8 причин виникнення симптомів шизофренії "

8 причин виникнення симптомів шизофренії "

Всім привіт! Шизофренія - це психічне захворювання, яке досить часто зустрічається, більше 1% людей у світі отримали цей діагноз. У перекладі з грецької мови означає розщеплювання душі.

Зміст:

 • Симптоми
 • Неадекватність поведінки
 • Створення власного світу
 • Зміна мислення
 • Неясність мови
 • Емоційне збіднення
 • Сенестопатии
 • Деперсоналізація
 • Істерія і афекти
 • Нав'язливі думки
 • Порушення сприйняття
 • Галюцинації
 • Стадії розвитку
 • Инициальная(початкова)
 • Кінцева(остання)
 • Особливі форми
 • Уповільнена
 • Паранояльна
 • Фебрильная
 • Нападоподібна
 • Шизоафективні психози
 • Причини виникнення
 • Лікування
 • Діагностика
 • Завершення

В принципі, саме цю функцію вона і виконує, людина воднораз несподівано міняється. У нього ніби абсолютно інший набір почуттів, думок, зовсім нехарактерний тому, кого начебто так добре знав.

І сьогодні ми детально розглянемо не лише причини шизофренії, але і симптоми, класифікацію видів, типи перебігу хвороби і як її діагностують, лікують.

Симптоми

Неадекватність поведінки

Його реакції на зовнішні подразники стають зовсім недоречними, неправильними і не зрозумілими таким, що оточує.

Причому нікому не відомий, в який момент і як він поведеться. Приміром, гримасує, приймає незвичайні пози, маніжиться, а хода стає якоюсь дивною і особливою. Тобто йде швидко, потім різко сповільнюється, аж до «застигання», потім несподівано пожвавлюється.

Також характерна незграбність, людина упускає речі, врізається в предмети. Він навіть сам може помічати дивність в поведінці, чому намагатиметься стримувати мімічні рухи, жестикуляцію. Тільки це ще більше надає неприродності і привертає увагу.

А в самих крайніх випадках впадає в кататонічний стан, зберігаючи іноді по декілька днів одну і ту ж позу.

Створення власного світу

Увага спрямовується углиб себе, він прагне обмежити контакти із зовнішнім світом. Припустимо, якщо раніше чоловік вважався цілком товариським, з широким колом знайомих, то з розвитком хвороби він стає інтровертом.

Відсутність повноцінного спілкування, обміну інформацією з часом викликає відчуття, що він духовно збіднений і не здатний підтримувати конструктивну, раціональну бесіду.

Нерідко супроводжується виникненням аутизму, хворобливого стану психіки, якому якраз і властива повна «закритість» від світу.

Зміна мислення

Розумова діяльність перестає бути продуктивною, оскільки висновки, до яких він приходить, повністю відірвані від реальності.

Відбуваються порушення в створенні логічних зв'язків, відповідно, в розмові відсутня послідовність. Він починає говорити про одне, а потім різко змінює тему і видає просто набір фраз, які один з одним ніяк не співвідносяться.

Неясність мови

Використовує натяки, одні і ті ж мовні звороти, якісь дивні метафори і просто схожі по звучанню слова, вважаючи, що вони мають сенс. В принципі, відмінною рисою якраз і є символізування.

Емоційне збіднення

На ранніх стадіях спостерігається просто часта зміна настрою, або ж депресивність. Тому нерідко в цей період шизофренія залишається непоміченою.

Але поступово знижується як інтенсивність проживання почуттів, так і їх діапазон. Він втрачає інтерес до близьких людей, до того, що раніше любив і чим захоплювався. Виникає відчуття, що він просто байдужий до всього.

Навіть інстинкти перестають бути значимими. Тобто, він відчуває байдужість до сексу, їжі і так далі. Але може спостерігатися феномен під назвою «скло і дерево» — людина начебто емоційно отупіла, але воднораз може стати занадто ранимим, видаючи неадекватні реакції.

А трапляється, що у момент агресії він надмірно збудливий, його вітальні потреби виходять на перший план.

Сенестопатии

Цей прояв незвичайних відчуттів в тілі, таких як паління, колення, скручування, гниття, розшаровування і інше. Причому наявність реальних патологічних змін в тілі не спостерігається, це усе плід фантазії хворого, але який значно отруює йому існування, заподіюючи масу болю і незручностей.

Наприклад, скаржиться, що відчуває, як його мозок висмоктують, або як розростається пухлина в організмі, ламаються кістки, розкладаються органи.

Деперсоналізація

Природно, відбувається порушення в самоідентифікації. Здається, що світ став несправжнім, що все навкруги відбувається ніби «навмисно», та і сама особа втрачає своє «я».

Приписуючи свої думки, емоції іншим, відчуваючи, ніби є просто оболонкою без душі, або представником протилежної статі. Ось чому особам, які бажають його змінити, обов'язково повинні пройти обстеження у психіатра, щоб виключити наявність шизофренії.

Також явища, що іноді відбуваються зовні, вважає проявом своїх природних процесів. Якщо пішов дощ - то це він сходив в туалет.

Істерія і афекти

Впадає в істеричний стан, піддававшись дії маячних ідей. Або в афективне, несподівано стаючи грубим і різким, або навпаки, апатичним.

Нав'язливі думки

Переважають думки, абсолютно відірвані від реальності, що викликають занепокоєння, тривогу, паніку. Наприклад, це відомі багатьом фантазії про те, що інопланетяни намагаються викрасти таку людину, що за ним постійно стежать і взагалі, близькі замишляють криваве, можливо ритуальне вбивство.

Порушення сприйняття

Стає нездатним сприймати і інтерпретувати інформацію, що надходить ззовні. Вона для нього поступає у вигляді якихось обривків і незрозумілих елементів. Припустимо, якщо він дивиться телевізор, то попросту виявляється нездібним і чути і бачити одночасно.

Галюцинації

Він чує голоси і бачить людей, предмети, яких по факту немає в реальності. Стверджує, що йому постійно голос в голові наказує щось робити або просто коментує події, що відбуваються, аж до принижуючого обговорення його особи.

Йому здається, що з тілом здійснюють які-небудь маніпуляції, вкладають чужі органи, думки, або навпаки, забирають його. До речі, розірвані фрази і нездатність сконцентруватися на предметі розмови іноді виникають унаслідок того, що його відволікають слухові галюцинації.

Стадії розвитку

Инициальная(початкова)

Вона виникає:

 • Гостро. Симптоми з'являються несподівано і буквально за декілька днів приймають жахливі форми. Аж до кататонічного ступора, афектів і настільки яскравих галюцинацій, що вони повергають хворого в паніку або лють. Стан мінливий, один симптом змінює інший ніби напад, який, то затихає, то знову посилюється.
 • Подостро. Про цю стадію говорять, якщо захворювання розвивається упродовж декількох тижнів або місяців. Людина поступово втрачає зв'язок з реальністю, а також можливість критично мислити і поводитися відповідно до обстановки.
 • Повільно. При повільній стадії розвитку іноді досить складно діагностувати шизофренію упродовж цілого року її наявності. Зміни відбуваються настільки непомітно, що начебто відчуваються, але приводу сумніватися в адекватності не дають. У особи просто міняються смаки і переваги, що цілком є природним процесом для будь-якого з нас. Круг знайомств поступово звужується, стихає інтенсивність проживання емоцій.

Кінцева(остання)

 • Апатія, недоумство і наростання аутизму
 • Манії величі, нав'язливі маячні ідеї
 • Недоумство разом з проявами мовного збудження(людина щось бурмоче сам собі)

Особливі форми

Уповільнена

Розвивається повільно і буває, що погіршення здоров'я і інші складнощі йдуть без лікування. Симптоми виражені слабо, чому її рідко діагностують.

 • Неврозоподібна. Прояви більше нагадують обсессивно-компульсивное розлад. Хворий може здійснювати тривалі, недоцільні ритуали, щоб понизити рівень тривоги, а при необхідності - примушувати навколишніх людей наслідувати його приклад. Наприклад, поки не посмикає за ручку усі двері в квартирі, не ляже спати. І членів сім'ї це правило також торкається. Страхи можуть для здорової людини здатися безглуздими, про них можуть говорити абсолютно без емоційно. Але при цьому, якщо станеться напад - «доходять» до такого стану, що вважають за краще покінчити життя самогубством, щоб припинити страждання. Дає про себе знати іпохондрія, сенестопатия і деперсоналізація, у вигляді прагнення змінитися. Найчастіше у чоловіків ознакою цієї деперсоналізації є анорексія, повна відмова від їжі в силу дії ідей про те, що організму досить енергії сонця, космосу і інше.
 • Психопатоподібна. Властива неконтрольована агресія, спрямована як на оточення, так і на себе. Людина проводить над власним тілом різні експерименти, зловживає алкоголем, наркотиками. Починає спілкуватися з асоціальними верствами населення, бере участь в хуліганських розбоях і проявляє жорстокість, насильство. Сексуально агресивні, навіть по відношенню до власних батьків. Найчастіше зустрічаються випадки згвалтування синами власних матерів, спричинення їм травм. З'являється якесь незвичайне захоплення, про роботу або навчання забуває.

Паранояльна

У міжнародній класифікації хвороб(МКБ 10) числиться, як маячний розлад. Відповідно, як ви зрозуміли, йому характерні різні маячні ідеї, наприклад, манія переслідування або величі.

Настільки довіряють своїм ідеям, що здатні вчинити вбивство, захищаючись від придуманого ворога або караючи невірного партнера, який усього лише прийшов додому на пару хвилин пізніше.

Діагностика ускладнюється тим, що більшість ідей хоч трохи, але пов'язані з реальністю. Хоча частина абсолютно суперечить здоровому глузду.

Фебрильная

Ця форма смертельно небезпечна, оскільки розвивається нестримно, буквально за декілька днів. Хворий впадає в ступор, який змінюється руховою збудливістю. Температура тіла перевищує 40°З вранці, трохи знижуючись до вечора.

Спостерігається частий, але слабкий пульс, носова кровотеча, синці по усьому тілу, почервоніння особи, сухість губ, аж до тріщин. Набрякає мозок, може впасти в кому, але найчастіше помирає від сердечної недостатності.

Нападоподібна

З'являється за 1-2 дні і триває приблизно декілька тижнів. Найбільш характерна емоційна нестабільність. Хворий то знаходиться в екстазі, то несподівано «випадає» в страх і тривогу.

Чує голоси і йому здається, що його думки доступні кожному, хто знаходиться з ним поруч. Є присутніми галюцинації, в основному нюхові, дещо схожі з синестезією. Йому пахне цифрою 9, червоним кольором і іншим. Підозрює усіх в змові, вважаючи лікарів і членів сім'ї інопланетянами або співробітниками ФСБ.

Шизоафективні психози

Фахівці розглядають їх як форму прояву або шизофренії, або атипового психозу.

 • Атипові маніакальні фази - абсолютно безглузде марення переслідування, надмірна збудливість, галюцинації. Вони думають, що потрапили «в кіно», мають магічні здібності, здатні здійснювати чудеса.
 • Атипові депресивні фази - повергаються в тугу, тривогу. Тому що знаходяться в постійному очікуванні, що обов'язково станеться щось жахливе, аж до кінця світу. Схильні «випадати» в самозвинувачення, ним здається, що за неслухняність якась сила обов'язково завдасть шкоди його близьким людям.
 • Змішані - коли одночасно є присутніми обидві вищезгадані фази, поперемінно змінюючи один одного.

Причини виникнення

Досі не встановлені точні причини виникнення цього розладу психіки. Йдеться швидше про багатофакторний вплив на її розвиток.

 1. Спадковість. Якщо хтось з кровних родичів страждає на це захворювання - те ризик його придбати досить високий, але при цьому не є стовідсотковим показником.
 2. Інфекції - можуть спровокувати уповільнену форму хвороби, яка активно проявляється при інших несприятливих обставинах, таких як, зміна місця проживання, роботи, розрив стосунків, смерть близької людини і інше. Інфекції провокатори - вірус Борна, герпес, хламидофиллы, токсоплазмоз, ендогенний ретровірус W і так далі. Якщо яка-небудь вищеперелічена інфекція була діагностована у жінки в період вагітності, то вірогідність виникнення цього захворювання у дитини значно підвищується.
 3. Травми - як психічні, так і черепномозкові. Серед пацієнтів великий відсоток осіб, які піддавалися насильству, неважливо, воно було епізодичним або одиничним випадком.
 4. Аддикции - алкогольна залежність, наркотична, особливо це стосується зловживанням таких речовин, як амфитамин, гашиш.
 5. Аутоимунные порушення. Коли імунна система атакує власні клітини, плутаючи їх з вірусними. І якщо торкнуться білки клітин головного мозку - це провокує психічні розлади.
 6. Біохімічні порушення. Надлишок дофаміну призводить до маячних станів, а недолік - до апатії. Велика кількість кинуреновой кислоти знижує глутаматергическую сигнальну активність, внаслідок чого починає активно розвиватися шизофренія. Слухові галюцинації є наслідком надмірного функціонування глутаматной системи.
 7. Особливості особи. Вважається, що вище вірогідність захворіти у тих людей, хто не здатний справлятися із стресом, спілкуватися, відкриватися і довіряти іншим. Також це стосується пасивних, недовірливих і неохайних осіб.
 8. Соціальний чинник. Сім'я, найближче оточення, соціальний статус і умови проживання також позначаються на психічному здоров'ї. Припустимо, складно залишатися стабільним, якщо відсутня підтримка з боку близьких людей, постійно немає грошей і складно знайти роботу.

Лікування

В основному використовується комплексний підхід, враховуються індивідуальні особливості і симптоми. Вилікувати повністю це захворювання не можна, можна лише позбавитися від яких-небудь його проявів і узяти їх під контроль.

Такі люди можуть вести повноцінний спосіб життя, тільки для цього їм вимагається постійно приймати прописані медикаменти і інші види лікування.

Трапляється, що буває складно підібрати ліки, вони можуть викликати ряд побічних ефектів. Наприклад, запаморочення, висип, сонливість, зайва вага і так далі. У такому разі доводиться пробувати різні медикаменти, поки не знайдеться найбільш відповідне.

В основному лікування тривале і складається з:

 • Біологічній терапії. Це психотропні засоби, шокова, еферентна терапія(для нормалізації складу крові)
 • Психотерапії. Вона застосовується в цілях соціальної адаптації пацієнта. Та і допомагає запобігти рецидивам, особливо, якщо вони супроводжувалися спробою покінчити життя самогубством.
 • Психофармакотерапія. Медикаменти призначаються залежно від симптоматики, в основному це нейролептики, транквілізатори, нормотимики і антидепресанти.

Діагностика

Якоїсь певної методики діагностики цього розладу немає, бесіда з психіатром якраз і допомагає його виявити. Він проводить аналіз скарг і порівнює їх з іншими видами психічних розладів.

У разі скоєння кримінально карного злочину, призначається судово-психіатрична експертиза. Вона визначає, чи була осудна людина у момент здійснення протиправних дій. Якщо діагноз підтверджується, то суд відправляє його на примусове лікування в спеціалізовану клініку.

Працювати з таким захворюванням цілком можна, якщо форма хвороби не важка. Тобто, коли людина абсолютно не контролює себе і може завдати шкоди таким, що оточує.

При необхідності оформити інвалідність, призначається трудова експертиза. А якщо зняти з обліку у військкоматі -  те військова.

Хворим заборонено управляти будь-яким видом транспорту, тільки за наявності дозволяючого документу після проходження психологічних і психіатричних обстежень.

Завершення

А наостанок хочу рекомендувати вам ознайомитися із статтею про інфантильний розлад особи, її ви знайдете, натиснувши на це посилання.

Бережіть себе і будьте щасливі!

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[7362] [1]

17

[7362] [1]

[7362] [1]

"

 

Список літератури


Надрукувати