Як розвинути свій активний і пасивний словниковий запас "

Як розвинути свій активний і пасивний словниковий запас "

Здрастуйте, шановані читачі! Уміння красиво і грамотно говорити цінувалося у всі часи. І в сучасному суспільстві також успіху складно досягти, не володіючи хоч би мінімальними навичками ораторського мистецтва. Щоб вплинути на думку співрозмовника, важливо використати більшу кількість слів, чим Эллочка-людоедка з роману «Дванадцять стільців». Вона обходилася лише 30, чому і сприймалася такими, що оточують як неосвічена. Тому сьогодні ми вивчимо, як розвинути свій активний і пасивний словниковий запас, щоб підкорювати співрозмовника грамотною і багатою мовою.

Зміст:

 • Вступ
 • Найбільш ефективні способи розвитку словникового запасу
 • Твори і вірші
 • Словники
 • Читання
 • Фантазия
 • Лист
 • Круг знайомств
 • Аудіокниги
 • Ігри
 • Завершення

Вступ

Активний словниковий запас складається з тих слів, які особа постійно використовує в процесі спілкування. Як у усному, так і в письмовому. Вважається, що у середньо статичної людини він складає приблизно чотири тисячі слів. На жаль, бувають випадки, коли людина вільно володіє тільки нецензурною лексикою. Особливо в стресових ситуаціях, коли думки плутаються і про грамотність можна забути.

Пасивний же лексикон включає слова, зрозумілі людині, але не вживані в повсякденному житті. А також, коли доводиться докладати зусиль, щоб згадати, як вони правильно звучать або пишуться. Іноді особа може тільки здогадуватися про значення якогось слова, але не знати точно. Це нерідко є причиною, чому вона його залишає без уваги при формуванні пропозиції. Наприклад: «лобіст, кабалістика, каверзник, фазис, клоччя, авангард, черево, буркотун» і інше. Погодьтеся, не кожне з них вдасться охарактеризувати. Хоча є зразкове уявлення про їх сенс.

Найбільш ефективні способи розвитку словникового запасу

Твори і вірші

Цей метод витратний за часом, але досить ефективний і не лише для поповнення словникового запасу. Завдяки ньому ви зможете розвинути латеральне мислення, асоціативне, логічне і навіть нестандартне.

 1. Напишіть історію, нехай навіть дуже коротку, використовуючи тільки іменники. Олександр Блок написав за допомогою одних іменників перший рядок свого вірша : «Ніч. Вулиця. Ліхтар. Аптека». Ось щось подібне до цього і вам необхідно створити.
 2. Ця частина вправи трохи складніша, вимагається зробити теж, тільки використовуючи одні дієслова. Наприклад: «Прокинувся. Вмивався. Поголився. Впав. Піднявся. Зібрався. Пішов. Запізнився».
 3. Тепер спробуйте скласти пропозицію так, щоб кожне слово розпочиналося з букв алфавіту по порядку. Приклад: «Андрій був веселим, гучним, домашнім» і так далі.
 4. І останнє завдання, необхідно вибрати одну букву і усі слова розпочинати саме з неї. Тільки щоб вони були пов'язані між собою, з сенсом.

Словники

Придбайте тлумачний словник радянського лінгвіста, Сергія Івановича Ожегова. В крайньому випадку, викачайте його на смартфон або будь-який інший зручний у використанні гаджет. Щодня, розпочавши з першої сторінки словника, вивчайте не менше 10 слів. Не просто читайте не знайомі, але і запам'ятовуйте їх значення. Придумуйте, в яких ситуаціях могли б їх спожити і, що важливо, робіть це. Тому що інакше пасивний лексикон неможливо перетворити в активний.

Читання

Якомога більше читайте. Присвячуйте цьому процесу, мало не кожну вільну хвилину. Повірте, з часом ви відчуєте усі позитивні бонуси цього способу проведення часу і розвитку. Окрім придбання багатого лексикону ви поліпшите собі сон, підвищите самооцінку. Допоможете організму впоратися з наслідками стресу і захистите себе від хвороби Альцгеймера і інших проявів недоумства.

До того ж не обов'язково фокусувати увагу на наукових працях і складних для розуміння творіннях. Вибирайте ту літературу, яка вам цікава.

Фантазия

Підключайте свою фантазію до роботи і придумуйте абсолютно нові і незвичайні слівця. Можете навіть робити це з дітьми в якості гри. Між іншим, саме так і з'явилися слова атмосфера, невдаха, креслення, неуважність і інше. Їх придумали письменники, використовуючи у своїх романах, віршах. Та настільки доречно, що вони поповнили активний лексикон більшості жителів нашої планети.

Лист

Якщо вам не вдається відразу щось запам'ятати, підключайте візуальну пам'ять і виписуйте певну кількість разів ті фрази, які виявилися важкодоступними для вас. Пограйте з новим словом, придумайте з ним цікаві і незвичайні історії. І обов'язково зафіксуйте їх у блокноті або електронному носії. Так ви зможете у будь-який час повернутися до того, що вивчали, щоб освіжити в пам'яті отриману інформацію.

До речі, учите вірші, приказки і афоризми. У них нерідко попадаються фрази, над сенсом яких вимагається розміркувати, щоб зрозуміти. Чи звернеться до тлумачного словника. Приємним бонусом виявиться зміцнення пам'яті, яка усе менше і менше підводитиме вас.

Круг знайомств

Розширюйте своє коло знайомств. Особливо, якщо ви спілкуєтеся в основному з одними і тими ж людьми. Почерпнути щось нове добре знайомого навряд чи вдасться. А ось якщо ви познайомитеся з абсолютно несхожими на вас людьми або зовсім не такими, яких ви зазвичай вибираєте в друзі, партнери і інше, то розвиток кругозору буде забезпечений. Відвідуйте форуми з різною тематикою, переписуючись і активно беручи участь в обговореннях, ви поповнюватимете свій словниковий запас. Особливо, вносячи різноманітність в нього за допомогою вузько профільних термінів.

До речі, спілкування з носіями іноземної мови допоможе вивчити його швидше. І як мінімум, триматися спокійно в процесі розмови, не втрачаючись із-за різноманіття інформації, яку не вдається перевести і зрозуміти з першого разу.

Аудіокниги

На жаль, темп життя сучасної людини настільки швидкий, що іноді не хапає часу не то що на вивчення чогось нового, але і на задоволення природних потреб. Наприклад, на сон або їжу, відпочинок в цілому. Для таких занадто зайнятих осіб, але що прагнуть до саморозвитку, існують аудіокниги. Їх можна слухати, приміром, по дорозі на роботу, в пробці, під час водних процедур, підготовки до сну і так далі. Загалом, не витрачайте час на відмовки, а викачуйте необхідне на флешку і приступайте до прослуховування.

Ігри

Існує маса ігор, що дозволяють не лише весело провести час, але і продуктивно. Наприклад, гра «Складач». Слід придумати одне довге слово і з букв, які входять до його складу, необхідно створити нові. Хто більше варіантів придумав, той і переміг. У неї можна грати навіть з колегами, беручи завдання додому на вихідні. А з початку нового робочого тижня влаштовувати підрахунок балів. Переможцеві приз, наприклад, він може придумати покарання програвшому, такий собі фант. Це весело, креативно і на додаток, корисно. Так само існують різні шаради, головоломки. Загалом, було б бажання, а способів його реалізувати знайдеться маса.

Завершення

До речі, вправи торкаються не лише російської мови. Ви так само можете вивчити і розширити словниковий запас англійського, французького і будь-якої іншої мови. Так що розвивайтеся, пізнавайте нове і обов'язково практикуйте, щоб напевно запам'ятати те, що тільки що вивчили. На роботі, з друзями, в листуванні зі знайомими і колегами. Загалом, кожного разу, коли вам видається випадок поспілкуватися з кимось.  Успіхів вам і звершень!

А наостанок, рекомендуємо шанувати статтю про сторителлинг. Цей метод відмінно доповнить, ваші комунікативні навички.

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[6675] [1]

3

[6675] [1]

[6675] [1]

"


Надрукувати