Як перестати боятися походу до стоматолога "

Як перестати боятися походу до стоматолога "

Здрастуйте, шановані читачі сайту! Дентофобия(стоматофобия, одонтофобия) - це панічна боязнь зубного лікаря. І сьогодні ми розберемо методи боротьби із страхом перед походом до стоматолога.

Зміст:

 • Що є?
 • Ознаки
 • Причини
 • Властивості нервової системи
 • Негативний досвід
 • Тип характеру
 • Виховання
 • Чим небезпечно?
 • Що робити?
 • Міра прояву
 • Легка
 • Середня
 • Важка
 • Рекомендації
 • Завершення

Що є?

Думаю, ні для кого не буде відкриттям інформація, що дантистів боїться велика частина людей на планеті.

Просто, є ті, хто випробовує легку тривогу, що є цілком нормальною реакцією. А є безпосередньо одонтофобы, яких практично неможливо «затягнути» в кабінет лікаря.

І якщо з першими фахівець цілком може поговорити, заспокоїти, то з другою категорією розмови даремні. Тільки побачивши бормашину, почувши запах медикаментів, він втратить свідомість, або почне плакати і благати його не чіпати.

І цілком доросла, зріла людина в нападі паніки почне поводитися як дитина, кусаючись, вириваючись і розмахуючи руками.

Ця фобія так поширена унаслідок того, що зуби, по факту, знаходяться в голові, поблизу мозку.

Психологія людини така, що біль в області життєво важливих органів він сприймає як катастрофу. Загрозу не просто здоров'ю, а життя в цілому.

Наприклад, якщо захворіла нога - особливих переживань це не викличе, адже в крайньому випадку прожити можна і без неї. Це якщо вже зовсім посилити і перебільшувати.

А ось при проблемах з серцем, головою - неможливо ось так узяти, і заспокоїти себе, що все буде в порядку.

Ознаки

Спостерігається розлад шлунку, аж до нудоти, діареї і блювоти. Тремор рук, та і взагалі, усе тіло злегка боїться. Виникає паніка, коли стає до такої міри страшно, що незрозуміло що робити і як з собою зараз впоратися.

Тому що, здається, що ось прямо зараз настане смерть, і ніхто не зможе врятувати, прийти на допомогу.

Також підвищується тиск, частішає пульс і дихання. Повітря може бракувати, що лякає ще більше.

Сприйняття навколишньої дійсності настільки звужується, що неможливо раціонально мислити і помічати реальну небезпеку.

Наприклад, одонтофоб у момент нападу банально може не побачити, що попереду відкритий люк і, втікаючи чимдалі від лікарні, впасти в нього.

Детальніше про те, які ще існують ознаки прояву фобії, ви дізнаєтеся із статті, присвяченої безпосередньо цій темі.

Причини

Властивості нервової системи

Особи, які занадто емоційно реагують на будь-які подразники, схильні до розвитку фобических розладів. Тому випробовують паніку при думці, що слід відправитися до стоматолога навіть просто на профілактичний огляд.

Негативний досвід

Зазвичай страх дантистів виникає внаслідок пережитого негативного досвіду. Особливо серед людей, які лікувалися ще у радянських фахівців. Їм доводилося терпіти біль, оскільки більшість маніпуляцій здійснювалися без анестезії.

Тому звук бормашини викликає практично у кожного жах. Від нього буквально «кров стигне в жилах», а серце завмирає.

До речі, роль в розвитку фобії може зіграти не лише власний досвід, але і чужий. Наслухавшись історій від близьких людей, друзів і просто знайомих - мимоволі з'являться думки про те, раптом і зі мною таке станеться? А далі фантазія домальовує сюжети цікавіше, і, вуаля, одонтофобия готова.

Тип характеру

Особи, схильні до авторитарності, не можуть собі дозволити втратити контроль над ситуацією і виявитися беззахисними.

Чому у них не так яскраво виражений страх самих стоматологів і вірогідного болю, як боязнь здатися уразливим. Вони зазвичай обіймають керівні посади і є перфекціоністами.

Виховання

Щоб вплинути на поведінку дитини, коли батько не справляється зі своїми, так би мовити, функціями, він іноді використовує метод залякування, шантажу.

Це коли говорять, що якщо не слухатимешся, я тебе віддам в поліцію, інтернат. Або відведу в лікарню, де зроблять хворобливий укол, а ще краще - до стоматолога. Який вирве зубки, або свердлитиме їх бормашиною.

Ось в таких випадках у малюка просто немає шансів адекватно сприймати зубного лікаря. Якщо їм залякують, немов монстром, то звідки ж взятися розумінню, що він насправді бажає добра, а не спеціально завдати шкоди?

Чим небезпечно?

Пам'ятайте, що чим раніше ви займетеся, як зубами, так і страхом їх лікування - тим менше страждань і незручностей випробуєте. Тому що, наприклад, не відвідуючи фахівця, вибираючи терпіти біль - ви ризикуєте, врешті-решт, потрапити на операційний стіл, а не в крісло дантиста.

До того ж, проблеми в ротовій порожнині негативно позначаються і на стані організму в цілому.

Тобто, може хворіти шлунок, з'являться труднощі з переварюванням їжі, неприємний запах з рота і порушення апарату артикуляції. Мова стане не чіткою, неприємною для слуху і такою, що важко розуміється.

А якщо «запустити» безпосередньо саму фобію, то вона загрожує «розростися» до таких розмірів, що людина обмежить спілкування з оточенням і замкнеться в собі. Перестане виходити з будинку, відповідати на дзвінки.

Це поступово приведе до депресії і деградації, спроб покінчити життя самогубством, аби припинити страждання.

Що робити?

Природно, насамперед слід звернутися до психотерапевта, як тільки зрозуміли, призналися собі, що «я боюся». Він допоможе виявити причини, із-за яких у вас з'явилася дентофобия.

Навчить справлятися зі своїми почуттями, зокрема страхом, занепокоєнням, тривогою і жахом. Вірніше, ви разом пошукаєте способи, які повертатимуть вас в спокійний стан.

Якщо ж розлад зовсім «запущено» і вже спостерігаються проблеми із здоров'ям - обов'язкове відвідування психіатра. Не для того, щоб вас поставили на облік, як ненормального і інше. Ні, ні в якому разі.

Він просто призначить вам медикаментозне лікування, яке дозволить, приміром, вирівняти емоційний фон. Ви перестанете випробовувати скачки настрою, і набудете, нарешті, спокою і зможете радіти життю, як і колись.

Також за допомогою ліків ви налагодите сон, позбавившись від безсоння і нічних кошмарів. Відповідно, організм почне відновлювати ресурси, які були витрачені вхолосту на проживання занепокоєння.

При нагоді, спробуйте здолати страх самостійно. У плані, відправтеся просто на огляд до дантиста. Поговоріть з ним, поставте питання, що цікавлять, стосовно самого процесу лікування.

Наприклад, який план дій, і які саме препарати, інструменти він використовуватиме. Попросіть його в процесі роботи, якщо ви надалі запишетеся вже на процедуру, підбадьорювати вас і пояснювати, попереджати, що саме збирається зробити.

Не бійтеся прямо говорити про те, що у вас є фобія. Що вам непросто упоратися зі своїми почуттями, відповідно, деякі реакції можуть викликати подив у персоналу.

Тому заздалегідь просите вибачення, а також дати вам можливість заспокоїтися, не чинячи тиску, як психологічного, так і фізичного.

Міра прояву

Легка

Особа випробовує хвилювання, можливо, тривогу безпосередньо, коли входить в кабінет. Іноді при думці, що доведеться лікувати зуби, оскільки виникли проблеми.

Але більшою мірою переживання із-за невизначеності. Коли не зрозуміло, що саме вимагається зробити, наскільки це виявиться дискомфортним, хворобливим. І, звичайно ж, скільки у результаті буде варто.

Середня

Тривога з'являється з моменту, як тільки запланований похід до стоматолога. Але зазвичай, після проведення лікування людина заспокоюється.

Якщо лікар виявився терплячим і таким, що підтримує, а самі процедури не такі хворобливі, як очікувалося, тобто шанс з часом позбавитися від дентофобии. Якщо, звичайно, не знецінювати отриманий досвід, а спиратися на нього надалі.

Важка

Як ви могли здогадатися, саме на цій стадії без допомоги психотерапевта і психіатра ніяк.

Пацієнт потрапляє до дантиста тільки в крайньому випадку, коли біль гострий, з'явилися ускладнення і взагалі, показано хірургічне втручання. І те, усадити в крісло неможливо.

Тому зрідка використовують наркоз, якщо немає протипоказань. Рекомендації лікаря зазвичай не виконуються, що є приводом знову потрапити на прийом найближчим часом.

Ускладнюється все тим, що коли захворювання ясен і зубів запущенны, процес їх лікування може виявитися довгим і хворобливим.

А це призводить до того, що побороти свій жах людина не в змозі, оскільки дійсно випробовує масу неприємних відчуттів при кожному візиті.

Рекомендації

Як не боятися стоматологів, якщо наслухалися жахливих оповідань, наприклад, 20-річної давності? Сучасна медицина розвивається стрімкими темпами.

Зараз стало доступне практично безболісно проводити масу процедур, які зовсім нещодавно вважалися досить неприємними і складними.

Просто знайте, якщо вам років 5 назад під час лікування карієсу заподіяли масу болю - це не означає, що сьогодні буде також. Зараз навіть свердлити зуб не обов'язково, є ситуації, коли цього процесу можна уникнути.

Так що найкращим способом, який підходить і дорослим, і дітям, - це отримання нового досвіду.

Тільки переконавшись на власному прикладі, що серед дантистів є люди з добрим серцем, а не просто маніяки, що бажають заподіювати страждання, - ви станете менш насторожено до них відноситися.

Візьміть з собою на прийом близької людини, яка в змозі вас підтримати. А головне - поговорити з лікарем, що вам потрібно трохи більше часу для заспокоєння і уважніший, дбайливіший підхід.

Завершення

А на сьогодні все, шановані читачі! Залишайтеся з нами, підписуйтеся на оновлення сайту. І ви дізнаєтеся, як перестати боятися коней, або, приміром, самотності.

Бережіть себе і, звичайно ж, будьте здорові і щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[9039] [1]

0

[9039] [1]

[9039] [1]

"


Надрукувати