Чому усім потрібна артикуляція мови? "

Чому усім потрібна артикуляція мови? "

Здрастуйте, шановані читачі блогу! Артикуляція мови складається з рухів і різних станів органів мови, що забезпечує вимову звуків. І все для того, що спілкуватися, ділиться думками, почуттями і ідеями. Бути зрозумілими іншим людям, почутими. І сьогодні пропоную розглянути, який непростий процес вона є, а також те, які основні мовні розлади існують.

Зміст:

 • Для чого розвивати?
 • Як народжується звук?
 • Органи, що відповідають за мову
 • Головні причини неправильного звучання
 • Неправильне положення органів
 • Опора тільки на голосові зв'язки
 • Льонь
 • Класифікація розладів
 • Дизартрії
 • Дислалії
 • Дисглосии
 • Дисфемия
 • Афазії
 • Дислексия
 • Рекомендація
 • Завершення

Для чого розвивати?

Зазвичай менеджери по персоналу, керівники і інші особи, які приймають на роботу співробітників, вже з телефонної розмови розуміють, підходить їм кандидат, чи ні. А знаєте, як вони це визначають? По голосу, дикції, темпі і манері говорити.

Тому ті особи, які «проковтують» слова або взагалі, говорять не особливо виразно, значно програють тим, хто не має подібних складнощів.

Уявіть собі лектора, оратора, який під час свого виступу розмовлятиме невиразно і невпевнено. Як ви думаєте, отримає він повагу і визнання аудиторії? Швидше за все, половина з них покине приміщення раніше закінчення лекції, а частина, що залишилася, займеться своїми справами.

Неможливо тривало утримувати увагу на людині, що не уміє правильно підносити інформацію. Навіть якщо вона дуже цікава.

Як народжується звук?

У нижній частині глотки у нас знаходиться голосова щілина, яка плавно переходить в трахею. Так от, звук з'являється, коли між голосових зв'язок проходить повітря, вони починають вібрувати, чому розміри голосової щілини змінюються. В мить, коли людина вимовляє дзвінкі звуки - вона змикається, а коли глухі - навпаки, розходиться.

Якщо часто напружувати зв'язки, вони почнуть товщати. Чому звуки перестануть бути дзвінкими, високими. Це як під час тренувань ростуть м'язи і людина ставати потужнішим, сильнішим, а не витонченим. Так і голос звучить низько, з хрипотою.

Від перенапруження вони навіть можуть «відмовити», оскільки з'являються вузли, які ще називають «мозолями». Ці вузли заважають вібрувати зв'язкам, а позбавитися від них можна тільки хірургічним шляхом.

Ось чому співаки, актори і оратори бережуть голос від перенапруження. Якщо вони його одного разу втратять - повернути буде дуже складно. Принаймні, в такому звучанні, як його був раніше.

Більшість з них намагається в повсякденній розмові використати грудний резонатор. Тобто, говорити не за допомогою горла, а видавати слова «з грудного відділу».

Органи, що відповідають за мову

 1. Головний мозок

Саме він посилає імпульси до інших частин тіла, що відповідають безпосередньо за здатність говорити. Чому нам не доводиться напружуватися і контролювати процес утворення звуків, це відбувається на підсвідомому рівні, як і дихання, моргання...

 1. Дихальний апарат

Легені, бронхи, трахея, діафрагма і грудна клітка забезпечують той потік повітря, яке потрібне для коливання зв'язок.

 1. Безпосередньо, органи мови. Можуть бути активні і пасивні.

До активних відносять:

 • Гортань, що складається з хрящів і м'язових складок. Простір в ній і називають голосовою щілиною.
 • Глотка. Вона має властивість розширюватися і звужуватися.
 • Мова. Він ділиться на три частини - передні, середні і задні.
 • Губи. За допомогою рухів губ ми можемо вимовляти слова чіткіше.
 • Увула. Це піднебінний язичок, який знаходиться над коренем мови.

До пасивних відносять:

 • Зуби.
 • Тверде небо.
 • Порожнина носа.

Важливим у формуванні красивої мови є хороший слух. Якщо людина не чує, як вимовляються слова, він не зможе їх повторити. Погодьтеся, складно щось зробити правильно, не знаючи, що саме називається правильним.

Ось чому логопеди рекомендують з маленькими дітьми не «сюсюкати», а добре і чітко вимовляти слова. Тоді і вони їх перекручувати не будуть.

Головні причини неправильного звучання

Неправильне положення органів

Маються на увазі не природжені дефекти, а безпосередньо неправильне положення органів, які беруть участь в процесі формування звуків. Наприклад, мова напружена у той момент, коли він має бути розслабленим, або ж поставлений не те положення, яке потрібне.

Також слід своєчасно напружувати і розслабляти губи. Загалом, важливо звертати увагу на вимову, яка може здаватися вірним, але насправді створювати перешкоду в процесі спілкування.

Опора тільки на голосові зв'язки

Як вже говорилося на початку, важливо уміти розмовляти, використовуючи і грудні резонатори. Тобто, бронхи і трахеї. Попри те, що «говір грудьми» здається дуже складним, насправді навчитися користуватися цим резонатором не складає ніяких труднощів. Особливо, в порівнянні з головними резонаторами. Тому що не усім під силу потрапляти в місця, розташовані в голові(лобові і гайморові порожнини), де звук примножується, стає голосніше і сильніше.

Льонь

Ми не завжди помічаємо, як лінуємося в процесі розмови. Артикуляція не може бути виконана успішно, коли ми толком не відкриваємо рот, не рухаємо щелепою, причому активно. Найчастіше людина використовує тільки губи. А цього, як ви вже розумієте, дуже мало.

Іноді надмірна втома або хвороба позначаються на артикуляції, коли просто бракує сил широко відкривати рот, задіявши ще і лицьові нерви.

Класифікація розладів

Вони виникають з різних причин. В основному, передаються у спадок, або ж у випадках, якщо мати під час вагітності вживала ліки і інші речовини, небезпечні для здоров'я дитини. Ускладнення під час пологів або ж у разі їх передчасності. Також іноді дає про себе знати стрес, провокуючи аномалії вербального спілкування. Наприклад, після найсильнішого переляку і інших емоційних потрясінь людина може почати заїкатися, або взагалі перестати говорити.

Отже, основні види розладів :

Дизартрії

Виникають при поразці м'язів мовного апарату. Людина говорить, ніби у нього «набитий рот», іноді проявляється гнусавість або нечленороздільність слів. М'язи або перенапружені, що призводить до швидкої стомлюваності, або розслаблені. При розслабленні спостерігається також підвищене слиновиділення.

Дислалії

Розлад вимови. Якраз його ми часто спостерігаємо у дітей, оскільки їх мовні органи ще не повністю сформувалися, чому вимовляти правильно слова не вдається. Також виникають із-за недостатньо хорошого слуху. Людина не розпізнає звуки, чому і відтворення їх стає неможливим.

Дисглосии

Дефекти у будові. Розрізняють:

 • Губні. Наприклад, заяча губа, при якій тканини носової порожнини і верхньої щелепи під час внутріутробного періоду просто не зрослися. Відповідно, складно здійснювати артикуляцію, коли між губою і носом знаходиться тріщина.
 • Зубні. Щербинки, що так ваблять погляд, між зубами приносять немало труднощів їх власникові. Кінчик язика провалюється при вимові «Д», «Л», «Н», «Т». Також трапляється, коли зуби ростуть в не правильному положенні, що теж заважає в процесі спілкування.
 • Щелепні. Коли змінена форма щелепи, верхньої, нижньої або відразу обох.
 • Мовні. Незручність може принести занадто велику мову, або ж його укорочена вуздечка. При паралічі також складно вимовляти слова.
 • Піднебінні. Коли в небі утворюється тріщина.
 • Носові. Пам'ятайте, як звучать ваші слова при нежиті?

Дисфемия

Виникає при порушенні ідеомоторної мозкової координації. Особливості в тому, що мова часто повторюється, уривається. Дисфемию ми спостерігаємо при заїканні.

Афазії

Проявляються абсолютно у будь-якому віці, викликаючи порушення, або повну відсутність мови, яка раніше була сформована. Людина може не лише зазнавати труднощі у відтворенні слів, але навіть не розуміти, що йому говорять. Перестати читати, писати і навіть запам'ятовувати імена.

Дислексия

Коли особа просто не в змозі навчитися читанню і листу. Її навіть можуть вважати безглуздою, недалекою, але насправді це не так. Світ знає багато успішних, розвинених і знаменитих людей, які своєю працею і завзятістю змогли досягти бажаного. Наприклад, страждали на дислексию Том Круз, Кіра Найтли, Альберт Ейнштейн, Уїнстон Черчіль, Квентін Тарантіно і так далі.

Рекомендація

Про те, як розвивати свою дикцію, а також найефективніші вправи артикуляцій, ми розглянули в цій статті.

Завершення

Красиво поставлена мова, правильна дикція - не природжена здатність. Це навичка, яка може виробити кожна людина, якщо у нього не порушено фізіологічне положення органів, що беруть участь в мові. Так що успіхів вам, пробуйте і все у вас вийти!

Рекомендуємо також пройти тест, на роботу мозку.

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[6721] [1]

0

[6721] [1]

[6721] [1]

"


Надрукувати