відсутність виділеної думки. У такому разі треба собі, як ораторові, поставити мету - сформувати у аудиторії особисту думку, щоб зрештою підштовхнути її до дій. Власна думка може бути відсутньою унаслідок неінформованості, байдужості, нейтральності. У таких ситуаціях ви повинні:

 • Неінформованих - проінформувати, намагаючись донести інформацію як можна кращій формі, з аргументами і прикладами.
 • Байдужих - зацікавити, підбираючи цифри і факти, які потенційно для них цікаві. Саме в цьому випадку вдасться не просто залучити їх в курс справи, але і перетворити на зацікавлених, готових діяти.
 • Нейтральних - залучити в суть питання, схилити перейти на яку-небудь сторону. Ваша стратегія має бути заснована на аргументах. Саме нейтральна аудиторія схильна до глибокого аналізу почутої інформації, об'єктивності і зваженості суджень.

Позитивна установка аудиторії. Якщо спочатку настроїти слухачів правильно, половина справи буде зроблена, а вам залишиться тільки зосередити усю свою увагу на тому, щоб обкреслити їм конкретну програму дій і очікуваний результат.

Як правило, якщо люди ще спочатку знають про конкретні деталі позитивного завершення будь-якої ситуації, вони діють злагодженіше і з величезною самовіддачею. Обкресліть очікуваний фінал в деталях, озвучте конкретні кроки по досягненню мети - і люди підуть за вами без роздумів.

Негативна установка аудиторії. Якщо ситуація не вийшла за рамки помірно негативних емоцій і не перетворилася на ворожу - не все ще втрачений. При правильній побудові пропозицій ви з легкістю зможете повернути ситуацію в потрібне русло. Головні особливості переконливої мови - перерахування вигод від того або іншого потенційного вибору, а також конкретний перелік дій і тільки правдиві факти.

Якщо незгода натовпу помірна, сміливо наводите вагомі аргументи, намагаючись об'єктивно викладати інформацію. Навіть якщо в результаті цього слухачі з вами повністю не погодяться, вони принаймні вислухають вас до кінця.

У разі ворожого настрою намагайтеся підійти до головного питання завуальовано, постійно шукайте точки зіткнення потенційних інтересів аудиторії і своїх. Ось коли ви побачите, що віддача є, можна перейти до суті питання.

Проте, безглуздо чекати того, що тільки після однієї вашої мови люди повністю змінять свої переконання і стануть вашими однодумцями. Ви, хіба що, зможете змусити їх замислитися про якісь аспекти питання, внаслідок чого вони будуть налагоджені менш категорично.

Шостий: аргументи відповідно до передбачуваної реакції слухачів

Навіть найлегша і простіша мова не залишить уважного слухача байдужим. Хоч якісь емоції у нього все ж з'являться. Хорошим тоном є вибудовування приведених оратором аргументів відповідно до передбачуваної реакції аудиторії.

Мова, що містить факти, може бути побудована на підставі методів:

 • вирішення проблеми;
 • виклади раціональних аргументів;
 • порівняльних достоїнств;
 • мотивації.

Варто відмітити, що останній метод є самим поширених і одним з найбільш ефективних.

Кроки підготовки успішної мови

Ретельно підготовлена мова здатна не лише змінити думку аудиторії, але і змусити людей діяти так, як вигідно ораторові. Складання презентації, доповіді або мови варто виконувати по кроках:

 1. Визначення мети - фіксуємо те, чого ви хочете досягти в результаті свого виступу. Це може бути пошук однодумців, заклик до активних дій і тому подібне
 2. Упирайтеся у своїй промові на потенційні інтереси аудиторії, освітлюйте тільки ті аспекти, які можуть її притягнути.
 3. Озвучуйте тільки перевірені цифри і факти, будуючи тим самим довірчий діалог з аудиторією.
 4. Спочатку розмови зацікавте, далі - наводьте факти, способи вирішення проблеми і опишіть переваги від того або іншого вибору. У завершальній частині дайте перелік подальших дій для досягнення конкретних результатів.
 5. Підтримуйте інтерес аудиторії за допомогою яскравих прикладів, дружніх фраз, інтонації на початку і, особливо, в завершальній частині.
 6. Геть пафос: наводьте особисті приклади, не соромтеся висловлювати свої переконання і емоції - відкритість обов'язково буде оцінена належним чином.

Багатократне перечитування тексту позбавить вас від неточностей, дозволить оптимізувати мову перед виступом. Тому не варто нехтувати багатократним читанням. А якщо у вас погано з пам'яттю, рекомендуємо статтю з радами з тренування пам'яті.

Висновок

Дорогі читачі, сподіваюся, для вас інформація була корисною. Тепер ви знаєте, як скласти переконливу мову. Дотримуючись цих принципів ви зможете управляти емоціями слухачів і навчитеся переконувати людей, вести за собою команду. Пам'ятайте, що майстерність приходить з часом. Чим більше виступів - тим продуктивнішими вони будуть.

Удачі вам, уважній і чуйній аудиторії, до зустрічі за новими корисними бесідами!

Також, рекомендуємо прочитати статтю з вправами для поліпшення дикції.

Матеріал підготувала Юлія Гинцевич.

[8053] [1]

0

[8053] [1]

[8053] [1]

"


Надрукувати