Закон Йеркса-Додсона або чому мотивація може бути шкідлива? "

Закон Йеркса-Додсона або чому мотивація може бути шкідлива? "

Всім привіт! Закон Йеркса-Додсона називають ще законом оптимуму мотивації. І сьогодні ми розглянемо, в чому він полягає, а також чим може допомогти вам для досягнення успіху у будь-якій сфері діяльності.

Зміст:

  • Ввідна інформація
  • Експерименти
  • Положення
  • Як це працює?
  • Де застосовувати?
  • У роботі
  • Для саморозвитку
  • Завершення

Ввідна інформація

Читали «Ганну Каренину» Льва Толстого? У цьому романі згадується про Степана Аркадійовича Облонском, рідного брата Ганни. Він був головою присутственого місця і досить шанованою особою. Оскільки прекрасно виконував свої обов'язки.

А знаєте, чому у нього виходило справлятися з роботою? Тому що, на думку автора, він абсолютно був до неї байдужий. Його цікавила тільки платня, якої він не хотів втратити. Тому виконувати обов'язку доводилося без помилок. Але своїй справі він не віддавався повністю, не жертвував особистим часом і не прагнув до досконалості.

Думаєте, до чого вам ця інформація? А до того, що приклад з Облонским якраз і пояснює дію закону Йеркса-Додсона. Якщо людина надмірно зацікавлена, результат його діяльності буде низьким. Таким самим, як і за відсутності мотивації.

Експерименти

На тваринах

У 1908 році, відповідно, Йеркс і Додсон вирішили провести експеримент на мишах, щоб з'ясувати, який вплив має сила мотивації на ефективність їх діяльності при абсолютно різних рівнях складності поставленого завдання.

Випробовуваним необхідно було успішно пройти лабіринт, спочатку вибравши правильний вхід в нього. У разі швидкого і успішного проходження завдання - у кінці їх чекала нагорода, безпосередньо особина протилежної статі. В крайньому випадку - удар струмом, абсолютно різної сили.

Так от, виявилось, що якщо в процесі виконання завдання давати невеликий розряд, миші прискорювалися, але, при досить хворобливому - починали рухатися повільніше, іноді зовсім втрачаючись в лабіринті, не знайшовши виходу.

Надалі подібний досвід проводився на шимпанзе, кішках і навіть курчатах, результати якого тільки підтвердили теорію.

На людях

Надавши групі випробовуваних головоломки, експериментатори в якості стимулу запропонували грошову винагороду за рішення кожної задачі. Причому нагорода, спочатку абсолютно нікчемна, з кожним виконаним завданням збільшувалася у декілька разів, поступово досягаючи значної суми.

Виявилось, що за символічні гроші люди працювали абияк, абсолютно без ентузіазму. Він починав рости разом з так званою зарплатою. Ефективність праці також зростала. Але коли сума ставала невиправдано високою, в групі починалася паніка, яка призводила до помилок в роботі.

Положення

Отже, за результатами проведених експериментів, Йеркс і Додсон сформували закон, який складається з наступних положень :

  1. Існує оптимум мотивації, тобто оптимальний її рівень, якого і слід дотримуватися, якщо необхідно досягти бажаних результатів діяльності.
  2. Чим складніше діяльність, тим менша мотивація буде оптимальною. Тобто, при легкому завданні збільшення винагороди дасть позитивний ефект, але не скоро. А при складній, навпаки, тільки завадить.

Як це працює?

Наслідуючи вищезгадані положення, можна зробити висновок, що насправді секрет успіху дуже простий. При складній роботі людина має бути сконцентрована тільки на самому результаті, який і буде його заохоченням.

Також важливо, щоб він зберігав спокій, не був занадто зацікавлений в нім. Як мовиться «роби, що повинен і тоді все вийде».

Зазвичай, коли хтось здійснює героїчний вчинок або створює щось унікальне, він говорить про те, що просто робив свою роботу і нічого надприродного в цьому не бачить.

Помічали, що коли виникає надзвичайна ситуація, що вимагає термінових дій або ухвалення вірного рішення, людину немов паралізує і він виявляється нездатним взагалі думати?

Подібна реакція не характеризує його як недоумкуватого або боязкого. Просто в такий момент він випробовує стан, схожий на паніку. Мозок просто відмовляється раціонально мислити, почуття настільки захоплюють, що заважають йому виконувати свої функції.

Ось так само і при посиленій стимуляції. Осіб настільки хочеться отримати таке значиме заохочення, що більше ні про що інше думати не може. Тому збивається, починає нервувати ще більше, що згодом загрожує повним провалом.

Де застосовувати?

У роботі

Особливо, якщо ви є керівником. Найчастіше працедавці прагнуть максимально високо заохотити співробітників, думаючи, що тоді вони відповідальніше віднесуться до роботи. Але згодом виявляється, що це навпаки, викликає у них негативне відношення до обов'язків.

Та і зростає рівень стресу в силу конкуренції і напруги. Емоційна нестабільність зважаючи на виниклий ажіотаж і надмірне залучення до процесу негативно позначається на концентрації. Що згодом призводить до помилок і навіть апатії. Оскільки енергія витрачається також по максимуму.

Для саморозвитку

Ваша мотивація має бути оптимальною, інакше очікуваного розвитку і змін в психології своєї особи не досягти. Наприклад, якщо ви хочете схуднути і усі думки зайняті тільки цією ідеєю, довго протриматися на правильному харчуванні не вийде.

Ви просто самі собі заважатимете і провокуватимете зриви. Виснажливі навантаження і обмеження в їжі приведуть до найсильнішого стресу. Який, як ви можете дізнатися з цієї статті, приносить немало шкоди здоров'ю.

Необхідно заспокоїтися, усвідомити, що схуднення - швидше за все, тривалий процес і здійснювати заплановане стоїть без метушні. Тоді з'являється шанс відчути задоволення і задоволення, поступово спостерігаючи бажані результати.

Завершення

Будьте уважні до себе і своїх відчуттів, спробуйте виявити власний оптимум і дотримуйтеся його.

У випадку якщо у вас зовсім не виходить приступити до виконання якогось завдання, оскільки мотивація занадто занижена і ніякі заохочення на неї не в силах вплинути, скористайтеся рекомендаціями, які знаходяться тут.

Матеріал підготувала психолог, гештальт-терапевт, Журавина Аліна

[7146] [1]

1

[7146] [1]

[7146] [1]

"

 

Список літератури


Надрукувати